Alternativa për TeamViewer për ndihmë në distancë


Alternativa për TeamViewer për ndihmë në distancë

 

TeamViewer është padyshim programi më i përdorur për ndihmë në distancë në botë, gjithashtu në sajë të performancës së tij të jashtëzakonshme në të gjitha kushtet e rrjetit (madje edhe në rrjetet e ngadalta ADSL punon pa probleme) dhe falë shumë funksioneve shtesë siç është transferimi i skedarit në distancë. dhe azhurnim automatik në distancë (i dobishëm për azhurnimin e programit edhe në PC të përdoruesve fillestarë). Fatkeqësisht, sidoqoftë Version falas i TeamViewer keni kufij të mëdhenj: nuk është e mundur të përdoret në një kontekst komercial, bëhet një kontroll i llojit të lidhjes (për të verifikuar nëse jemi përdorues privatë) dhe nuk është e mundur të aktivizoni videokonferencën ose printerin e largët pa aktivizuar licencën e përdoruesit.

Nëse duam të ofrojmë ndihmë në distancë ose të ndihmojmë kompaninë tonë pa pasur nevojë të paguajmë ndonjë shumë parash, në këtë udhëzues do t'ju tregojmë alternativat më të mira për TeamViewer për ndihmë në distancë, kështu që ju mund të merrni kontrollin e çdo kompjuteri në distancë pa asnjë kufizim kohe ose kohe.

LEXONI EDHE: Programet e tavolinës në distancë për tu lidhur në distancë me kompjuterin

Indeks()

  Alternativat më të mira për TeamViewer

  Shërbimet që do t'ju tregojmë mund të përdoren në çdo fushë, përfshirë edhe atë profesional: atëherë ne mund të kontrollojmë PC-të në distancë dhe ofrojnë ndihmë teknike pa pasur nevojë të paguaj një euro. Këto shërbime gjithashtu kanë kufizime (veçanërisht në tiparet e përparuara) por asgjë për të parandaluar mbështetjen. Për lehtësi, ne do t'ju tregojmë vetëm shërbimet që janë paraqitur po aq e thjeshtë për tu konfiguruar sa TeamViewer edhe për përdoruesit më pak me përvojë (nga kjo pikëpamje, TeamViewer është ende udhëheqësi i industrisë).

  Desktop në distancë Chrome

  Alternativa më e mirë TeamViewer që mund të përdorni tani është Desktop në distancë Chrome, i përdorshëm duke shkarkuar Google Chrome në të gjithë PC dhe duke instaluar si pjesën e serverit (në PC që do të kontrollohet) ashtu edhe pjesën e klientit (në PC tonë nga i cili do të ofrojmë ndihmë).

  Mund të konfigurojmë shpejt ndihmën në distancë me Chrome Remote Desktop duke instaluar shtesën e shfletuesit (hapim faqen e serverit dhe shtypim Instaloni në kompjuter), duke kopjuar kodin unik të krijuar për këtë ekip dhe, duke na çuar në faqen e klientit në ekipin tonë, duke futur kodin. Në fund të konfigurimit, ne do të jemi në gjendje të kontrollojmë desktopin për ndihmë të shpejtë dhe të shpejtë! Ne gjithashtu mund të instalojmë komponentin e serverit në shumë PC dhe t'i ruajmë ato në faqen tonë të mbështetjes me emra të ndryshëm, në mënyrë që të mund të kontrollojmë gjithmonë dy ose më shumë kompjuterë pa probleme. Chrome Remote Desktop mund të përdoret gjithashtu nga telefoni inteligjent, siç shihet në udhëzues Chrome Remote Desktop me celular (Android dhe iPhone).

  Iperius desktop i largët

  Një tjetër shkarkues falas për të ofruar ndihmë në distancë është Iperius desktop i largët, i disponueshëm si programi i vetëm në faqen zyrtare të shkarkimit.

  Ky program është edhe i lëvizshëm, thjesht filloni ekzekutuesin për të pasur menjëherë ndërfaqen e serverit dhe klientit të gatshëm për t'u përdorur. Për të bërë lidhjen në distancë, filloni programin në PC që do të kontrollohet, zgjidhni një fjalëkalim të thjeshtë në fushën me të njëjtin emër, kopjoni ose na lejoni t'ju tregojmë kodin numerik të pranishëm në krye dhe futeni atë në Iperius Remote Desktop të filluar në kompjuterin tonë, nën titull ID për tu lidhur; Tani shtypim butonin Lidh dhe fusim fjalëkalimin, për të kontrolluar nga larg desktopin dhe për të ofruar ndihmën e nevojshme. Programi na lejon të mësojmë përmendësh ID-të me të cilat ne lidhemi dhe gjithashtu ofron të gjitha opsionet e hyrjes pa mbikëqyrje (zgjedhja e fjalëkalimit të hyrjes paraprakisht): në këtë mënyrë është e mjaftueshme për të filluar programin në fillimin automatik për të ofruar ndihmë të menjëhershme.

  Mbështetje e shpejtë e Microsoft

  Nëse kemi një PC me Windows 10 ne gjithashtu mund të përfitojmë nga aplikacioni Ndihmë e shpejtë, i disponueshëm në menunë Start në pjesën e poshtme të majtë (thjesht kërkoni emrin).

  Përdorimi i këtij mjeti është me të vërtetë shumë i thjeshtë: ne hapim aplikacionin në kompjuterin tonë, klikojmë Ndihmoni dikë tjetër, hyni me një llogari të Microsoft (nëse nuk e kemi një të tillë, mund ta krijojmë një në lëvizje falas) dhe mbajmë shënim kodin e transportuesit me kusht. Tani le të shkojmë te kompjuteri i personit që do të marrë pjesë, të hapim aplikacionin e Ndihmës së Shpejtë dhe të fusim kodin e operatorit tonë: në këtë mënyrë ne do të kemi kontroll të plotë të desktopit dhe mund të sigurojmë çdo lloj ndihme, pa një afat kohor. Kjo metodë kombinon shpejtësinë e RDP me komoditetin e TeamViewer, duke e bërë atë mjet i rekomanduar nga Navigaweb.net.

  DWService

  Nëse kemi shumë kompjuterë me sisteme të ndryshme operative për të kontrolluar nga distanca, e vetmja zgjidhje plotësisht e lirë dhe me burim të hapur për të cilën mund të vëmë bast është DWService, mund të konfigurohet direkt nga faqja zyrtare e internetit.

  Ky shërbim mund të përdoret direkt nga shfletuesi, të paktën për ata që ofrojnë ndihmë. Për të vazhduar ne shkarkojmë DWAgent në kompjuter (ose kompjuterë) për t'u ndihmuar, fillojeni atë së bashku me PC-në dhe merrni shënim ID-në dhe fjalëkalimin e kërkuar për lidhjen; Tani le të shkojmë në kompjuterin tonë, le të krijojmë një llogari falas në faqen që shihni më sipër dhe të shtojmë kompjuterin përmes ID dhe fjalëkalimit. Tani e tutje, ne do të jemi në gjendje të ofrojmë ndihmë duke hapur çdo shfletues dhe duke hyrë në llogarinë tonë, ku do të jenë të dukshëm kompjuterët e administueshëm nga distanca. Meqenëse serveri mund të instalohet në Windows, Mac dhe Linux DWService është opsioni më i mirë për kompanitë e mëdha ose për ata me shumë kompjuterë.

  UltraViewer

  Nëse duam të sigurojmë një ndihmë të thjeshtë në distancë për miqtë ose familjen, ne gjithashtu mund të përdorim shërbimin që ai ofron UltraViewer, e arritshme nga faqja zyrtare e internetit.

  Ne mund ta konsiderojmë këtë shërbim si një Version i lehtë i TeamViewer, pasi ajo ka një ndërfaqe shumë të ngjashme dhe një metodë lidhjeje praktikisht identike. Për ta përdorur, në fakt, thjesht fillojeni atë në kompjuter për tu kontrolluar, kopjoni ID-në dhe fjalëkalimin dhe futeni në ndërfaqen e programit në kompjuterin e ndihmësit, për të qenë në gjendje të kontrolloni desktopin nga distanca në një mënyrë fluide dhe pa dritare reklamimi ftesa për të kaluar në Pro Version (të gjitha kufizimet e njohura të TeamViewer).

  Konkluzione

  Nuk ka mungesë të alternativave për TeamViewer dhe ato janë gjithashtu mjaft të lehta për t'u përdorur dhe konfiguruar, madje edhe për përdoruesit fillestarë me këtë lloj programi (në fakt, thjesht komunikoni ID-në dhe fjalëkalimin tuaj te ndihmësi ynë i largët për të vazhduar). Shërbimet që ju kemi treguar mund të përdoren gjithashtu në një mjedis profesional (përveç UltraViewer, i cili është falas vetëm për përdorim personal), duke siguruar një alternativë të vlefshme për licencën e shtrenjtë të biznesit TeamViewer.

  Për më shumë informacion mbi programet e ndihmës në distancë, ju ftojmë të lexoni udhëzimet tona Si të ndizni kompjuterin nga distanca për të punuar në distancë mi Si të kontrolloni një kompjuter në internet nga distanca.

  Nëse në vend të kësaj ne duam të kontrollojmë në distancë një Mac ose MacBook, mund të lexojmë artikullin tonë Si të kontrolloni ekranin Mac nga distanca.

   

  Lini një përgjigje

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  upload

  Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe, ju pranoni përdorimin e cookies. Më shumë informacion