Si të përdorni dy kompjuterë me një ekran (ndërruesi HDMI)


Si të përdorni dy kompjuterë me një ekran (ndërruesi HDMI)

 

Nëse punojmë shumë me kompjuterë, bëjmë riparime, drejtojmë një dyqan kompjuterash, ose shkruajmë artikuj tematikë në blogun tonë personal, mund të ndodhë që të kemi dy desktop dhe një monitor të vetëm për të përdorur në të dy. Në këtë skenar, nuk rekomandohet të përdorni një kabllo të vetme HDMI dhe ta zhvendosni atë nga një kompjuter në tjetrin sipas nevojës pasi porta HDMI nuk është gjithmonë e arritshme lehtësisht, si dhe e bën shumë zhgënjyese përdorimin e të dy kompjuterëve në të njëjtën kohë. Si ekspertë të mirë të IT-së, ne mund të vëmë bast për një të mirë Dublikatori i sinjalit HDMI O Çelësi HDMI, të aftë për të menaxhuar dy rrjedha të ndara audio / video dhe për t'i dërguar në monitorin e vetëm që kemi në dispozicion, duke zgjedhur manualisht se cili kompjuter do t'i japë përparësi ekranit në varësi të asaj që duhet të bëjmë në atë moment të saktë.

Në këtë udhëzues do t'ju tregojmë si të përgatisni dy kompjuterë për të ndarë një monitor të vetëm, duke zgjedhur me kujdes 3 kabllot HDMI për t'u përdorur dhe që kalojnë për t'u përdorur në mesin e modeleve të disponueshëm në Amazon. Në një kapitull të dedikuar do të shohim edhe mënyrën e përdorimit të ndërprerësve USB, për të qenë në gjendje të devijojmë pajisjet tona hyrëse (tastiera dhe miu) nga një kompjuter në tjetrin në një mënyrë të thjeshtë.

LEXONI EDHE: Menaxhoni dy vëzhgues në PC të zgjatur desktop

Indeks()

  Si të përdorni dy kompjuterë me një monitor

   

  Për të krijuar këtë mjedis të përbashkët, padyshim që do të duhet të kemi një monitor të vetëm, dy PC fiks ose dy kompjuterë të çfarëdo natyre (madje edhe një PC dhe një kompjuter portativ ose një PC dhe një Mac Mini), tre kabllo HDMI me gjatësinë e duhur dhe një ndërprerës. HDMI i aftë të menaxhojë dy rrjedha të pavarura HDMI dhe të gjenerojë një dalje të vetme, e cila do të arrijë në portën HDMI të monitorit. Nëse ende nuk kemi blerë një kompjuter të ri, ju sugjerojmë të lexoni të gjitha këshillat dhe truket në udhëzuesin tonë Gjërat që duhet të dini para se të blini një kompjuter të ri.

  Zgjidhni kabllot e përshtatshme HDMI

   

  Për këtë konfigurim do të na duhen tre kabllo HDMI: një për kompjuterin që do ta identifikojmë si "PC 1", një tjetër për kompjuterin që do ta quajmë "PC 2" dhe së fundmi kablloja e fundit HDMI, e cila do të lidhë daljen HDMI të ndërprerësit të zgjedhur me monitorin tonë .

  Nëse duam ta vendosim ndërprerësin në desktop, dy kabllot për PC 1 dhe PC 2 duhet të jenë mjaft të gjata (të paktën 1,8 metra), për të mbuluar gjithashtu distancën midis dy PC-ve fikse tradicionale. Më poshtë është një listë e kabllove HDMI të përshtatshme për këtë qëllim.

  • Kabllo HDMI me shpejtësi të lartë, thurje najloni, 1,8 milion (6 €)
  • Kabëll 4K HDMI 2 metra SUCCESO (7 €)
  • Cavo HDMI 4K 2m, Snowkids Cavi HDMI 2.0 (9 €)

  Për të lidhur çelësin në monitor mund të përdorim një kabllo më të vogël (1 metër ose më pak), për të zënë hapësirën më të vogël të mundshme në tavolinë, duke vendosur çelësin direkt nën monitor (ose në bazën e tij). Më poshtë mund të gjejmë një seri kabllosh HDMI të shkurtuar.

  • AmazonBasics - Cavo Ultra HD HDMI 2.0 0,9 milion (6 €)
  • IBRA Cavo HDMI 4K Ultra HD 1M (8 €)
  • ALCLAP Cavo HDMI 4k Ultra HD 0.9 milion (9 €)

  Padyshim që kemi një liri totale të konfigurimit: ne mund të zgjedhim tre kabllo të gjatë, dy kabllo të shkurtër dhe një të gjatë apo edhe tre kabllo të shkurtër, në varësi të pozicionit dhe madhësisë së kompjuterëve që do të lidhen. E vetmja gjë e rëndësishme është merrni tre kabllo HDMI me cilësi të mirë përpara se të vazhdoni me pjesën tjetër të udhëzuesit. Nëse nuk i dimë shkurtesat që shoqërojnë një kabllo HDMI, ju rekomandojmë të lexoni analizën tonë të thelluar Si të zgjidhni kabllon e duhur HDMI.

  Zgjidhni çelësin e duhur HDMI

   

  Pasi kemi parë kabllot HDMI për t'u përdorur, kemi ardhur te pajisja që ju lejon të ndërroni burimin e videos midis dy kompjuterëve me një shtypje të një butoni: kaloni HDMI.

  Kjo pajisje e vogël ju lejon lidhni dy kabllo HDMI si hyrje dhe siguroni dalje të vetme të sinjalit HDMI (dalje), e cila do të dërgohet në monitor. Për të kaluar nga një PC në tjetrin, gjithçka që duhet të bëjmë është ta shtypim Butoni i ndërrimit i pranishëm në krye (shpesh i shoqëruar nga dy LED të ndritshme për të identifikuar shpejt burimin aktiv), për të kaluar në mes të dy PC-ve të lidhur dhe për të shfaqur vetëm videon nga kompjuteri i dëshiruar në monitor. Më poshtë kemi mbledhur çelësat më të mirë HDMI që mund të blini nga Amazon me një çmim vërtet konkurrues.

  • Techole Switch HDMI Bidirezionale (9 €)
  • Çelësi HDMI bidirectional i aluminit GANA (11 €)
  • Ndërprerësi Techole HDMI (12 €)

  Kur blejmë një nga këto pajisje, le të sigurohemi që ato të duken çelsat bidirectional HDMI ose se ata mbështesin "2 dalje-1 dalje"Përndryshe, ne rrezikojmë të blejmë një pajisje të ngjashme, por thellësisht të ndryshme si ajoNdarës HDMI, e cila ju lejon të lidhni dy monitorë me të njëjtin PC (një skenar shumë i ndryshëm nga i cili mbështesim të gjithë udhëzuesin).

  Konkluzione

   

  Tani që kemi gjithçka që na nevojitet për të qenë në gjendje të lidhim dy kompjuterët tanë me një monitor të vetëm, mund të vazhdojmë me konfigurimin përfundimtar: lidhni kabllot HDMI me ndarësin, monitorin dhe kompjuterët, ndizni monitorin dhe ndizni njërin nga dy kompjuterët (ose të dy): kaloni HDMI do të ndizet vetvetiu duke përdorur rrymën nga kabllot HDMI dhe duke shtypur butonin mund të zgjedhim nëse shikoni videon nga PC 1 ose PC 2; në mënyrë që gjithçka të jetë edhe më e integruar ne gjithashtu mund të ndjekim hapat e udhëzuesit tonë Miu dhe tastiera e njëjtë për të kontrolluar dy ose më shumë kompjuterë, në mënyrë që të mund të ndani një mi dhe tastierë midis dy kompjuterave (në fakt, ne do të kemi dy ndërprerës, një HDMI dhe një USB). Ndërruesi HDMI mund të përdoret gjithashtu për të lidhni dy konzolla me një televizion Ka një port të vetëm HDMI, kështu që ju mund të përfitoni nga të dy pa pasur nevojë të ndryshoni TV (shpenzim shumë më i shtrenjtë).

  Nëse duam të përdorim dy monitorë krah për krah në të njëjtin kompjuter, duke përdorur portat HDMI të një karte video të dedikuar, ju rekomandojmë të lexoni udhëzimet tona Si të lidhni dy monitorë me PC mi Konfigurimi i ekranit të dyfishtë në Windows 10 për të punuar me dy monitorë.

  Nëse monitori që kemi nuk ka një port HDMI, është koha ta ndryshojmë atë për një më të fundit, duke zgjedhur midis modeleve që shihen në udhëzuesit tanë Monitorët më të mirë për PC për të blerë midis 100 dhe 200 Euro mi Bleni Monitor të gjerë 21: 9 (Ekran ultra i gjerë).

   

  Lini një përgjigje

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  upload

  Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe, ju pranoni përdorimin e cookies. Më shumë informacion