Si të shikoni Disney + në TV


Si të shikoni Disney + në TV

 

Disney + filloi me sukses të madh publik edhe në Itali, pasi kombinon karikaturat më të mira për fëmijë (nga klasikët e mëdhenj te prodhimet e reja Pixar) me seri ekskluzive televizive të bazuara në botën e Star Wars, pa harruar të gjitha Filma të mrekullueshëm. Përkundër konkurrencës së ashpër nga Netflix dhe Amazon Prime Video, shumë përdorues preferojnë të mbajnë Disney + si një pajtim streaming për kërkesën për të gjithë familjen, gjithashtu duke pasur parasysh çmimin konkurrues (aktualisht 6,99 € në muaj ose pajtim vjetor për 69,99, XNUMX €).

Nëse deri më tani jemi kufizuar në shikimin e përmbajtjes Disney + vetëm nga PC ose më së shumti nga tableti, kemi një lajm të shkëlqyeshëm për ju: ne mund të vendosni Disney + në çdo TVOse Smart TV ose një TV i thjeshtë me ekran të sheshtë (për sa kohë që ka një port HDMI). Pra, le të shohim së bashku se si të shikojmë Disney + në TV, për të kënaqur të dy fëmijët dhe prindërit e interesuar në përmbajtjen më të pjekur të kësaj platforme.

LEXONI EDHE: Disney Plus apo Netflix? Çfarë është më mirë dhe ndryshimet

Indeks()

  Shikoni Disney + në TV

  Aplikacioni Disney + është i disponueshëm në një numër të madh të pajisjeve argëtuese të dhomës së ndenjes, të tilla si TV Smart dhe pajisje me një lidhje HDMI, me mundësinë e përfitoni gjithashtu nga përmbajtja me përkufizim të lartë 4K UHD dhe HDR (nëse kushtet e rrjetit dhe pajisjeve të përdorura e lejojnë atë). Nëse nuk kemi ende një llogari në Disney +, është më mirë ta merrni një para se të lexoni sugjerimet në kapitujt e këtij udhëzuesi; Për të regjistruar një llogari të re, thjesht shkoni në faqen zyrtare të regjistrimit, futni një adresë të vlefshme email dhe ndiqni udhëzimet e dhëna në ekran.

  Disney + në Smart TV

  Nëse kemi një të tillë TV i zgjuar i kohëve të fundit (LG, Samsung ose një TV Android) ne mund të shijojmë përmbajtjen Disney + duke hyrë në dyqanin e aplikacioneve dhe duke kërkuar aplikacionin Disney +.

  Pas instalimit të aplikacionit, shtypni butonin në telekomandë për të hapur seksionin Smart, shtypni aplikacionin Disney + dhe hyni me kredencialet që posedojmë. Nga Smart TV ne mund të përfitojmë nga të gjitha përmbajtjet në cilësinë më të lartë, duke përfituar (nëse televizori është i pajtueshëm) gjithashtu me definicion ultra të lartë 4K UHD dhe HDR; Për të marrë cilësinë më të lartë, kërkohet një lidhje shumë e shpejtë në internet (të paktën 25 Mbps për shkarkim), përndryshe përmbajtja do të luhet me cilësi standarde (1080p ose edhe më e ulët). Për më shumë informacion, ne rekomandojmë të lexoni udhëzuesin tonë. Si të lidhni Smart TV me internet.

  Disney + në konzollat ​​e lojërave

  Nëse lidhim një tastierë loje të kohëve të fundit (Seritë PS / Xbox One, PS4 ose Xbox X / S), mund ta përdorim për të parë përmbajtjen Disney + në pauzë midis një seance loje dhe një tjetre, duke përfituar nga e njëjta cilësi që do të marrim në një TV Smart.

  Me konzolën tashmë të lidhur në televizion përmes HDMI, ne mund të shikojmë përmbajtjen Disney + duke na çuar në bordin e konzollës (duke shtypur butonin PS ose butonin XBox), duke hapur seksionin kërkesë O aplikimet dhe hapjen e aplikacionit Disney +, tashmë i pranishëm si parazgjedhje në të gjitha konsolat e përmendura. Nëse nuk mund ta gjejmë aplikacionin e instaluar, gjithçka që duhet të bëjmë është të hapim butonin e ruajtjes ose kërkimit dhe të kërkojmë aplikacionin. Disney + midis atyre që janë në dispozicion. Edhe në tastiera është e mundur të përfitoni nga 4K UHD dhe HDR (nëse televizori është gjithashtu i pajtueshëm), por vetëm nëse kemi versionet më të fuqishme të konzollave që aktualisht janë në shitje (PS4 Pro, Xbox One X, PS5 dhe Xbox Series X / S) .

  Disney + Stick-i juaj i zjarrit

  Nëse nuk kemi një TV Smart ose aplikacioni i dedikuar nuk është i pranishëm, ne mund ta rregullojmë shpejt duke lidhur TV-në dongle Fire TV Stick, i disponueshëm në Amazon për më pak se 30 €.

  Pas lidhjes së Fire TV me TV (duke ndjekur udhëzimet që shihen në faqen tonë) udhëzues i dedikuar), zgjidhni burimin e saktë në TV, hapni seksionin aplikimet, ne kërkojmë Disney + midis atyre që janë prezent paraprakisht dhe hyjmë. Pajisjet e rregullta të Fire TV Stick dhe Lite mbështesin përmbajtje standarde të cilësisë (1080p ose më të ulët); nëse duam përmbajtje Disney + në 4K UHD do të duhet të përqendrohemi në Fire TV Stick 4K Ultra HD, i disponueshëm në Amazon me një çmim më të lartë (60 €).

  Disney + Chromecast-i juaj

  Një tjetër pajisje transmetimi shumë e famshme që tani është e pranishme në çdo shtëpi është Google Chromecast, i disponueshëm direkt në faqen e Google.

  Pas lidhjes së dongles HDMI me TV dhe Wi-Fi në shtëpi, ne hapim aplikacionin Disney + në smartphone ose tablet (ju kujtojmë që aplikacioni është i disponueshëm për Android dhe për iPhone / iPad), hyjmë me kredencialet e shërbimit, zgjedhim përmbajtja që do të riprodhohet dhe, sa më shpejt që të jetë në dispozicion, ne shtypim butonin në krye Të lëshojë, për të transmetuar videon në TV përmes Chromecast.

  Disney + Apple TV

  Nëse jemi ndër ata me fat pronarët e një TV Apple në dhomë, ne mund ta përdorim atë për të shikuar Disney + në cilësinë më të lartë.

  Për të përdorur Disney + në pajisjen e dhomës së ndenjes me markë Apple, ndizeni, shkoni në panelin e sistemit, shtypni aplikacionin Disney + dhe futni kredencialet e hyrjes; nëse aplikacioni nuk është i pranishëm, ne hapim Dyqanin e dedikuar App, kërko Disney + dhe instalojeni atë në pajisje. Meqenëse Apple TV për shitje mbështet 4K UHD e l'HDR Me të, do të jetë e mundur të shikohet përmbajtja Disney + me cilësinë më të lartë, për sa kohë që televizori është i pajtueshëm me këto teknologji dhe nëse kemi një linjë të shpejtë interneti (siç është përmendur tashmë, kërkohet një shkarkim prej 25 Mbps).

  Konkluzione

  Sjellja e Disney + në televizionin tonë është praktikisht e detyrueshme nëse e kemi aktivizuar këtë shërbim transmetimi, pasi cilësia më e lartë është e disponueshme vetëm duke konfiguruar aplikacionin në Smart TV ose duke përdorur një nga metodat e tjera të ilustruara në këtë udhëzues. Për të gjithë përdoruesit që kanë një TV të thjeshtë me ekran të sheshtë pa funksionalitet inteligjent thjesht merrni një Fire TV Stick ose Chromecast për të hyrë në përmbajtjen e Disney + shpejt dhe me lehtësi.

  Nëse ne jemi adhurues të mëdhenj të përmbajtjes me definicion ultra të lartë, do të jeni të lumtur të vazhdoni të lexoni artikujt tanë Si të përdorni 4K në Smart TV mi Të gjitha mënyrat për të parë Netflix në 4K UHD. Nëse, nga ana tjetër, ne jemi duke kërkuar shërbime të tjera për të parë karikaturat në TV, thjesht vazhdoni të lexoni udhëzuesin tonë. Shikoni karikaturat në internet, site dhe aplikacione falas.

   

  Lini një përgjigje

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  upload

  Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe, ju pranoni përdorimin e cookies. Më shumë informacion