Tabletë për shkollën: cilën të zgjedhësh


Tabletë për shkollën: cilën të zgjedhësh

 

Disa dekada më parë për të studiuar ishte e mjaftueshme që të gjithë librat shkollorë t'i tregoheshin mësuesit; Sot, nga ana tjetër, të rinjtë dhe shumë të rinjtë që ndjekin shkollën dhe shkollën e mesme duhet domosdoshmërisht të kenë të paktën një tabletë, e cila nuk është e dobishme për të mbajtur shënime, për të bërë kërkime në Web dhe për të thelluar disa pika studimi së bashku me mësuesin, por edhe për të organizuar shpejt një orë mësimore në distancë ose për të studiuar me kolegët përmes videokonferencës (e cila është edhe më e rëndësishme në rast të kufizimeve dhe kufizimeve të vendosura nga autoritetet shëndetësore.

Vetem sepse një tabletë është thelbësore në rrugën e studimit të një studenti modern, në këtë udhëzues do t'ju tregojmë tabletat më të mira për shkollën që mund të blini në internet, kështu që mund të zgjidhni vetëm modele të shpejta, të shkathëta dhe të pajtueshme me aplikacionet, të cilat janë të dobishme për arsimimin. Nëse duam blini tabletën e re për shkollën Në një dyqan fizik ose në një qendër tregtare, është gjithmonë e këshillueshme që të hidhni një vështrim së pari në karakteristikat teknike të sugjeruara, për të shmangur blerjen e tabletave të ngadalta, jo të zgjerueshme të pajtueshmërisë së dyshimtë.

LEXONI EDHE: Tableta më e mirë Android: Samsung, Huawei apo Lenovo?

Indeks()

  Tableta më e mirë shkollore

  Ka shumë tableta të përshtatshme për shkollë, por vetëm disa meritojnë të merren parasysh për mësimdhënie. Disa mësues dhe profesorë do të imponojnë modele specifike për të gjithë klasën, kështu që gjithmonë pyesni para se të bëni një blerje që mund të jetë e pasaktë.

  Karakteristikat teknike

  Para se të blini ndonjë tabletë për t'ia kushtuar shkollës, ju këshillojmë të kontrolloni karakteristikat teknike të mëposhtme:

  • Processor: Në mënyrë që të fillojmë të gjitha aplikacionet shkollore, duhet të përqendrohemi në modele me një procesor quad-core 2 GHz ose azhurnime më ekstreme (versione me CPU bërthamë).
  • RAM: për të ekzekutuar sistemin operativ dhe aplikacionet arsimore, mjafton 2 GB RAM, por që të jeni në gjendje të hapni edhe 2 ose 3 aplikacione të rënda pa probleme këshillohet të përqendroheni në modele me 4 GB RAM.
  • Memorie e brendshme- Tabletat e shkollës shpejt do të mbushen me shënime të shkarkuara, broshura dhe skedarë PDF, kështu që është më mirë të keni të paktën 32 GB memorie menjëherë, madje edhe më mirë nëse mund të zgjerohet (të paktën në modelet Android). Për të shmangur problemet hapësinore, ne rekomandojmë shumë integroni një shërbim cloud ku të ruhen skedarët më të mëdhenj.
  • Ekran: Ekrani duhet të jetë së paku 8 inç dhe duhet të mbështesë rezolucionin HD (më shumë se 700 vija horizontale). Shumica e modeleve do të sigurojnë ekrane me teknologji IPS, por ne gjithashtu mund të gjejmë Retina (tek Apple).
  • Conectividad- Për të qenë në gjendje të lidheni me ndonjë rrjet Wi-Fi ju nevojitet një modul pa tel me bandë të dyfishtë, kështu që gjithashtu të mund të përfitoni nga lidhje e shpejtë 5 GHz. Prania e Bluetooth LE është gjithashtu thelbësore, për të qenë në gjendje të lidhni çdo model të kufjeve pa tel. Modelet me mbështetje SIM dhe të rrjetit celular (LTE ose më vonë) janë më të kushtueshme dhe për arsimim është një funksion absolutisht i tepërt.
  • kamera: Për video konferenca është thelbësore që të ketë një kamerë të përparme, në mënyrë që të mund të përdorni Skype ose Zoom pa probleme. Prania e kamerës së pasme është një opsion interesant, pasi që përveç fotove do t'ju lejojë skanoni dokumentet e letrës për t'i kthyer ato në dixhitale.
  • autonomiTabletët kanë bateri më të mëdha se telefonat inteligjentë dhe lejojnë, në kushte normale të përdorimit, të arrijnë në mënyrë të sigurt 6-7 orë përdorimi.
  • Sistemi operativ: pothuajse të gjitha tabletat që do të tregojmë se keni Android si një sistem operativ por nuk duhet të nënvlerësojmë shumë iPad me iPadOS, një sistem i shpejtë, i shpejtë dhe shpesh i nevojshëm (disa mësues do të kërkojnë në mënyrë specifike iPad-et si mjete mësimore).

  Modele për shitje për të zgjedhur

  Pasi të kemi parë së bashku disa nga karakteristikat që duhet të ketë një tabletë e mirë për shkollën, le të shohim menjëherë cilat modele mund të blini, duke filluar nga më e lira deri në krye të gamës. Modeli i parë që ju këshillojmë ta konsideroni si një tablet për shkollën është modeli i ri Zjarri HD 8, i disponueshëm në Amazon për më pak se 150 € (me oferta speciale aktive).

  Në këtë tablet të lirë gjejmë një ekran 8 inç IPS HD, procesor quad-core, 2 GB RAM, 64 GB memorie të brendshme të zgjerueshme, hyrja USB-C për karikim, kamera e përparme, kamera e pasme, autonomia deri në 12 orë dhe sistemi operativ i bazuar në pronar në Android (pa Play Store por me Amazon App Store).

  Nëse duam Play Store në një tablet shkollë dhe e bëjmë më të lehtë gjetjen e aplikacioneve të studimit, mund të përqendrohemi te tableti Samsung Galaxy Tab A7, i disponueshëm në Amazon për më pak se 250 €.

  Në tabletin Samsung gjejmë një ekran 10,4 inç me rezolucion 2000 x 1200 Pixel, procesor okta-bërthamë, 3 GB RAM, 32 GB memorie të brendshme të zgjerueshme, Wi-Fi me bandë të dyfishtë, hotspot automatik, kamera e përparme, kamera e pasme, bateri 7040 mAh dhe sistemi operativ Android 10.

  Një tjetër tabletë e përshtatshme për përdorim në shkollë është Lenovo Tab M10 HD, i disponueshëm në Amazon për më pak se 200 €.

  Në këtë tablet mund të gjejmë një ekran 10,3 inç Full HD, procesor MediaTek, 4 GB RAM, 64 GB memorie të brendshme, WiFi + Bluetooth 5.0, dock me altoparlantë të dedikuar audio, asistent zanor Alexa të integruar dhe bateri 10-orëshe. kohëzgjatja.

  Nëse, përkundrazi, duam tabletin më të shitur në treg me çdo kusht (ose mësuesit na imponojnë një produkt Apple), ne mund të konsiderojmëApple iPad, i disponueshëm në Amazon për më pak se 400 €.

  Si të gjitha produktet e Apple, ajo është kujdesur deri në detajet më të vogla dhe ka një ekran Retina 10,2 inç, procesor A12 me motor Neural, mbështetje për Apple Pencil dhe Tastierë Smart, kamerë të pasme 8 MP, Wi-Fi të brez i dyfishtë, Bluetooth 5.0 LE, kamera video Front FaceTime HD 1.2 MP, altoparlantë stereo dhe sistemi operativ iPadOS.

  Nëse nuk jemi të kënaqur me një iPad të thjeshtë dhe duam që një mini PC i lëvizshëm të bëjë gjithçka, modeli i vetëm për t'u përqëndruar ështëApple iPad Pro, i disponueshëm në Amazon për më pak se 900 €.

  Ky tablet përmban një ekran 11 "buzë-për-buzë Retina të lëngët me teknologji ProMotion, procesor A12Z Bionic me motor neural, kamerë të pasme me kënd të gjerë 12MP, kënd shumë të gjerë 10MP, skaner LiDAR, kamerë të përparme 7MP TrueDepth, Face ID , audio me katër altoparlantë, sistem i ri operativ 802.11ax Wi-Fi 6 dhe iPadOS.

  Konkluzione

  Tabletat që kemi propozuar më lart janë perfekte për çdo kurs studimi, nga shkolla fillore në kolegj. Edhe modelet më të lira e bëjnë pjesën e tyre shumë mirë, megjithëse është gjithmonë e këshillueshme që të përqendroheni në një iPad (kur situata ekonomike e lejon atë) për lehtësinë e tij, shpejtësinë e ekzekutimit të aplikimit dhe pajtueshmërinë me mjetet arsimore.

  Nëse po kërkoni tableta me një tastierë të integruar, ju sugjerojmë të lexoni udhëzimet tona Tablet-PC më i mirë 2-në-1 me tastierë të lëvizshme mi Laptopët më të mirë Windows 10 të Konvertueshëm në Tablet. Nëse, përkundrazi, nuk heqim dorë nga fuqia dhe komoditeti i shkrimit që ofron një fletore tradicionale, mund të vazhdojmë të lexojmë në udhëzues Fletoret më të mira për studentët.

   

  Lini një përgjigje

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  upload

  Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe, ju pranoni përdorimin e cookies. Më shumë informacion