domino

Domino. Loja e dominos është shumë i famshëm në të gjithë botën dhe i luajtur nga mijëra njerëz. Në mbledhjet familjare, qarqet e miqve, ahengjet, Barbecues, në fundjavë, etj ...

Ndoshta është një nga lojërat më të vjetra për të cilat ka referenca.

Indeks()

  Domino: si tĂ« luajmĂ« hap pas hapi😀

  ÇfarĂ« Ă«shtĂ« domino? 🙂

  Domino Ă«shtĂ« njĂ« lojĂ« tavoline qĂ« pĂ«rdor copa tĂ« formave drejtkĂ«ndĂ«she, tĂ« pajisura pĂ«rgjithĂ«sisht me njĂ« trashĂ«si qĂ« u jep atyre forma e njĂ« paralelopipedi, nĂ« tĂ« cilĂ«n njĂ«ra nga fytyrat Ă«shtĂ« e shĂ«nuar me pika qĂ« tregojnĂ« vlera numerike.

  Termi pĂ«rdoret gjithashtu pĂ«r tĂ« pĂ«rcaktuar individualisht pjesĂ«t qĂ« pĂ«rbĂ«jnĂ« kĂ«tĂ« lojĂ«. Emri ndoshta rrjedh nga shprehja latine "domain falas" ("Faleminderit Zotit"), thĂ«nĂ« nga priftĂ«rinjtĂ« evropianĂ« pĂ«r tĂ« shĂ«nuar fitoren nĂ« njĂ« ndeshje.

  riorganizoni pjesët e dominos

  Rregullat DominođŸ€“

  Numri i lojtarëve: 4

  Pjesë: 28 copë me anët që variojnë nga 0 në 6.

  Pjesë për pjesëmarrës: 7 pjesë për secilin pjesëmarrës.

  Objektivi i lojës: bëj 50 pikë.

  Copë domino: është një pjesë e përbërë nga dy skaje, secila me një numër (shembuj të pjesëve: 2-5, 6-6, 0-1).

  Si të vendosni pjesët?: kur një pjesë vendoset pranë një tjetre që ka të paktën një numër të përbashkët (shembull: 2-5 ndeshje 5-6).

  Kalimi i kthesës: kur riprodhuesi nuk ka një pjesë që i përshtatet secilës skaj.

  Loja u bllokua: kur asnjë lojtar nuk ka një pjesë që i përshtatet çdo skaji.

  Kush e fiton lojën?: kur njëri nga lojtarët arrin të mbarojë copat në dorë, pasi i ka vendosur të gjithë.

  Si tĂ« luash Domino?🁰

  PjesĂ«t janĂ« "pĂ«rzier" nĂ« tryezĂ«, dhe secili lojtar merr 7 pjesĂ« pĂ«r tĂ« luajtur. Lojtari qĂ« fillon lojĂ«n Ă«shtĂ« ai qĂ« ka pjesĂ«n 6-6🂓. Filloni lojĂ«n duke e vendosur kĂ«tĂ« pjesĂ« nĂ« qendĂ«r tĂ« tryezĂ«s. Nga atje, luaj kundĂ«r akrepave tĂ« orĂ«s.

  copa domino 66

  Secili lojtar duhet të përpiqet të vendosë disa nga pjesët e tij në pjesë në fund të lojës, një nga një. Kur një lojtar arrin të përshtatë një pjesë, radha i kalohet lojtarit tjetër. Nëse lojtari nuk ka një pjesë që i përshtatet secilës palë, duhet të kalojë kthesën, pa luajtur asnjë pjesë.

  El loja mund te mbaroje në dy rrethana: kur një lojtar arrin të mposhtë lojën, ose kur loja është mbyllur. Lojtari i parë këtë herë do të jetë lojtari në të djathtë të lojtarit të parë nga ndeshja e mëparshme.

  PUNTUACION

  NĂ«se ndonjĂ« lojtar e ka fituar ndeshjen: ekipi juaj merr tĂ« gjitha pikĂ«t nga pjesĂ«t qĂ« janĂ« nĂ« duart e kundĂ«rshtarĂ«ve.

  Nëse loja është e mbyllur: numërohen të gjitha pikët e marra nga secila çift.

  Çifti me mĂ« pak pikĂ« Ă«shtĂ« fituesi dhe merr tĂ« gjitha pikĂ«t e palĂ«s kundĂ«rshtare. NĂ«se ka njĂ« barazim nĂ« kĂ«tĂ« numĂ«rim tĂ« pikĂ«ve, çifti qĂ« bllokoi ndeshjen humbet dhe çifti fitues merr tĂ« gjitha pikĂ«t nga kjo çift. PikĂ«t e çiftit fitues grumbullohen dhe loja mbaron kur njĂ« prej çifteve arrin notĂ«n 50 pikĂ«.

  Vlera e pikës

  Vlera e pikës së secilës pjesë korrespondon me shumën e vlerave të dy skajeve të pjesës. Prandaj, pjesa 0-0 vlen 0 pikë, pjesa 3-4 vlen 7 pikë, pjesa 6-6 vlen 12 pikë, etj.

  Loja ka katër pjesëmarrës, të cilët formojnë dy palë, dhe ata duhet të ulen në pozicione alternative.

  Histori DominođŸ€“

  historia domino

   teoria mĂ« e pranuar Ă«shtĂ« se ajo do tĂ« ishte shfaqur nĂ« KinĂ« midis 243 deri 181 para Krishtit , krijuar nga njĂ« ushtar i quajtur Hung Ming.

  NĂ« atĂ« kohĂ«, pjesĂ«t ishin shumĂ« tĂ« ngjashme me letrat e lojĂ«s, njĂ« shpikje tjetĂ«r e vendit, dhe ato madje quheshin "letra me pika" .

  Në perëndim, nuk ka të dhëna për domino deri në mes të shekullit të XNUMX-të, kur u shfaq në Franca dhe Italia, më saktësisht në gjykatat e Venecia dhe Napoli, ku loja ishte përdorur si një hobi.

  Ndalesa tjetër duket të ketë qenë Anglia, prezantuar nga Të burgosurit francezë në fund të shekullit të XNUMX-të.

  Prej atëherë, kjo varet nga imagjinata jonë dhe njohuritë themelore të historisë, por ne mund të falënderojmë vetëm emigrantët, të mirëpritur ose jo, të cilët sollën lojën në tokat Spanjolle.

  Objekti dhe zbukurimi i lojës

  patate të skuqura domino

  Bllok i vogĂ«l, i sheshtĂ« dhe drejtkĂ«ndor, Dominot mund tĂ« bĂ«hen nga materiale tĂ« ndryshme, tĂ« tilla si druri, kocka, guri ose plastika.

  Versionet më luksoze, të porositura nga adhuruesit e lojërave dhe koleksionistët, janë bërë prej mermeri, graniti dhe guri sapuni.

  Këto ekzemplarë të rafinuar zakonisht paketohen në kuti të personalizuara, zakonisht të bëra prej kadifeje dhe shfaqen si elemente të vërtetë dekorativë.

  Ashtu si letrat e lojës, nga të cilat ato janë variante, dominot mbajnë shenja identifikimi në njërën anë dhe janë bosh në anën tjetër.

  Fytyra identitare e secilës pjesë ndahet, me një vijë ose majë, në dy katrorë, secila prej të cilave shënohet me një seri pikash, si ato të përdorura në të dhëna, përveç disa katrorëve që mbeten. në të bardhë.

  Në versionin evropian të lojës, ka shtatë copa më shumë sesa në kinezisht, gjithsej 28 copë.

  NdĂ«rsa guri me numrin mĂ« tĂ« lartĂ« nĂ« dominot tona standarde Ă«shtĂ« 6-6🂓, ndonjĂ«herĂ« pĂ«rdoren grupe mĂ« tĂ« mĂ«dha me deri nĂ« 9-9 (58 copĂ«) dhe deri nĂ« 12-12 (91 copĂ«).

  Inuitët e Amerikës së Veriut luajnë një version të dominos duke përdorur sete që përmbajnë 148 pjesë.

  NĂ« KinĂ«, ku krijimtaria e lojĂ«s duket se nuk ka fund, Domino gjithashtu shĂ«rbeu si bazĂ« dhe model pĂ«r njĂ« lojĂ« tĂ« ngjashme, por mĂ« komplekse: mahjong .

  Cilat janë avantazhet dhe disavantazhet e dominos?

  Çdo lojĂ« ka avantazhet dhe disavantazhet e saj, madje edhe njĂ« e vjetĂ«r si domino. PĂ«rparĂ«sitĂ« e tij rrethojnĂ« pasurinĂ« e lojĂ«s dhe disavantazhet specifikat e saj tĂ« disavantazheve.

  avantazh

  Duke filluar me avantazhet, njëra prej tyre është se është një lojë për të gjitha moshat, sepse është e lehtë për tu kuptuar, montuar dhe trajtuar lehtë, e megjithatë me një numër të madh strategjish për të kënaqur ata që luajnë më gjatë.

  Brenda kësaj grupmoshe të madhe ekzistojnë disa përfitime njohëse, të tilla si stimulimi i zhvillimit logjik-matematik për më të riun, logjika strategjike për të rriturit dhe kujtesa për të moshuarit.

  Më në fund, është një lojë praktike. Me një sipërfaqe të drejtë dhe të paktën dy lojtarë, do të jetë e mjaftueshme për të filluar lojën.

  patate të skuqura domino

  meta

  Por edhe një lojë me kaq shumë përparësi ka disa gjëra të vogla që bezdisin. Duke filluar me faktin se ka vetëm katër lojtarë, të paktën në shumicën e sporteve. Difficultshtë e vështirë të argëtosh një grup të madh, për shembull.

  Një pengesë tjetër është "finesë" për të vendosur lojën, si shumica e lojërave të tavolinës apo edhe lojërave të bordit. Pjesët janë mbledhur pa asnjë lloj fiksimi. Ashtë një përplasje më e papritur në tryezë dhe kaq.

  PjesëtNë fakt, ata janë të papërshtatshëm në vetvete, të paktën kur humbin, sepse janë të vegjël, ose konsumohen, duke humbur shikueshmërinë apo edhe vlerën e tyre, në kuptimin e pikave.

  përfitimet
  • ArgĂ«tim i pĂ«rjetshĂ«m
  • PĂ«rfitimet njohĂ«se
  • Montimi dhe trajtimi i lehtĂ«
  disavantazhet
  • Numri i lojtarĂ«ve
  • Montimi delikat
  • PjesĂ« tĂ« humbura dhe / ose tĂ« konsumuara

  Me shume lojera

  Lini një përgjigje

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  upload

  Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe, ju pranoni përdorimin e cookies. Më shumë informacion