Videogiochi transmeton me Cloud Gaming di Stadia, Geforce Tani, Playstation Tani


Videogiochi transmeton me Cloud Gaming di Stadia, Geforce Tani, Playstation Tani

 

Deri kohët e fundit, në mënyrë që të luanit titujt tuaj të preferuar të lojërave video, ju duhej të blini një tastierë lojërash ose të konfiguronit një PC të shtrenjtë lojërash dhe për të vazhduar me grafikë gjithnjë e më të detajuar, ne duhet të azhurnonim vazhdimisht kompjuterin ose të blinim një. tastierë e re afërsisht çdo 3-4 vjet. Por me lidhje më të shpejta në internet, një metodë e re për të luajtur video lojëra ka filluar të merret: lojëra në re.

Koncepti i lojrave në re nuk është shumë i ndryshëm nga lojërat klasike në internet që gjenden në internet, me ndryshimin që përmes këtyre platformave cloud është e mundur sot. luani edhe lojërat video më të përparuara (si CyberPunk 2077), të cilat zakonisht kërkojnë një PC me një kartë grafike të dedikuar ose një tastierë si Playstation 4 ose 5. Edhe duke përdorur një PC normal dhe pa blerë ndonjë pajisje të veçantëPrandaj, mund të luhet pa blloqe dhe me cilësi të lartë grafike, pasi burimet e nevojshme për të drejtuar lojën sigurohen nga servera të fuqishëm të largët, me të cilët ne lidhemi përmes internetit për të marrë transmetimin audio / video të lojës dhe për t'i dërguar hyrja e komandës.

Në këtë udhëzues do t'ju tregojmë si të luani në internet pa tastierë ose PC të lojrave duke përfituar nga shërbimet e lojrave cloud të disponueshme në Itali dhe lehtësisht të arritshme edhe me një lidhje interneti që nuk funksionon veçanërisht (padyshim, gjithmonë do të duhet të shmangim lidhjet më të ngadalta ose lidhjet ADSL, tani plotësisht të papërshtatshme për shumicën e shërbimeve të ofruara në rrjeta).

LEXONI EDHE: Si të luani lojëra PC në TV

Indeks()

  Si të luani lojëra në re

  Siç u përmend në hyrje, ne mund të luajmë në cloud vetëm nëse kemi një lidhje diskrete në internet - praktikisht në të gjitha shërbimet kjo është kërkesa e vetme (përveç GeForce Tani) pasi ajo që ndodh në ekranin tonë është një rrjedhë e kompresuar ai mund të trajtojë çdo PC edhe me 7 vjet ose më shumë mbi supe. Pasi të shohim kërkesat, ne do t'ju tregojmë se cilat shërbime mund të përdorni në Itali për lojërat në re dhe çfarë pajisje ndihmëse këshillohet të përdorni për ta bërë përvojën e lojrave me të vërtetë të plotë.

  KĂ«rkesat e sistemit dhe rrjetit

  Për lojërat në re, ne kemi nevojë për një fiks në internet me një pajtim të sheshtë (prandaj nuk ka pajtime pa pagesë ose lidhje pa tel) të afta të plotësojnë kërkesat e mëposhtme:

  • ShpejtĂ«sia e shkarkimit: tĂ« paktĂ«n 15 megabit pĂ«r sekondĂ« (15 Mbps)
  • ShpejtĂ«sia e ngarkimit: tĂ« paktĂ«n 2 megabit pĂ«r sekondĂ« (2 Mbps)
  • fishkĂ«llimĂ«: mĂ« pak se 100 ms

  Për të arritur rezultatin më të mirë, ne shmangim përdorimin e lidhjes Wi-Fi midis PC dhe modemit dhe preferojmë lidhjen e kabllos Ethernet: nëse modemi është shumë larg nga PC-ja në të cilën duam të luajmë, ne mund tëose bast në Lidhjet e linjës elektrike ose në përsëritës Wi-Fi me 5 GHz për të përmirësuar stabilitetin dhe shpejtësinë e lidhjes. Për të provuar lidhjen tuaj të internetit në shtëpi dhe për të zbuluar nëse është i përshtatshëm për lojëra në re, ju rekomandojmë të bëni testin e shpejtësisë në artikullin tonë "Test ADSL dhe Fibër: Si matet shpejtësia e internetit?", ku mjafton të lëvizni poshtë faqes dhe të shtypni butonin Start test për të ditur menjëherë nëse i përmbushim kërkesat e vendosura më sipër.

  Lojërat me re në dispozicion në Itali

  Nëse lidhja jonë e Internetit është e përshtatshme për të përfituar nga lojërat në re, ne mund të zgjedhim nga shërbimet e shumta për të filluar të luajmë në internet menjëherë pa një tastierë dhe pa një PC të lojrave.

  Shërbimi i parë që ju rekomandojmë të provoni është Google Stadia, e arritshme nga faqja zyrtare e internetit dhe funksionon me shfletuesin Google Chrome (që do të instalohet në kompjuterin tonë).

  Me këtë shërbim, mjafton të kesh një llogari të Google dhe të abonohesh në një pajtim mujor prej 9,99 € për të luajtur menjëherë shumë lojëra, madje edhe ato shumë të fundit, me një cilësi shumë të lartë të transmetimit dhe përgjigje të komandës në nivelin më të lartë ( falë serverave të dedikuar të Google).

  Nëse duam ta sjellim Google Stadia në dhomën e ndenjes dhe të luajmë lojëra në TV, mund të konsiderojmë blerjen e paketës Stadia Premiere Edition, e cila ofron një kontrollues wifi stadia është një Chromecast Ultra për të luajtur në re në çdo TV.

  SHENIM: Nëse dëshironi provoni Stadia falas dhe verifikoni që lidhja juaj e internetit është mjaft e shpejtë për të transmetuar lojëra video, ju mund ta bëni këtë pa siguruar një kartë krediti. Ju duhet të regjistroheni vetëm për një llogari prove dhe para se të përfundoni regjistrimin, përdorni opsionin për të provuar shërbimin për 30 minuta. Tjetra, kërkoni një nga lojërat falas të ofruara nga Stadia Pro dhe filloni të luani për të parë nëse funksionon mirë në PC tuaj.

  Një tjetër shërbim që mund të përdorim për lojërat cloud është GeForce TANI, operohet nga NVIDIA dhe është në dispozicion në faqen zyrtare të internetit.

  Duke u regjistruar në shërbim dhe duke shkarkuar aplikacionin specifik në pajisjen tonë do të jemi në gjendje të luajmë falas pa kufij për një orë në ditë, por me qasje të shkallëzuar (do të duhet të gjejmë një vend të lirë në serverat); Për të luajtur të gjitha lojërat menjëherë, pa pritur dhe me cilësi të lartë grafike (me aktivizimin e NVIDIA Ray Tracing), thjesht regjistrohuni në pajtim për 27,45 €, për tu paguar çdo 6 muaj. Për të qenë në gjendje të luajë ka edhe kërkesa minimale për PC në përdorim, pasi që aplikacioni përdor një pjesë minimale të burimeve të sistemit: për të luajtur mirë mjafton të kesh një PC me 4 GB RAM dhe një kartë video që mbështet DirectX 11, si p.sh. shihet në faqen zyrtare të kërkesave. Për të luajtur menjëherë pa kujdes, ne mund të konsiderojmë përdorimin e TV NVIDIA SHIELD, një dongle HDMI e gatshme për t'u përdorur me lojëra cloud dhe e disponueshme në Amazon për më pak se 200 €.

  Një tjetër shërbim i mirë që mund të provojmë për lojërat në cloud është PlayStation tani, të siguruara nga Sony dhe të arritshme nga faqja zyrtare e internetit.

  Me këtë shërbim mund të luajmë tituj të disponueshëm në PS4 dhe PS5 gjithashtu nga PC, gjithçka që duhet të bëjmë është të shkarkojmë aplikacionin specifik për Windows PC, të identifikohemi me një llogari të Sony dhe të paguajmë pajtimin mujor (9,99 € për muaj). Nëse duam të luajmë në re në dhomën e ndenjes para TV, fare mirë mund të përfitojmë nga PS Tani në PS4 Pro ose PS5, për të shmangur blerjen e lojrave dhe luajtjen Online me cilësinë më të lartë.

  LEXONI EDHE: JoyPads më të mira për PC

  Konkluzione

  Duke zgjedhur një nga shërbimet e lojërave në cloud të treguar më sipër, ne do të jemi në gjendje të luajmë në internet pa një tastierë dhe pa pasur nevojë të vendosim një PC lojrash (shumë të shtrenjtë), të paguajmë një tarifë fikse mujore ose të blejmë disa tituj për koleksionin tonë personal. (në Google Stadia). Disa shërbime janë gjithashtu plotësisht falas, por kanë kufizime në kohë dhe në gjerësi bande, kështu që nuk është gjithmonë e mundur të luani siç shihet me shërbimet me pagesë. Nëse lidhja jonë e internetit e lejon këtë, le të provojmë lojërat në cloud, pasi që tani serverat dhe lidhjet e përdorura janë të pjekura për të qenë në gjendje të lëvizin të gjithë përvojën e lojrave në internet, duke shmangur të gjitha problemet që lidhen me përbërësit e vjetër ( karta video nuk funksionon ose PC me performancë të dobët).

  Nëse jemi të apasionuar pas lojërave me video, mos harroni listën e 60 lojrat më të mira falas për PC.

   

  Lini një përgjigje

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  upload

  Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe, ju pranoni përdorimin e cookies. Më shumë informacion