Tavëll

Indeks()

  TavĂ«ll: si tĂ« luajmĂ« hap pas hapi? 💡

  PĂ«r tĂ« luajtur tavĂ«ll nĂ« internet falas, vetĂ«m   ndiqni kĂ«to udhĂ«zime hap pas hapi:

  hap 1  . Hapni shfletuesin tuaj tĂ« preferuar dhe shkoni nĂ« faqen e internetit tĂ« lojĂ«s Emulator.online.

  hap 2  . Sapo tĂ« hyni nĂ« faqen e internetit, loja do tĂ« shfaqet tashmĂ« nĂ« ekran. Thjesht kliko nĂ« "Te luaj"  dhe mund tĂ« filloni tĂ« luani, zgjidhni tĂ« luani kundĂ«r makinĂ«s ose  luaj me nje shok.

  Hap 3. Këtu janë disa butona të dobishëm. Mund "Shtoni ose hiqni tingullin", Shtyp butonin "Luaj"dhe filloni të luani, mundeni"Ndalo"dhe"reboot" në çdo kohë.

  Hap 4.  Merrni tĂ« gjitha pjesĂ«t nga bordi para kundĂ«rshtarit tuaj.

  Hap 5.   Pas pĂ«rfundimit tĂ« njĂ« loje, klikoni  "Rifillo, fillo pĂ«rsĂ«ri"  pĂ«r tĂ« filluar nga e para.

  Kuptimi i tavĂ«llit 🙂

  Dërrasë tavëll

  Fjala Tavëll është emri që u jepet lojërave që përbëhen nga a bordi i pllakave të formave dhe ngjyrave të ndryshme, e cila kërkon të jetë organizuar në një sipërfaqe e sheshtë, zakonisht një bord, prandaj edhe emri i saj.

  Sipas rregullave, të cilat janë të ndryshme për secilën lojë, një ose më shumë njerëz mund të marrin pjesë. Ndërsa disa lojëra u kërkojnë pjesëmarrësve të përdorin arsyetimin taktik ose strategjik, koordinimin, shkathtësinë manuale, kujtesën, aftësinë deduktive ose aftësi të tjera, lojërat e tjera janë thjesht një shans i pastër, fitues ose humbës.

  Nga natyra e saj, lojërat zakonisht nuk përfshijnë aktivitet fizik, megjithëse disa përfshijnë tryezën dhe kryejnë veprimtari jashtë saj. Lojërat e tavolinës zakonisht grupohen në kategori të ndryshme sipas karakteristikave të tij të veçanta.

  Këto janë disa shembuj të tyre.

  • Ata qĂ« pĂ«rdorni zare: JanĂ« lojĂ«ra qĂ« ata pĂ«rdorin zare ose pjesĂ« qĂ« janĂ« ekuivalente me to, tĂ« tilla si Tauli, Ludo, Parqet, TavĂ«ll, GjarpĂ«rinjtĂ« dhe ShkallĂ«t ndĂ«r tĂ« tjera.
  • Ata qĂ« ata pĂ«rdorin argumentet: Ato pĂ«rdoren gjithashtu lojĂ«ra qĂ« pĂ«rdorin argumentet si element kryesor. Shembuj tĂ« kĂ«tij lloji tĂ« lojĂ«s janĂ« si domino ose mahjong.
  • LojĂ«ra tradicionale nĂ« bord: KĂ«to janĂ« lojĂ«ra qĂ« luhen nĂ« njĂ« tabelĂ«, siç janĂ« lojĂ«rat familjare tĂ« shah (Shahu perĂ«ndimor, Xiangqi ose Shogi "shah kinez" ose "shah japonez", Janggi ose "shah koreane" ose Makruk, i quajtur ndryshe "shah Thai"), ngjyrĂ« trĂ«ndafili, Shahu kinez, Hnefatafl (lojĂ«ra bordi familjare gjermane), Mancala (lojĂ«ra bordi familjare dhe Surrta).
  • LojĂ«ra bashkĂ«kohore nĂ« bordMegjithĂ«se nuk bĂ«n dallimin e qartĂ« midis tĂ« ashtuquajturave "lojĂ«ra bordi", kĂ«to lojĂ«ra quhen edhe nĂ« atĂ« mĂ«nyrĂ« sepse nĂ« shumicĂ«n dĂ«rrmuese tĂ« rasteve ajo pĂ«rdor njĂ« veçori pĂ«r zhvillimin e lojĂ«rave tĂ« saj. NĂ« fakt, bota braziliane pĂ«rcakton lojĂ«rat e luftĂ«s gjerĂ«sisht termi "lojĂ«ra lufte" Ă«shtĂ« njĂ« pĂ«rkthim fjalĂ« pĂ«r fjalĂ«.
  • LojĂ«ra me shumĂ« lojtarĂ«: Ato gjithashtu mund tĂ« bashkĂ«ngjiten nĂ« disa raste mĂ« shumĂ« se tre lojtarĂ«, por ata rregullisht luajnĂ« dy. Midis tyre janĂ« jlojĂ«ra tradicionale me letra, ose me njĂ« kuvertĂ« franceze ose spanjolle; ose lojĂ«ra me letra si Hanafuda, e cila Ă«shtĂ« tradicionale nĂ« Japoni.

  Një variant modern dhe komercial i lojërave me letra, janë lojëra koleksionuese me letra si Magic: The Gathering ose Yu-Gi-Oh!.

  Ato u krijuan në mesin e viteve 1970. Janë lojëra në të cilat roli i dikush tjetër zakonisht i vendos lojtarët në situata specifike që i lejojnë ata të kalojnë teste për të arritur një qëllim të caktuar se interpretohen.

  Në fakt, Karakteristikë e Backgammon është loja me role dhe jo përdorimi i një tryeze. Dungeons & Dragons është një zhanër tavëllor i quajtur fantazi heroike, por shumë shpejt del në treg, i frymëzuar nga shfaqja e tavëllëve të tjerë që i përkasin shumë zhanreve të tjerë si perëndimore, seksi, trillime shkencore, opera hapësinore, tmerr gotik, humor, spiunazh, pirateria, etj.

  Histori tavëll

  zare tavëll

  Emrin Tavëll rrjedh nga fjala gamen (nga anglishtja mesjetare), që do të thotë lojë.

  Lojërat e familjes Backgammon ishin një nga lojërat e para që doli në pah. Shumica e tyre përfshijnë hedhjen e zareve ose ndonjë sendi ekuivalent si guaska, fara ose kruese dhëmbësh.

  Kjo familje përfshin disa lojëra të shquara, duke përfshirë Senet (një kopje e lojës u gjet në varrin e Tutancamon), Nyout (lojë koreane), Patolli (ndoshta loja e preferuar e Aztekëve), Pachisi (lojë kombëtare indiane, me më shumë variantet) në Ludo dhe Chispa) dhe Game of the Goose (një lojë evropiane që u bë e njohur në shekullin e XNUMX-të).

  Mund tĂ« thuhet se Backgammon Ă«shtĂ« rezultat i shumĂ« transformimeve dhe evolucione, si dhe shumĂ« lojĂ«ra tĂ« tjera antike qĂ« kanĂ« mbijetuar deri mĂ« sot. Origjina e saj mund tĂ« ketĂ« lidhje me civilizimet antike Sumeriane dhe Egjiptiane. Kolegjet jo aq tĂ« pangjashme me ato moderne u gjetĂ«n nĂ« varret nĂ« LuginĂ«n e Nilit nĂ« Egjipt, si dhe nĂ« rrethinat e varrosura tĂ« Ur nĂ« Mesopotami.

  Para vitit 800, një lojë e quajtur Nard u shfaq në Persi. Arabët ndoshta tashmë e dinin lojën, si dhe lojërat e tjera, kur pushtuan Persinë në shekullin VII. Persianët, nga ana tjetër, i kishin mësuar këto lojëra nga hindusët, të cilët mund t'i kenë njohur ato përmes kinezëve. Por ishin arabët ata që i ngritën këto lojëra në një nivel kaq të rëndësishëm, saqë ata shkruan librat e parë për to. Nard dhe variantet e tij gjenden në shumë vende në Azi.

  Duket se loja Nard u prezantua në Evropë nga arabët, dhe në një përzierje me lojën Tabula rezultoi në një version të ri. 30 copë u përdorën në një bord me 24 pika, lëvizja përcaktohet nga 2 zare.

  Në një kohë të shkurtër loja e re u bë e njohur, duke garuar me shahun për vendin e parë midis fisnikëve, një vend që u zu më vonë nga lojërat me letra.

  Në shekullin e shtatëmbëdhjetë u shfaq një variant i ri që, së bashku me përmirësimet e përbërësve, çuan në një ringjallje të lojës dhe përhapjen e saj në të gjithë Evropën. Ai u bë i njohur në Angli si Tavëll, në Skoci si Gammon, në Francë si Trictrac, në Gjermani si Puff, në Spanjë si Tablas Reales dhe në Itali si Tavole Reale.

  NĂ« periudhĂ«n menjĂ«herĂ« para LuftĂ«s sĂ« DytĂ« BotĂ«rore kishte njĂ« ethe kumari. NjĂ« nga arsyet ishte njĂ« risi e bĂ«rĂ« nga njĂ« amerikan nĂ« 1925, mundĂ«sia e dyfishimit tĂ« vlerĂ«s sĂ« pikĂ«ve tĂ« luajtura. Por pĂ«rsĂ«ri, loja shkoi nĂ« rĂ«nie.

  Në vitet 1970, papritur, u bë përsëri popullor, deri në pikën që sot është e lehtë të gjesh për të blerë të dy përbërësit dhe manualët. Në Lindjen e Mesme, Trictrac ka ruajtur popullaritetin e saj dhe luhet gjerësisht në Liban dhe vendet fqinje të tij.

  Material pĂ«r tĂ« luajtur Backgammon💡

  tryezë tavëll

  Për të luajtur Tavëll, ju duhen 2 pjesëmarrës, një tabelë tavëll, 15 pllaka të zeza, 15 pllaka të bardha dhe dy zare klasike me 6 anë, me 24 shtëpi trekëndore të grupuara nga 6 në 6 dhe të ndara në 4 pjesë.

  • lojtarĂ«t - 2
  • pjesĂ« ose gurĂ« - 15 tĂ« zinj, 15 tĂ« bardhĂ«
  • dĂ«rrasĂ« - 24 shtĂ«pi me ngjyra tĂ« ndĂ«rthurura tĂ« grupuara nga 6 nĂ« 6 dhe tĂ« ndara nĂ« 4 pjesĂ«
  • Objektivi: Eliminoni tĂ« gjitha pllakat nga bordi para kundĂ«rshtarit.

  Rregullat e lojës së tavëllit

  lojë tavëll

  Këtu është një përmbledhje e shpejtë të rregullave të Tavëllit:

  • Vendosni lojtarin e parĂ« duke rrotulluar zaret
  • LĂ«vizni pjesĂ«t bazuar nĂ« vlerat e marra nga tĂ« dhĂ«nat
  • Barazia e tĂ« dhĂ«nave lejon lĂ«vizje tĂ« dyfishta
  • Nuk lejohet tĂ« zhvendosni pjesĂ«t tuaja nĂ« shtĂ«pi me mĂ« shumĂ« se dy pjesĂ« tĂ« kundĂ«rta
  • NĂ«se shtĂ«pia e synuar ka vetĂ«m njĂ« pjesĂ« kundĂ«rshtare, ajo mund tĂ« kapet
  • Filloni tĂ« hiqni pjesĂ«t tuaja nga bordi kur tĂ« gjithĂ« janĂ« nĂ« kuadrantin e fundit

  Loja e tavëllit është një lojë bordi tradicionale, ku fituesi është ai që arrin të heqë të gjitha pjesët e tij i pari nga bordi.

  Por nëse keni nevojë të lexoni rregullat e plota, I lëmë më poshtë.

  Përkufizimi i lojtarit të parë

  Para fillimit të lëvizjes së pjesëve është e nevojshme përcaktojë se kush do të jetë lojtari për të luajtur.

  Për të përcaktuar se kush e fillon lojën e tavëllit, secili lojtar duhet të rrotullojë 1 vdes. Kushdo që merr vlerën më të lartë do të jetë i pari që do të luajë. Në rast barazimi, zaret lëshohen përsëri derisa të përcaktohet lojtari i parë. Këta të fundit duhet të hedhin hapin e parë, duke përdorur vlerën e zareve që do të luanin të parët.

  shembull: Lojtari A rrotullohet dhe merr vlerën 5; Lojtari B rrotullohet dhe merr vlerën 5 gjithashtu; lojtari A rrotullon përsëri një vdes dhe tani merr vlerën 4; lojtari B rrotullohet dhe merr vlerën 6; lojtari B do të jetë i pari që do të luajë me vlerat e zareve 4 dhe 6 (vlerat e zareve të fundit të luajtur nga lojtarët A dhe B).

  Pjesët në lëvizje

  Pas fazës së përcaktimit se kush e fillon ndeshjen e tavllës, secili lojtar, nga ana tjetër, duhet rrokullisni 2 zare dhe lëvizni pjesët tuaja sipas vlerave të të dhënave.

  Çdo lojtar gjithmonĂ« lĂ«vizin pjesĂ«t nĂ« njĂ« drejtim, njĂ«ra nĂ« drejtim tĂ« akrepave tĂ« orĂ«s dhe tjetra nĂ« drejtim tĂ« akrepave tĂ« orĂ«s.

  Nëse lojtari aktual nuk mund të bëjë lëvizje të vlefshme me vlerat e marra në zare, ky i fundit do të kalojë kthesën.

  Shtëpia e synuar e një pjese nuk mund të jetë kurrë ajo që tashmë ka 2 ose më shumë pjesë të kundërshtarit. Nëse shtëpia e synuar ka vetëm 1 pjesë kundërshtare, ajo kapet, largohet nga bordi dhe shkon në "shiritin".

  Kur një lojtar ka një ose më shumë pjesë të kapura, ai mund të bëjë vetëm lëvizje shpëtimi, domethënë lëvizje që heqin copat tuaja të kapura nga shiriti dhe i vendosin ato në një shtëpi, gjithmonë duke iu bindur rregullit që shtëpia e synuar nuk mund të përmbajë më shumë se 1 pjesë kundërshtare.

  Nëse një lojtar rrotullon të njëjtat vlera në 2 zaret e tij, ai ka të drejtë të bëjë 4 lëvizje me vlerat e zareve në vend të 2 lëvizjeve të zakonshme.

  Heqja e pjesëve nga bordi

  Një lojtar mund të fillojë të heqë pjesët e tij nga bordi i Tavëllit vetëm kur ato janë të gjitha në kuadrantin e poshtëm (quhet gjithashtu seksion i brendshëm). Për të hequr një pjesë, lojtari duhet të rrotullojë sasinë e barabartë me numrin e katrorëve që mbeten në zare. Nëse merrni një vlerë më të lartë se sa ju nevojitet për pjesët më të largëta, duhet t'i hiqni ato pjesë. Shembull: Nëse pjesët më të largëta kërkojnë të hiqet një 4 dhe lojtari merr një 6, ai mund të heqë secilën nga këto pjesë nga tabela.

  Fituesi i ndeshjes

  Fituesi i lojës është lojtari që heq të gjitha pjesët e tij nga bordi përpara kundërshtarit.

  KĂ«shilla pĂ«r tĂ« luajtur BackgammonđŸ€“

  • Shmangni lĂ«nien vetĂ«m njĂ« copĂ« tĂ« vetme nĂ« shtĂ«pi
  • NĂ«se keni nevojĂ« tĂ« lini njĂ« pjesĂ« tĂ« vetme, pĂ«rpiquni ta mbani atĂ« larg nga pjesa e kundĂ«rshtarit
  • Mbani shtĂ«pinĂ« e fundit tĂ« kundĂ«rshtarit tuaj tĂ« mbyllur
  • Pushtoni sa mĂ« shumĂ« shtĂ«pi

  Me shume lojera

  Lini një përgjigje

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  upload

  Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe, ju pranoni përdorimin e cookies. Më shumë informacion