Si të krijoni një listë dëgjimi në YouTube

Si të krijoni një listë dëgjimi në YouTube

YouTube është padyshim portali parësor i ndarjes së videove. Që nga themelimi, në vitin e largët teknologjikisht 2005, ajo ka revolucionarizuar mënyrën tonë të të kuptuarit të Internetit. Sot YouTube është sinonim i videove të të gjitha llojeve: nga rishikimet, udhëzimet, videot muzikore, përmes rimorkiove të publikimeve të filmave dhe lojërave video të reja dhe duke përfunduar me podkastë. Me pak fjalë, në YouTube është e lehtë të gjesh video me interes për ne, për të gjitha shijet.

Për t'i parë ata rehatshëm, ne do të shohim në këtë artikull, si të krijoni një listë dëgjimi, e cila siç mund ta merrni me mend lehtësisht nga emri, nuk është askush tjetër veç një playlist, në rastin tonë të videove që do të luhen automatikisht njëra pas tjetrës. Termi është tashmë i njohur për ata që bënë lista për dëgjim me këngët e tyre mp3 ose për ata që kanë të bëjnë me Spotify.

Nëse ju ka bërë përshtypje të veçantë një video në listën tuaj të dëgjimit, unë gjithashtu ju rekomandoj që të hidhni një vështrim në artikullin tonë në të cilin do të shpjegojmë se si të shkarkoni video në YouTube.

Indeks()

  Krijoni një listë dëgjimi në YouTube nga PC-ja juaj

  Cilado qoftë nevojat tuaja, krijimi i një liste për luajtje në tryezën e YouTube është shumë e thjeshtë, thjesht ndiqni hapat e renditur më poshtë:

   

  • shkoni në faqen e YouTube nga një PC ose Mac;
  • pastaj identifikohu me llogarinë tënde të Google;
  • gjeni videon që dëshironi të shtoni në listën tuaj të dëgjimit;
  • poshtë videos, kliko butonin "ruaj";
  • do të hapet një menu nga e cila mund të zgjidhni të futni filmin në listën e luajtjes automatike "Shikoni më vonë“, Ose në një nga listat e krijimit tashmë të krijuara;
  • Në të njëjtën meny, ju gjithashtu mund të krijoni lista të reja leximi thjesht duke klikuar te "Krijoni listën e re për luajtje";
  • do të shfaqen nën dy fusha të tjera, të cilat "emër"Dhe ai kushtuar opsioneve të privatësisë për të zgjedhur për listën e dëgjimit ("privat","Nuk është e shënuar", E"Publikoj");
  • në këtë pikë ju mund të shtypni "Krijo“Dhe filloni të shtoni klip në të.

  Për të hyrë, dëgjuar ose modifikuar një listë dëgjimi, thjesht shtypni "koleksion"Në faqen që ngarkon ju do të gjeni të gjitha listat tona të leximit, këtu thjesht klikoni në atë që na intereson për të qenë në gjendje ta modifikoni atë. Për ata që pyesin veten, mbaj mend që adresa e listës sonë të luajtjes është në krye të faqes Shiriti i adresave të shfletuesit Adresa është shumë e dobishme për të ndarë shpejt listën e leximit.

  Përveç kësaj, ekziston një mënyrë e shpejtë për të shtuar video në listën tonë të dëgjimit edhe direkt nga lista e rezultateve të kërkimit, ose thjesht kaloni miun mbi videon që na intereson, do të shihni butonin me tre pika të vendosura vertikalisht pranë emrit të videos. Duke klikuar mbi të me miun, mund të zgjidhni artikullin "Ruani në një listë dëgjimi".

  Krijoni një listë dëgjimi në aplikacionin YouTube nga smartphone dhe tablet

   

  Krijimi i një liste për luajtje në një pajisje të lëvizshme është shumë e ngjashme me krijimin e një liste për luajtje në një kompjuter desktop, ju duhet:

  • hapni aplikacionin YouTube në pajisjen tuaj;
  • hyrja është automatike, nëse keni shumë llogari të Google, aplikacioni do t'ju pyesë se cilën preferoni të përdorni;
  • Në këtë pikë, ju duhet të gjeni videon e interesit tuaj. Nën panelin e shfaqjes është "ruaj";
  • nëse shtypni dhe mbani të shtypur butonin, do të shfaqet një ekran i ngjashëm me atë në screenshot, ku mund të zgjidhni futjen e klipit në një listë të krijuar më parë ose ku mund të zgjidhni të krijoni një të ri;
  • në këtë rast, prekni në krye të "Lista e re për luajtje";
  • sapo të shtypet, do të duhet të futni emrin e listës së videos dhe cilësimet e privatësisë ("privat","Nuk është e shënuar", E"Publikoj");
  • Pasi të kemi krijuar listën tonë të dëgjimit, ne do të jemi gati të fusim të gjitha videot që preferojmë.

  Një mënyrë e shpejtë për të shtuar video në listën tonë të dëgjimit gjithashtu direkt nga lista e rezultateve të kërkimit është të shtypni butonin me tre pikat e vendosura vertikalisht pranë emrit të videos dhe të zgjidhni artikullin "Ruani në një listë dëgjimi".

  Për të hyrë në ekranin që përmban listat tuaja të dëgjimit, ndoshta për t'i redaktuar ose ndarë ato, në fund të aplikacionit YouTube, thjesht shtypni butonin "".koleksion".

  Cilësimet e privatësisë: Privat, nuk është i shënuar mi Publikoj në detaje

  Të dy listat e krijuara dhe videot mund të kenë tre nivele të shikimit në YouTube., ne i thellojmë ato, kështu që ju gjithmonë e dini se cilën të zgjidhni:

  privat, ky është opsioni më i thjeshtë nga të gjithë, ku lista për dëgjim do të jetë në dispozicion vetëm për ju që keni krijuar listën për dëgjim. Lista e dëgjimit nuk do të shfaqet në asnjë kërkim të përdoruesit.

  Nuk është e shënuar, është një opsion i ndërmjetëm, në të cilin lista për dëgjim do të jetë e dukshme vetëm për ata që kanë lidhjen e saj, kështu që do të duhet të siguroni lidhjen e listës së dëgjimit që keni krijuar për të interesuarit.

  Publik, ky është gjithashtu një mundësi shumë e thjeshtë për tu kuptuar, në të cilën lista për dëgjim do të jetë e arritshme nga secili përdorues si përmes kërkimit ashtu edhe përmes një lidhjeje të drejtpërdrejtë.

  Lini një përgjigje

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  upload

  Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe, ju pranoni përdorimin e cookies. Më shumë informacion