i vetmuar

i vetmuar Ă«shtĂ« njĂ« lojĂ« me letra pĂ«r njĂ« person. MeqenĂ«se loja luhet vetĂ«m, qĂ«llimi kryesor nuk Ă«shtĂ« goditja e njĂ« kundĂ«rshtari, por zgjidhja e lojĂ«s, stĂ«rvitja e mendimit tuaj logjik, dhe nganjĂ«herĂ« pĂ«rdoret edhe pĂ«r meditim.

Indeks()

  Solitaire: Si të luajmë hap pas hapi?

  PĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« njĂ« i vetmuar nĂ« internet falas, ju vetĂ«m duhet tĂ« ndiqni kĂ«to udhĂ«zime hap pas hapi:

  hap 1. Hapni shfletuesin tuaj tĂ« preferuar dhe shkoni nĂ« faqen e internetit tĂ« lojĂ«s  Emulator.online

  hap 2. Sapo tĂ« hyni nĂ« faqen e internetit, loja do tĂ« shfaqet tashmĂ« nĂ« ekran. Ju vetĂ«m duhet lojĂ« e goditur dhe mund tĂ« filloni tĂ« zgjidhni diamantin qĂ« ju pĂ«lqen mĂ« shumĂ«. Ju mund tĂ« zgjidhni vĂ«shtirĂ«sinĂ« qĂ« i pĂ«rshtatet mĂ« mirĂ« nivelit tuaj tĂ« lojĂ«s.

  Pasi ta keni zgjedhurJu gjithashtu mund të zgjidhni numrin e pjesëve që do të ketë enigma.

  Hap 3. Këtu janë disa butona të dobishëm. Mund "Shtoni ose hiqni tingullin", Jep butonin"Luaj"Dhe filloni të luani, mundeni"Ndalo"dhe"reboot" në çdo kohë.

  Hap 4. Merrni për të eleminuar të gjitha kartat nga loja në Win. Për këtë ju duhet t'i vendosni këto karta në disa kuti kartash tëE njëjta ngjyrë dhe në një renditje të rregullt.

  Hap 5. Pas pĂ«rfundimit tĂ« njĂ« loje, klikoni "Rifillo, fillo pĂ«rsĂ«ri" PĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« njĂ« tjetĂ«r diamant

  ÇfarĂ« Ă«shtĂ« njĂ« diamant? 😀

  solitario

  i vetmuar (i quajtur ndryshe solitaire ose solitaire në frëngjisht) është një lojë me letra për një person. Përkthimi nga frëngjishtja tregon shumë mirë për çfarë bëhet fjalë. Përkthyer, do të thotë "durim". Lloje të ndryshme të kuvertave mund të përdoren për të luajtur solitaire, të dyja çekiç spanjoll si poker.

  Atje varietete të ndryshme i diamantit që na lejojnë të kemi shumë sugjerime për t'u argëtuar.

  Një nga shkaqet kryesore të suksesit të tij është i bazuar në mundësinë e lojës së një personi të vetëm, pa rival. Duke e bërë atë një lojë perfekte për t'u çlodhur dhe medituar.

  Histori Solitaire

  histori e vetmuar

  I vetmuar Ă«shtĂ« njĂ« emri pĂ«r lloje tĂ« ndryshme tĂ« lojĂ«rave me letra. Loja mĂ« e njohur mes tyre njihet si "Solitaire klasike"Origjina e saktĂ« e lojĂ«s Ă«shtĂ« e panjohur, por rregullimi i kartave vjen nga kartat tarot qĂ« janĂ« pĂ«rdorur pĂ«r fall. NĂ« fund tĂ« shekullit tĂ« XNUMX-tĂ«, loja u pĂ«rmend pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« nĂ« EvropĂ«n Veriore, dhe loja mori pĂ«r tĂ« Franca nĂ« fillim tĂ« shekullit tĂ« XNUMX-tĂ«.

  Napoleon Bonaparte raportohet të ketë luajtur shpesh solitër gjatë mërgimit të tij në Saint Helena në 1816. Në vitet në vijim, loja u bë një argëtim popullor në Francë dhe përfundimisht pushtoi pjesën tjetër të botës, përfshirë Gjermaninë. Shumë terma të vetmuar (për shembull, "kuti") vijnë nga frëngjishtja.

  Edhe sot, kjo lojĂ« e famshme Ă«shtĂ« ende njĂ« hobi popullor pĂ«r shumĂ« njerĂ«z. E vetmja gjĂ« qĂ« ju nevojitet Ă«shtĂ« njĂ« kuvertĂ« letrash, njĂ« sipĂ«rfaqe e drejtĂ« dhe disa rregulla tĂ« thjeshta. Pra praktikisht tĂ« gjithĂ« mund ta luajnĂ« kĂ«tĂ« lojĂ«. 

  I vetmuari është një formë argëtimi pa sherr nga një kohë kur njerëzit kishin ende kohë dhe bota nuk ishte ende në një nxitim të tillë. Nuk ka rëndësi nëse e luani atë në mënyrë klasike (me dorë) ose në kompjuterin më të fundit - ajo relakson dhe stërvit mendjen tuaj dhe është më e popullarizuar sot se kurrë!

  Historia e lojërave solitaire në kompjuter

  Pasi PC-ja e parë ishte në dispozicion në treg, ishte vetëm një hap logjik për të luajtur një version dixhital të diamantit në të. Meqenëse luajtja e letrave në një ekran kërkon relativisht pak fuqi informatike, një numër i madh lojërash u shfaqën në një kohë të shkurtër. Në epokën MS-DOS, shumica e lojërave ishin të bazuara në tekst dhe ishin të destinuara vetëm për një lojtar.

  Sidoqoftë, kompjuterët u bënë më të shpejtë dhe më modernë, duke përmirësuar kështu mundësitë grafike për lojërat. Kapaciteti i rritur i kujtesës gjithashtu lejoi programuesit të përshtatnin lojëra të shumta në një program të vetëm. Kështu u krijuan koleksione të tëra lojëra solitare.

  Koleksioni i parë komercial ishte "Solitaire royaleWasshtë shkruar nga Brad Fregger dhe lëshuar nga Spectrum Holobyte në 1987. Loja ishte e përshtatshme për të dy PC (MS-DOS) dhe Macintosh. Përmbante tetë variante të ndryshme, të ekzekutuara me 16 ngjyra grafike EGA, dhe mundësohej nga miu.

  Disa vjet më vonë, në 1992, QQP (Prodhimet e Cilësisë Kuantike) nisi një koleksion të madh të quajtur "Udhëtimi i SoliteritKjo lojë u lëshua gjithashtu për MS-DOS dhe përmbante numrin marramendës të 105 varianteve të ndryshme të lojës, si dhe statistika të hollësishme për secilën lojë! Lojtarët mund të zgjidhnin disa lojëra dhe jo vetëm të organizonin udhëtimet e tyre (udhëtimet), por gjithashtu merrni pjesë në misione (kërkime) dhe fitoni pikë shtesë atje pasi keni fituar disa raunde.

  Microsoft Windows Solitaire PĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« u shfaq nĂ« Windows 3.0 nĂ« 1990. NĂ« 1995, Windows 95 lĂ«shoi ​​lojĂ«n Freecell. Freecell u bĂ« shumĂ« i popullarizuar nĂ« asnjĂ« kohĂ« dhe u shfaq njĂ« numĂ«r i madh i versioneve alternative tĂ« shareware. MĂ« nĂ« fund, Solitaire u shfaq pĂ«rkrah Microsoft XP Spider, pasuar nga nokautime tĂ« reja dhe versione tĂ« pĂ«rmirĂ«suara.

  Sot, lojërat janë në dispozicion për çdo platformë të imagjinueshme, përfshirë tabletët dhe smartphone-t. Kudo që të jeni, ekziston gjithmonë një variant i diamantit për relaksim dhe kënaqësi!

  histori e vetmuar

  Si tĂ« luani diamant: KĂ«shilla  ♠  ♣ 

  Këshillë 1: Së pari punoni me kartat solitaire më poshtë

  Solo, patjetër duhet të përdorni kartat e mëposhtme, sepse këto pirgje duhet të zbrazen më parë.

  • Shikoni nĂ«se mund tĂ« vendosni kartat e mĂ«poshtme njĂ«ra mbi tjetrĂ«n. NĂ«se mund tĂ« lĂ«vizni shumĂ« karta nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n kohĂ«, duhet tĂ« pĂ«rdorni grumbullin me mĂ« pak letra si udhĂ«zues.. NĂ« kĂ«tĂ« mĂ«nyrĂ« ju merrni njĂ« vend mĂ« tĂ« shpejtĂ« bosh poshtĂ«.
  • Pastaj mund tĂ« mbushni shpejt pĂ«rsĂ«ri hapĂ«sirat bosh. Zbuloni pirgun e sipĂ«rm vetĂ«m kur nuk mund tĂ« bĂ«ni njĂ« lĂ«vizje tjetĂ«r poshtĂ«.

  Këshillë 2: secili ace duhet të ngrihet menjëherë

  Mos harroni të lëvizni acet menjëherë.

  • Kjo Ă«shtĂ« veçanĂ«risht e vĂ«rtetĂ« pĂ«r aces qĂ« janĂ« nĂ« njĂ« nga grumbujt e poshtme. Ju i shtyni ato me dorĂ«n tuaj nĂ« njĂ« nga hapĂ«sirat e lira. PĂ«rndryshe, klikoni dy herĂ« nĂ« ace.
  • Ju gjithashtu duhet tĂ« zhvendosni asĂ«t nĂ« grumbullin e sipĂ«rm menjĂ«herĂ«. Prandaj, mund tĂ« keni mundĂ«sinĂ« tĂ« zhvendosni mĂ« shumĂ« karta nga njĂ« nga grumbujt mĂ« tĂ« ulĂ«t.

  Këshillë 3: vendoseni Mbretin e Vetmuar në hapësirën e lirë

  Punoni bateritë sa më mirë që të mundeni. Ju duhet pastrimi për mbretërit.

  • Sapo tĂ« kem njĂ« hapĂ«sirĂ« ​​tĂ« lirĂ«, duhet ta mbushĂ« me njĂ« mbret. Pastaj vendosni tĂ« gjitha kartat e tjera njĂ«ra pas tjetrĂ«s. NĂ« kĂ«tĂ« mĂ«nyrĂ« ju mund tĂ« vendosni letrat mĂ« vonĂ«.
  • NĂ«se mund tĂ« zgjidhni midis dy mbretĂ«rve, duhet t'i kushtoni vĂ«mendje ngjyrĂ«s me tĂ« cilĂ«n mund tĂ« grumbulloni shumicĂ«n e kartave.
  • E njĂ«jta gjĂ« vlen edhe pĂ«r dy spote falas. Idealisht plotĂ«sojeni kĂ«tĂ« me njĂ« mbret tĂ« zi dhe njĂ« herĂ« me njĂ« mbret tĂ« kuq. Kjo rrit mundĂ«sinĂ« e tĂ« qenit nĂ« gjendje tĂ« luajĂ« shumĂ« karta nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n kohĂ«.

  Këshillë 4: ndërroni kartat

  Nëse nuk mund të bëni më lëvizje ose nëse asgjë nuk ju duket logjike, duhet të ndryshoni.

  • Shikoni kartat dhe ndĂ«rroni mes tyre nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« tĂ« vendosni disa letra sipĂ«r.
  • Ndryshimi Ă«shtĂ« i rĂ«ndĂ«sishĂ«m dhe shpesh e vetmja mĂ«nyrĂ« pĂ«r tĂ« zotĂ«ruar lojĂ«n.
  • NĂ«se nuk shihni mĂ« trena, klikoni nĂ« artikullin "Sugjerim"nĂ« menu. Me disa lojĂ«ra mund tĂ« shtypni gjithashtu" T "nĂ« tastierĂ« dhe loja do t'ju tregojĂ« se çfarĂ« lĂ«vizje Ă«shtĂ« e mundur.

  Llojet e Solitaire

  Ekzistojnë disa variacione të diamantit, të cilat kërkojnë më shumë se një kuvertë dhe nivele të ndryshme aftësie nga lojtari. Lista më poshtë përfshin lloje të ndryshme të diamantit, që nga klasikja Klondike dhe Merimanga te lojërat që kërkojnë shpejtësi ose, për vajzat, një lojë ku duhet të kërkoni kartat dhe të vishni secilin model.

  Klondike Solitaire

  Klasikja e klasikëve! Renditni kartat Ace tek King, duke i ndarë ato sipas padisë. Për ta bërë këtë, ndani kartat në kolona në rend rritës, gjithmonë duke alternuar kartat e kuqe dhe të zeza, derisa të zbulohet e gjithë kuverta. Kur të gjeni një ACE, përhapeni në pjesën e sipërme të ekranit dhe vendosni kartat e tjera të së njëjtës kostum mbi të.

  Spider Solitaire

  diamant merimangë

  Pak më ndryshe nga ai i mëparshmi, Në këtë diamant ju duhet të organizoni kartat nga Mbreti te Ace. Gjithashtu, ju keni vetëm një kostum në tryezë, megjithatë kartat do të përsëriten shumë herë, duke ju lejuar të bëni më shumë se një sekuencë të porositur.


  Piramida Solitaire

  piramida e vetmuar

  QĂ«llimi i kĂ«saj loje Ă«shtĂ«s hiqni tĂ« gjithĂ« piramidĂ«n e kartave, duke i pĂ«rputhur ato nĂ« çifte qĂ« shtojnĂ« deri nĂ« saktĂ«sisht trembĂ«dhjetĂ« pĂ«r t'i hequr ato nga ekrani. PĂ«rveç kartave qĂ« vendosen nĂ« piramidĂ«, ju keni tre letra shtesĂ« qĂ« duhet tĂ« pĂ«rdoren pĂ«r tĂ« eleminuar tĂ« tjerĂ«t dhe pĂ«r tĂ« liruar kartat qĂ« janĂ« nĂ« fund, plus njĂ« hapĂ«sirĂ« ​​shtesĂ« pĂ«r tĂ« ndarĂ« njĂ« nga kartat.


  Patianët

  patianëve

  Shtegu mund tĂ« pĂ«rkthehet si "itinerar" dhe pĂ«rmbledh mirĂ« objektivin dhe mekanikĂ«n e kĂ«saj loje. Ju duhet tĂ« krijoni itinerare tĂ« kartave, duke u bashkuar me to sipas numĂ«rimit tĂ« secilĂ«s fytyrĂ«, nĂ« rend ngjitĂ«s ose zbritĂ«s. Çdo kartĂ« mund tĂ« lidhet vetĂ«m me njĂ« kartĂ« paraardhĂ«se ose paraardhĂ«se ose me njĂ« nga shakaxhinjtĂ«.

  Marvin Solitaire

  Këtu ju duhet të vendosni kartat në çifte që shtojnë deri në trembëdhjetë, ashtu si Solitaire Piramidale. Kur hiqni kartat nga maja e grumbullit, ato të radhës do të kthehen, duke hapur mundësi të reja për t'u kombinuar me katër letrat që keni në dorë.

  Kartë shpejtësie

  Shpejtësia është ajo që vlen, të paktën në këtë lojë. Kundër kompjuterit, duhet të jeni të shpejtë dhe të hiqni të gjitha kartat nga grumbulli juaj. Për ta bërë këtë, vendosni kartat tuaja në njërën nga dy pirgjet në qendër të ekranit, sipas numërimit të kartës në pjesën e poshtme, duhet të jetë vetëm një numër më i lartë ose më i ulët se kartoni në tryezë.

  Solitaire e Kullave Magjike

  Një lojë tjetër që ka të bëjë me eliminimin e kartave sipas numërimit të secilës. Dallimi është se ju duhet të hiqni kartat për të çliruar kështjellën nga tre kulla në pjesën e poshtme, gjithmonë duke vëzhguar vlerën e kartës së theksuar në fund të ekranit.

  Solitaire modës

  diamant i modës

  Durimi dhe moda së bashku, në një lojë shumë argëtuese. Ju duhet të eliminoni të gjitha kartat që janë në ekran në të njëjtën kohë kur vishni secilin nga modelet. Për të mbledhur kartat në pjesën e poshtme, vendosni kartat që kanë të njëjtin lloj, përveç se merrni parasysh: disa nga modelet kanë preferenca për ngjyrat, shtypjet dhe stilet.

  Lundrim në diamant

  Lundrim në diamant

  Pa dyshim, më interesantja nga të gjitha. Ju duhet të hiqni kartat nga ekrani në një kombinim të Mahjong dhe lojë kujtese- Vendosi ato në çifte për të kthyer letrat që janë në fund dhe, për të hapur kartat që kanë një bravë, kërko kartat me një çelës të tërhequr.

  Me shume lojera

  Lini një përgjigje

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  upload

  Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe, ju pranoni përdorimin e cookies. Më shumë informacion