Lojërat më të mira për të luajtur në Zoom me familjen dhe miqtë


Lojërat më të mira për të luajtur në Zoom me familjen dhe miqtë

 

Në këtë periudhë të distancimit shoqëror për shkak të Covid-19 Ne të gjithë përdorim teknologjinë e vënë në dispozicion për të kryer videokonferenca dhe takime në internet, të tilla si EnfocarSidoqoftë, thirrjet me video mund të bëhen gjithashtu një mundësi për t'u argëtuar, duke organizuar seanca lojërash në internet me miqtë dhe familjen.

Kështu që këtu ju ofrojmë një përzgjedhje të lojërave jashtëzakonisht të thjeshta për të luajtur. Enfocar (ose në Meet ose ndonjë aplikacion tjetër për thirrje me video), pa shkarkuar softuer ose aplikacione, por thjesht duke u lidhur me miqtë dhe familjen, duke përdorur disa karakteristika të dobishme falas që platforma i vë në dispozicion dhe duke lënë hapësirë ​​për krijimtarinë dhe imagjinatën tuaj, për t'ju dhënë orë të tëra relaksim dhe qeshje. Për t'u përgjigjur pa mbivendosur dhe për ta bërë gjithçka edhe më argëtuese, këshilla është të zgjidhni disa sinjalet zanore duke vepruar si botones.

LEXONI EDHE: Lojërat më të mira për multiplayer

Indeks()

  Testi klasik

  Në momentin që mund të ndani një prezantim nga kompjuteri juaj, ju gjithashtu mund të organizoni një rishikim shumë lehtë, me avantazhin e të qenit në gjendje të arrij shumë njerëz në të njëjtën kohë. Possibleshtë e mundur të frymëzoheni nga konkurset televizive si p.sh. "Kush dëshiron të bëhet milioner" O "Trashëgimia" dhe përfshijnë shumë njerëz në ekipe të ndryshme që të argëtohen së bashku. Prandaj, mos kini frikë të mendoni shumë dhe të bëheni krijues!

  Possibleshtë e mundur të vazhdoni krijimin e pyetësorit me letër dhe stilolapsa, por nëse preferoni diçka dixhitale, Kahoot mund t'ju vijnë në ndihmë. Kahoot Kjo lejon, në fakt, të krijojë një prezantim të pyetjeve me shumë zgjedhje, të cilat të gjithë i ndajnë përmes shfletuesit të tyre të internetit dhe menaxhon të gjithë administratorët kur bëhet fjalë për votimin dhe numërimin e rezultateve. Plani falas ju lejon të ndani një pyetësor Kahoot me deri në 10 persona në të njëjtën kohë, me mundësi të personalizuara të kohërave dhe pikave.

  LEXONI EDHE: Lojërat më të mira të vogëlsirave me pyetje (Android dhe iPhone)

  Emrat e kodeve

  Kjo lojë sheh dy ekipe të konkurrojnë në një rrjet të përbashkët online të mbushur me fjalë dhe qëllimi juaj është të pastroni fjalët e ekipit tuaj sa më shpejt që të jetë e mundur. Çdo ekip emëron një "përgjegjës" i cili ka për detyrë t'u japë shokëve të tij gjurmë për të gjetur sa më shumë fjalë: për shembull fjalën "dita" do të ishte një e dhënë për të dy fjalën "koha" që nga fjala "drita". Padyshim, sa më shumë fjalë që shkruani me më pak të dhëna, aq më shpejt bordi pastron dhe aq më të larta janë shanset për fitore.

  Gjueti thesari

  Kjo është një lojë e shkëlqyeshme që gjithashtu lejon njerëzit të ngrihen në këmbë dhe të lëvizin, si dhe të punojnë në një ekip ku ka shumë njerëz rreth secilit laptop ose kamera në internet. Huntshtë e mundur të bëhet kërkimi i thesarit më i gjatë dhe më i vështirë ose më i shkurtër dhe më i lehtë me qëllim të mbledhjes së sendeve specifike, ose sendeve që plotësojnë disa kritere, në të gjithë shtëpinë. Për të mbajtur të lartë konkurrencën midis lojtarëve të ndryshëm, është e mundur të shtohen ose zbriten pikët sipas shpejtësisë dhe kreativitetit të pjesëmarrësve në zgjedhjen e objekteve. Mirëmbajtja e shtëpisë ka një listë solide të ideve kryesore për të filluar.

  Fjalor Virtual

  Nëpër dërrasën e zezë të Enfocar, gjetur në pjesën pjesë, ju mund të luani versionin virtual të Pikoni: nga ana tjetër, secili pjesëmarrës i lojës do të ndajë tabelën e tij me të tjerët dhe do të fillojë të vizatojë në të. Ju mund të zgjidhni dhe personalizoni ngjyra të ndryshme, madhësi furçash dhe shumë më tepër për ta bërë vizatimin tuaj unik dhe realist.

  Pjesëmarrësi i parë që me mend se çfarë po vizaton do të marrë pikën!

  monopoli

  Pothuajse të gjithë kanë një monopoli: siç kemi parë më parë për shahEdhe në këtë rast, gjithçka që duhet të bësh është ta konfigurosh, duke krijuar një hapësirë ​​që kompjuteri të jetë një përvojë dhe lojë e përbashkët. Ju do të keni nevojë për dy ose më shumë bankierë, një për secilin ekip. Enfocar, të cilët gjithashtu do të duhet të sigurohen që nuk ka njerëz që përpiqen të mashtrojnë dhe që këto transaksione të largëta midis lojtarëve të funksionojnë.

  Loja, padyshim, do të duhet të zhvillohet në bordet e secilit ekip si në lëvizjen e këmbëve ashtu edhe në ndërtimin e shtëpive dhe hoteleve. Trueshtë e vërtetë që disa shkronja, të tilla si ngjarje të papritura mi mundësi Ata do të kopjohen dhe se disa pjesë të lojës nuk do të funksionojnë aspak, por e rëndësishme është që të argëtoheni në shoqëri dhe të kaloni pushimet me të dashurit edhe nga "larg".

  LEXONI EDHE: Lojëra bordi dhe salloni në internet: rreziku, monopoli dhe të tjerët

  Karriera në Wikipedia

  Kjo lojë kërkon që të gjithë lojtarët të kenë wikipedia hapur në çdo pajisje, qoftë laptop, tablet apo telefon. Të gjithë lojtarët duhet të kenë të njëjtën faqe fillimi dhe mbarimi - personi që shkon nga njëri në tjetrin në kohën më të shkurtër është fituesi. Rregulli kryesor është që ju të mund të lëvizni nëpër enciklopedi vetëm duke klikuar ose përgjuar lidhjet nga wikipedia, kështu që lojtarët duhet të mendojnë në mënyrë inteligjente se cilat lidhje vendosin të ndjekin.

  Lojë mimike

  Në këtë lojë, imagjinata është gjithçka ... ajo që duhet për t'u argëtuar! Secili pjesëmarrës, nga ana e tij, duhet të përpiqet t'i bëjë të tjerët të mendojnë thjesht një objekt, një karakter, një kafshë mimandoli. Kufiri i vetëm është imagjinata juaj! Ju gjithashtu mund të mendoni për ta kthyer këtë lojë në një version. film, duke imituar kështu titujt e filmave të kinemasë, madje të përbërë nga disa fjalë. Në këtë rast, para se të filloni të imitoni filmin, është e nevojshme të tregoni numrin e fjalëve që përbëjnë titullin dhe më pas… të filloni sfidën!

  Merre me mend këngën

  Një tjetër lojë zbavitëse për të propozuar Enfocar es Merre me mend këngën, nje lloj Sarabanda Në internet që do të shkaktojë argëtim dhe konkurrencë. Idealisht këtu është të përfitoni nga funksioni i ndarjes së muzikës që mund të aktivizohet duke klikuar në ikonë pjesë pastaj duke shkuar në seksion i përparuar dhe zgjedhjen e artikullit Ndani vetëm audion e kompjuterit. Në atë kohë, audio nga kompjuteri i cilitdo që ka për detyrë të zgjedhë këngën për të gjetur do të ndahet me të gjithë të tjerët. Do të jetë e mjaftueshme, pra, për të filluar këngën dhe ... prisni që i pari të jetë në gjendje të japë përgjigjen e saktë në një mega sfidë të dijes dhe reaktivitetit muzikor.

  shah

  Nëse preferoni diçka pak më të qetë, shah ato janë një lojë e lehtë për tu hedhur Enfocar. Sigurisht, ju mund të luani shah në internet ose përmes ndonjë forme të mesazhit, por kalimi i kohës duke biseduar me një të dashur të largët mbi një tabelë shahu do t'ju bëjë të ndiheni më afër. Thjesht duhet të mbani mend që të lëvizni pjesët në të dy bordet për të pasur gjithmonë nën kontroll evolucionin e lojës. Dhe për më të apasionuarit, është e mundur të luhet për disa ditë: mjafton të lini konfigurimin e bordit me të gjitha pjesët në vend. Kjo gjithashtu ju jep kohë për të planifikuar një strategji fituese!

  LEXONI EDHE: Shahu dhe ngjyrë trëndafili falas në Android, iPhone dhe në internet

  Rritja - Rritja

  Lindur si ushtrim në bashkërendim për punonjësit që punojnë në distancë, Ecja tani është në dispozicion për këdo që dëshiron ta provojë falas.

  Një rrëfimtar udhëheq pjesën tjetër të grupit, të ndarë në ekipe garuese, duke ndarë diapozitivë që u japin mundësinë zgjidhni aventurën tuaj- Ju do të duhet të merrni vendime në grup përmes një platforme të mesazheve të menjëhershme, të zgjedhura, për t'u siguruar që ekipi juaj do të mbijetojë natën dhe nuk do të dëmtohet.

  Charades

  play Charades Në video konferencë, ju duhet pak hapësirë ​​për performancë dhe shumë dritë, në mënyrë që videoja të mos jetë shumë kokërrza. Objekti i lojës është që t'i kërkohet interpretuesit të dalë me një ide dhe ta vërë në skenë në mënyrë që pjesa tjetër e ekipit të tij të mund të mendojë. Ata që marrin pjesë në thirrjen me video mund të shikojnë, të ndjekin kohën dhe të sigurohen që nuk ka mashtrim. Nëse të gjithë pjesëmarrësit kanë një sërë kartash Charades në shtëpi është edhe më mirë.

  LEXONI EDHE: Luaj Bingo, tabelë dhe nxjerrjen e numrave

  Në artikuj të tjerë kemi parë gjithashtu:

  • 10 lojëra për dy për të luajtur në të njëjtin PC ose në internet (HTML5)
  • 20 lojëra falas për të luajtur lojëra online dhe për të luajtur kundër miqve

   

  Lini një përgjigje

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  upload

  Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe, ju pranoni përdorimin e cookies. Më shumë informacion