Përdorni një përkthyes të menjëhershëm të përkthyesit: Smartphone ose pajisje për të blerë


Përdorni një përkthyes të menjëhershëm të përkthyesit: Smartphone ose pajisje për të blerë

 

Kur udhëtojmë jashtë vendit, problemi më i madh është padyshim gjuha e huaj: megjithëse tani të gjithë flasin pak anglisht, ne mund ta kemi të vështirë ta bëjmë veten të kuptueshëm nga vendasit e vendit, veçanërisht nëse ata flasin vetëm të tyret. gjuhë Për fat të mirë, teknologjia e përkthimit ka bërë një rrugë të gjatë në vitet e fundit dhe është e mundur, me pajisje të vogla portative, merrni një përkthim të menjëhershëm dhe të shpejtë ndërsa ne fillojmë një diskutim.
Në këtë udhëzues ne do t'ju tregojmë vërtet përkthyesit më të mirë të menjëhershëm që mund të blini në internet në mënyrë që të flisni dhe të përktheni në gjuhën lokale dhe anasjelltas të dëgjoni dialogët e bashkëbiseduesve tanë dhe të kuptoni secilën fjalë të thënë. Këto pajisje janë shumë të dobishme dhe praktike dhe mund të përdoren për çdo udhëtim jashtë vendit.

LEXONI EDHE: Aplikacioni më i mirë shumëgjuhësh për fjalorin dhe përkthyesin për Android dhe iPhone

Përkthyesit më të mirë të menjëhershëm

 

Përkthyesit e menjëhershëm kanë një larmi funksionesh dhe, para se të blini modelin e parë që gjejmë menjëherë, gjithmonë ia vlen të hidhni një vështrim në karakteristikat që duhet të kenë këto pajisje, prandaj zgjidhni vetëm modelet që u përshtaten më mirë nevojave tona. nevojat e përkthimit.

Interpretues i roleve në kohë reale

 

Një përkthyes i mirë i menjëhershëm duhet të ketë karakteristikat e mëposhtme që të përcaktohet si i tillë dhe të jetë në gjendje t'i përgjigjet të gjitha nevojave tona të përkthimit:

 • Gjuhët e mbështetura- Një nga parametrat më të rëndësishëm, pasi ka shumë përkthyes të ndryshëm të menjëhershëm në dispozicion dhe ne duhet të zgjedhim një që mbështet të paktën gjuhët ose gjuhët më të njohura me të cilat mund të kemi probleme kur jemi jashtë vendit. Pra, le të sigurohemi që mbështet anglisht, spanjisht, frëngjisht, rusisht, kinezisht, japonez, indisht dhe portugez.
 • Metodat e përkthimit- Përveç gjuhëve të mbështetura, le të sigurohemi që përkthyesi i menjëhershëm i zgjedhur të ketë mënyra të ndryshme përkthimi. Më e thjeshtë është përkthimi linear (nga gjuha A në gjuhën B ose anasjelltas), ndërsa modelet më të shtrenjta dhe të avancuara lejojnë përkthimin e menjëhershëm në dy gjuhë të ndryshme, pa pasur nevojë të shtypni butona ose të konfiguroni gjuhë para dialogut (përkthim dydrejtimësh) .
 • Conectividad: për të qenë në gjendje të përkthejnë në mënyrë efikase dhe të shpejtë, shumica dërrmuese e përkthyesve të menjëhershëm duhet të jenë të lidhur në internet, në mënyrë që të përfitojnë nga motorët e përkthimit në internet dhe inteligjenca artificiale e zhvilluar nga prodhuesit e këtyre pajisjeve. Modelet më të thjeshta lidhen përmes Bluetooth me smartphone (i cili duhet të jetë gjithmonë i lidhur me internet), ndërsa modelet e tjera më të shtrenjta kanë Wi-Fi, Bluetooth dhe një kartë SIM të dedikuar për të qenë në gjendje të lidhen në mënyrë të pavarur në çdo situatë.
 • autonomi: pasi që këto janë pajisje portative, ato kanë një bateri të brendshme litium-jon, e aftë të garantojë të paktën 5-6 orë përkthim përpara se të shkarkohet përgjithmonë. Në këtë rast, është thelbësore që të keni gjithnjë një karikues USB të pajtueshëm ose, meqenëse jemi jashtë vendit, gjithashtu një powerbank me madhësi adekuate (të tilla si ato që shihen në udhëzues Si ta mbani smartphone-in tuaj gjithmonë të ngarkuar).
 • Madhësia dhe forma- Forma dhe madhësia e përkthyesit është gjithashtu shumë e rëndësishme, pasi një përkthyes i menjëhershëm duhet të jetë i lehtë për tu mbajtur dhe gjithashtu i përshtatshëm për t'u ndezur dhe fikur kur është e nevojshme. Megjithëse janë në dispozicion pajisje të ndryshme me forma të ndryshme, ne gjithmonë përpiqemi të synojmë modele me një formë ergonomike (në formën e regjistruesve të zërit).

Nëse pajisjet i respektojnë këto karakteristika, ne mund t'i drejtojmë me sytë mbyllur, të sigurt për rezultatin e mirë.

Përkthyes përkthyes që mund të blini

 

Pasi të shohim funksionalitetet që duhet të kenë përkthyesit e menjëhershëm, le të shohim së bashku se cilat pajisje mund të blejmë në Amazon, e cila ka qenë gjithmonë një nga standardet për tregtinë elektronike në internet falë garancisë së saj të plotë, për të cilën flasim gjithashtu në udhëzues . Garancia e Amazon rimburson paratë e harxhuara brenda dy viteve.

Ndër përkthyesit më të vegjël dhe më të lirë të menjëhershëm, ne gjejmë Travis Touch Go, i disponueshëm në Amazon për më pak se 200 €.

Kjo pajisje mund të përkthejë 155 gjuhë në modalitetin bidirectional (me përkthime që mund të merren për më pak se një sekondë), ka Wi-Fi, Bluetooth dhe lidhje të rrjetit të të dhënave (përmes eSIM) dhe, pasi të jetë lidhur në internet, përdor inteligjencën e përparuar. tip reje artificiale për të na ndihmuar me përkthimet në kohë reale. Ky përkthyes shoqërohet nga një ekran me prekje 2,4 inç dhe disa çelësa funksioni për të zgjedhur gjuhën në të cilën do të përkthehet.

Një tjetër përkthyes i menjëhershëm i mirë që mund të konsiderojmë është Përkthyes Smart Vormor, i disponueshëm në Amazon për më pak se 250 €.

Kjo pajisje ka një formë ergonomike dhe kompakte, një ekran me ngjyra 2.4 inç dhe një kamerë të pasme, për të qenë në gjendje të kornizojë dhe përkthejë edhe posterët dhe mesazhet që mund të gjejmë në rrugët e vendit të huaj. Falë lidhjes pa tel, lejon përkthimin e menjëhershëm dhe të dyanshëm të deri në 105 gjuhëve, me saktësi me të vërtetë të lakmueshme.

Nëse, nga ana tjetër, ne po kërkojmë përkthyes shumë të avancuar të rezervuar për klientët e biznesit, pajisja e parë që duhet marrë në konsideratë është Mini Bask 2, i disponueshëm në Amazon për më pak se 300 €.

Dizajni të kujton gjeneratën e mëparshme Apple iPod Minis, dhe për transportueshmëri të lehtë, gjithashtu vjen me një rast të rehatshëm, kështu që gjithmonë mund ta merrni me vete pa pasur frikë nga dëmtimi ose humbja. Si përkthyes, ai mbështet deri në 50 gjuhë, ofron mënyrën e përkthimit në dy drejtime dhe mund të lidhet me çdo rrjet të të dhënave celulare falas, kudo në botë (falë marrëveshjeve të roamingut të prodhuesit, e cila garanton hyrjen përmes LTE).

Nëse, përkundrazi, ne po kërkojmë një pajisje përkthimi kompakte dhe praktike në të dy drejtimet si kufjet, mund të përqendrohemi te produkti i nivelit të lartë. WT2 Plus, i disponueshëm në Amazon për më pak se 200 €.

Këto kufje të kujtojnë Apple AirPods por ato punojnë si përkthyes me dy drejtime dhe universale, të shoqëruara nga aplikacioni (që do të instalohen në pajisjen tonë mobile). Pasi të lidheni me aplikacionin e dedikuar të përkthimit, gjithçka që duhet të bëni është të kaloni celularin te bashkëbiseduesi ynë dhe të filloni të flisni me celularin tjetër: ne mund të flasim në gjuhën tonë, personi tjetër me siguri do të na kuptojë dhe ne gjithashtu mund të kuptojmë gjithçka. ai thote. Ky përkthyes spektakolar i lëvizshëm përkthen deri në 40 gjuhë të ndryshme dhe 93 theksa, kështu që ju gjithashtu mund të kuptoni dialogët e rajoneve specifike të vendit të zgjedhur.

Indeks()

  Përdorni smartphone-in tuaj si një interpretues në kohë reale

  Pa blerë ndonjë gjë, ju gjithashtu mund të përdorni Modaliteti i përkthyesit në kohë reale me Google Përkthe sa është ora gjithashtu integruar në "Asistentin e Google" e cila tani është në dispozicion në pajisjet Android dhe iPhone. Përkthimi mbështet një total prej 44 gjuhësh për të zgjedhur, duke përfshirë Arabisht, Anglisht, Frëngjisht, Gjermanisht, Greqisht, Italisht, Japonisht, Portugez, Spanjisht dhe shumë më tepër. Pasi të aktivizohet modaliteti i përkthyesit, thjesht mund të flisni në pajisje për të marrë përkthimin të shfaqur në ekran dhe për të lexuar me zë të lartë nga "Asistenti i Google", kështu që të mund të bisedoni me njerëz që flasin gjuhë të ndryshme.

  Si të aktivizoni mënyrën e përkthyesit të "Asistentit të Google"

  Në telefonin tuaj, hapni "Asistentin e Google" duke thënë "Ok Google" ose duke hapur aplikacionin Google dhe duke shtypur butonin e mikrofonit në shiritin e kërkimit. Për të filluar mënyrën e përkthyesit, thjesht thuaj "Përshëndetje Google, bëhu përkthyesi im rus"ose gjuhën që dëshironi. Mund të përdorni gjithashtu komanda të tjera zanore si:"Më ndihmo të flas spanjisht"ose"Interpretimi nga Rumanishtja në Hollandisht"Ose thjesht:"Përkthyes frëngjisht"OSE"Aktivizoni mënyrën e përkthyesit".

  Magjistari do t'ju kërkojë të prekni butonin e mikrofonit dhe të filloni të flisni. Në ekran mund të lexoni menjëherë përkthimin dhe një seri përgjigjesh në gjuhën e përkthyer për të vazhduar një bisedë të rrjedhshme.

  Konkluzione

   

  Deri para disa vitesh, përkthyesit universalë ishin fantastiko-shkencë e pastër, ndërsa sot blihen lehtësisht në Amazon dhe gjithashtu funksionojnë mjaft mirë, duke na ndihmuar të kapërcejmë pengesën gjuhësore kur udhëtojmë jashtë vendit.

  Gjithmonë në temën e përkthyesve, ju rekomandojmë që të lexoni edhe udhëzuesin tonë Si të përdorni përkthyesin e zërit dhe të përktheni njëkohësisht.
  A po kërkojmë një përkthyes të dyanshëm për Skype? Ne mund të përdorim përkthyesin e integruar, siç shihet edhe në udhëzuesin tonë. Skype Translator si interpretues automatik i audios në bisedë zanore dhe video.

  Lini një përgjigje

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  upload

  Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe, ju pranoni përdorimin e cookies. Më shumë informacion