Parcheesi

Parcheesi. I dashur nga brezat e njerĂ«zve nĂ« tĂ« gjithĂ« botĂ«n, parchis Ă«shtĂ« njĂ« lojĂ« tavoline qĂ« kĂ«naq dhe argĂ«ton nĂ« thjeshtĂ«sinĂ« e saj. Le tĂ« shohim HistorinĂ« dhe kuriozitetet e Parcheesi.

Indeks()

  Parcheesi: si të luash hap pas hapi

  ÇfarĂ« Ă«shtĂ« Parcheesi? đŸŽČ

  Loja e Parcheesi Ă«shtĂ« njĂ« lojĂ« tavoline qĂ« nuk ka nevojĂ« pĂ«r prezantim. Lindja lojĂ« tradicionale AlwaysshtĂ« gjithmonĂ« njĂ« mundĂ«si e shkĂ«lqyeshme pĂ«r afrimin e fĂ«mijĂ«ve dhe tĂ« rriturve nĂ« shtĂ«pi ose nĂ« njĂ« hapĂ«sirĂ« ​​tĂ« jashtme.

  Rregullat e Parcheesi 

  1. Pllakat nuk mund të kthehen prapa, ata mund të përparojnë vetëm në drejtim të kundërt të akrepave të orës, dhe për të hyrë në shtëpinë përfundimtare duhet të rrokullisni numrin e saktë të kërkuar.
  2. Nëse numri që del është më i madh se i nevojshëm dhe pengu lëviz hyrjen në sheshin përfundimtar, do të duhet ta ktheni bordin edhe një herë.
  3. Lojtarët janë ata ndërrohen për të rrokullisur zaret.
  4. Për të hequr kartën nga shtëpia e tij ose kutia fillestare, pjesëmarrësi duhet të marrë numrin 5 (në disa vende numri 6). Deri atëherë, ju duhet të qëndroni në atë shesh dhe të vazhdoni të kaloni radhën tuaj.
  5. I 6-ti është Grali i Shenjtë i Parcheesi, ashtu siç është lejon që një pjesë të përparojë 6 sheshe dhe të rrokulliset zaret përsëri.
  6. Nëse rrokulliset me zare tre 6 rresht, pengu i fundit për të lëvizur do të jetë dënohet duke u kthyer në sheshin fillestar, vendi ku janë putrat në fillim të lojës.
  7. Në Parcheesi, jo më shumë se 2 pjesë lejohen të zënë të njëjtin shesh në tabelë.
  8. Në rast se ka dy pjesë në të njëjtin shesh, formohet një "kullë" ose "pengesë" bllokon vendkalimin me ngjyra të tjera.
  9. Pengesa mund të hiqet vetëm nga krijuesi i saj. Nëse ky lojtar rrotullon 6 në vdesin, ai do të detyrohet të çmontojë strukturën e tij, duke lëvizur njërën nga këmbët në kullë.
  10. Nëse dikush rrotullon zaret dhe përfundon duke u ulur në të njëjtin vend ku tashmë është një mik, ky mik i pafat do të duhet të kthehemi në fillim. Kjo lëvizje quhet "ha kundërshtarin".

  veshje muri

  Historia e Parcheesi

  Historia thotë loja që do të lindte Parcheesi lindi në Indi shume kohe me pare, në mes të shekullit të XNUMX-të.

  i quajtur Pachisi , dikur luhej në të famshmet Shpellat Ajanta , e vendosur në shtetin e Maharashtra.

  shpellat ajanta

  Përfaqësimi i tij i parë shfaqet në dyshemenë dhe muret e shpellave, të cilat janë përdoret si bord.

  Një kuriozitet është se pikërisht për shkak të pasurisë së skulpturave dhe pikturave të saj të shpellave që datojnë Shekulli II para KrishtitSot, ky kompleks arkitektonik i përbërë nga tridhjetë e dy shpella është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Një vend turistik duhet të shikojë për këdo që viziton Indinë.

  origjina e Parcheesi

   

  Një kuriozitet tjetër, i cili u shënua në historitë e vjetra, ishte mënyra pak më "interaktive" sesa perandori indian Xhelaluddin Muhamed Akbar shpikur për të luajtur Pachisi. Në thelb krijoi një version të drejtpërdrejtë të lojës, duke zëvendësuar pjesët në tabelë me gra nga haremi i tij.

  Parcheesi dhe emrat e saj të ndryshëm

  NdĂ«rsa gjithçka e mirĂ« pĂ«rfundon e kopjuar, nĂ« fund tĂ« shekullit tĂ« XNUMX-tĂ«, me kolonizimin britanik, Pachisi bĂ«ri hapat e parĂ« jashtĂ« vendit.

  Kolonistët nga Perandoria Britanike ishin të shpejtë për të futur lojën në Mbretërinë e Bashkuar, ku, pas disa adaptimeve, ajo u emërua zyrtarisht Ludo (latinisht për "lojë") dhe kështu u patentua në 1896.

  Ajo qĂ« dihet qĂ« nga ajo kohĂ« Ă«shtĂ« se loja "u largua" dhe, gjatĂ« udhĂ«timit, Ludo dhe variantet e tij arritĂ«n popullaritet tĂ« madh nĂ« shumĂ« vende tĂ« botĂ«s, me emra tĂ« ndryshĂ«m.

  NĂ« Gjermani, pĂ«r shembull, Ludo quhet “Mensch Ă€rgere dich nicht", QĂ« do tĂ« thotĂ« diçka si"Shok mos u zemĂ«ro”, Dhe ka emra ekuivalentĂ« nĂ« Hollandisht, Serbokroatisht, Bullgarisht, Çekisht, Sllovake dhe Polonisht, ku njihet mĂ« mirĂ« kinez ("The Chine (s) e").

  mensh

  NĂ« Suedi, Ă«shtĂ« i famshĂ«m si “fia", NjĂ« emĂ«r qĂ« rrjedh nga fjala latine fiat, qĂ« do tĂ« thotĂ«"le tĂ« jetĂ« ashtu".

  Ndryshimet e zakonshme nĂ« emĂ«r janĂ« "Fia-spel"(Fia lojĂ«n) dhe"Fia med thikĂ«â€(Fia me njĂ« shtytje). NĂ« DanimarkĂ« dhe Norvegji, çuditĂ«risht, emri Ludo u mbajt.

  6 lojtar ludo

   

  Në Amerikën e Veriut, quhet si në Spanjë, Parcheesi. Por ka edhe variacione të krijuara nga marka të ndryshme, të njohura si Me falni dhe telashe.

  Dhe në Spanjë, të gjithë e njohim si Parcheesi.

  Kuriozitete të Parcheesi

  Për të gjitha moshat

  FalĂ« rregullave relativisht tĂ« thjeshta qĂ« janĂ« tĂ« lehta pĂ«r tu mbajtur mend, loja e Parcheesi Ă«shtĂ« e pĂ«rshtatshme pĂ«r tĂ« tĂ« gjitha moshat, qĂ« fĂ«mijĂ«t tĂ« mund tĂ« luajnĂ« me njĂ«ri-tjetrin ose me pjesĂ«n tjetĂ«r tĂ« familjes. MĂ« e zakonshmja Ă«shtĂ« qĂ« luajnĂ« 2 deri nĂ« 4 lojtarĂ«, por ne gjithashtu gjejmĂ« lloje qĂ« luajnĂ« dy ose mĂ« shumĂ« lojtarĂ«. NĂ« kĂ«tĂ« rast, ngjyrat shtohen nĂ« tĂ« kuqen tashmĂ« tradicionale, blu, tĂ« verdhĂ« dhe jeshile.

  Një lojë garash

  Për ata që arritën të kalojnë indiferentë ndaj kësaj mrekullie dhe nuk e dinë shumë mirë për çfarë bëhet fjalë, Parcheesi është një lojë bordi që mund të luhet nga 2, 3 ose 4 lojtarë (në këtë rast mund të formojë çifte).

  Dërrasa Parcheesi është katrore dhe shënohet nga një kryq, me secilin krah të kryqit me një ngjyrë të ndryshme (zakonisht e kuqe, e verdhë, jeshile dhe blu).

  bordi ludo

   

  Secili lojtar duhet tĂ« bĂ«jĂ« 4 pjesĂ«t e tij, tĂ« quajtura "pengje"Ose"kuaj”, PĂ«rfundoni njĂ« raund nĂ« tabelĂ« dhe arrini nĂ« sheshin e fundit para tĂ« tjerĂ«ve.

  patate të skuqura ludo

  Si? Duke luajtur zare! Po, Parcheesi është një lojë fat, por jo më pak emocionuese.

  Dy lojëra të zakonshme

  Parcheesi dhe Goose

   

  Ju me siguri e keni parĂ« tashmĂ« qĂ« kthimi i tabelĂ«s nĂ« kĂ«tĂ« lojĂ« gjithashtu pĂ«rfshin edhe LojĂ« e patĂ«. Gjithashtu nga dyaneshem, por me njĂ« dizajn pak mĂ« ndryshe Ă«shtĂ« loja jonĂ« Parchis y Gloria. FrymĂ«zuar nga pĂ«rralla klasike si “Milingona dhe karkaleci"Ose"Dhelpra dhe Korbi”Lejon qĂ« fĂ«mijĂ«t mbi 3 vjeç tĂ« argĂ«tohen me dy lojĂ«ra. PjesĂ«t e saj janĂ« formuar si njĂ« kalĂ«.

  Me shume lojera

  Lini një përgjigje

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  upload

  Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe, ju pranoni përdorimin e cookies. Më shumë informacion