Tic Tac Toe


Tic Tac Toe Kush nuk ka luajtur kurrĂ« tak-tak? Ky Ă«shtĂ« njĂ« nga hobet mĂ« tĂ« njohura dhe argĂ«tuese pĂ«r tu mbajtur mend. PĂ«rveç kĂ«saj Ă«shtĂ« e thjeshtĂ« dhe e shpejtĂ«, kjo lojĂ« ndihmon pĂ«r tĂ« pĂ«rmirĂ«suar nĂ« masĂ« tĂ« madhe aftĂ«sinĂ« tuaj logjike.

Indeks()

  Tic Tac Toe: si tĂ« luash hap pas hapi? 🙂

  Te luaj BlendĂ« online falas, thjesht  ndiqni kĂ«to udhĂ«zime hap pas hapi :

  Hapi 1 . Hapni shfletuesin tuaj tĂ« preferuar dhe shkoni nĂ« faqen e internetit tĂ« lojĂ«s  Emulator.online.

  Hapi 2 . Sapo tĂ« hyni nĂ« faqen e internetit, loja do tĂ« shfaqet tashmĂ« nĂ« ekran. Thjesht duhet tĂ« klikoni  Luaj dhe mund tĂ« filloni tĂ« luani, zgjidhni tĂ« luani kundĂ«r makinĂ«s ose luaj me nje shok. Ju gjithashtu mund tĂ« zgjidhni numrin e shesheve qĂ« bordi duhet tĂ« ketĂ«.

  Hapi 3.  KĂ«tu janĂ« disa butona tĂ« dobishĂ«m. Ti mundesh " Shtoni ose hiqni tingullin ", goditi" Luaj "butonin dhe filloni tĂ« luani, mundeni" Pushim "Dhe" Rifillo, fillo pĂ«rsĂ«ri "ne cdo kohe.

  Hapi 4. Marr tre pllaka tuaja tĂ« vendosen vertikalisht, horizontalisht ose diagonalisht.

  Hapi 5.  Pas pĂ«rfundimit tĂ« njĂ« loje, klikoni  "Rifillo, fillo pĂ«rsĂ«ri"  pĂ«r tĂ« filluar nga e para.

  Ka disa faqe qĂ« bĂ«jnĂ« Tic Tac Toe nĂ« dispozicion falas. Ju mund tĂ« luani me njĂ« robot ose me njĂ« person. Edhe Google e vĂ« atĂ« nĂ« dispozicion. Me pak fjalĂ«, ju vetĂ«m duhet tĂ« kĂ«rkoni pĂ«r "tic-tac-toe" nĂ« platformĂ«.

  Mbi të gjitha, kjo lojë është e përshtatshme për këdo nga mosha pesë vjeç.

  ÇfarĂ« Ă«shtĂ« gishti i kĂ«mbĂ«s Tic Tac? đŸ€“

  historia e gishtërinjve tic tac

  Tic Tac Toe Ă«shtĂ« njĂ« lojĂ« jashtĂ«zakonisht e thjeshtĂ« rregullash, e cila nuk sjell vĂ«shtirĂ«si tĂ« mĂ«dha pĂ«r lojtarĂ«t e saj dhe mĂ«sohet lehtĂ«. Origjina Ă«shtĂ« e panjohur, me indikacione se mund tĂ« ketĂ« filluar nĂ« Egjiptin e lashtĂ«, ku u gjetĂ«n tabaka tĂ« gdhendura nga shkĂ«mbi, tĂ« cilat ishin mĂ« shumĂ« se 3,500 vjet tĂ« vjetra.

  Objekti i lojës është të vendosni O ose tre X në një vijë të drejtë.

  Historia e gishtit tĂ« kĂ«mbĂ«s Tic Tac 😄

  histori gishtin e këmbës

  Loja u bĂ« e njohur nĂ« Angli nĂ« 19th Shekulli , kur gratĂ« mblidheshin vonĂ« pasdite pĂ«r tĂ« biseduar dhe qĂ«ndisur. SidoqoftĂ«, pleqtĂ«, sepse nuk mund tĂ« qĂ«ndisnin mĂ« pĂ«r shkak tĂ« syve tĂ« dobĂ«t, u argĂ«tuan nga loja e cila u riemĂ«rua Nevojat dhe kryqet .

  Por origjina e lojĂ«s Ă«shtĂ« shumĂ« mĂ« e vjetĂ«r. GĂ«rmimet nĂ« Kurna tempull ne Egjipt gjeti referenca pĂ«r tĂ« qĂ« datojnĂ« nga data 14 shek. para Krishtit . Por zbulime tĂ« tjera arkeologjike tregojnĂ« se Tic Tac Toe dhe shumĂ« argĂ«time tĂ« tjera tĂ« ngjashme ishin zhvilluar nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« pavarur nĂ« rajonet mĂ« tĂ« ndryshme tĂ« planetit : ato u luajtĂ«n gjithashtu nĂ« KinĂ« antike, AmerikĂ«n para-kolumbiane dhe PerandorinĂ« Romake, ndĂ«r tĂ« tjera.

  NĂ« 1952, EDSAC lojĂ« elektronike OXO u zhvillua, ku lojtari sfidoi kompjuterin nĂ« lojĂ«rat Tic Tac Toe. KĂ«shtu lindi njĂ« nga lojĂ«rat e para video prej tĂ« cilave ka lajme.

  Rregullat e Tic Tac Toe 📏

  tavoline tic tac toe

  • Bordi Ă«shtĂ« njĂ« tre rresht nga tre kolona matricĂ« .
  • Dy lojtarĂ« zgjedhin nga njĂ« notĂ« secili, zakonisht a rrethi (O) dhe njĂ« kryq (X).
  • LojtarĂ«t luajnĂ« alternuar, njĂ« lĂ«vizje pĂ«r kthesĂ« , nĂ« njĂ« hapĂ«sirĂ« ​​tĂ« zbrazĂ«t nĂ« tabelĂ«.
  • QĂ«llimi Ă«shtĂ« qĂ« merrni tre rrathĂ« ose tre kryqe me radhĂ« , ose horizontalisht, vertikalisht ose diagonalisht, dhe nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n kohĂ«, kur Ă«shtĂ« e mundur, parandaloni kundĂ«rshtarin tĂ« fitojĂ« nĂ« lĂ«vizjen tjetĂ«r.
  • Kur njĂ« lojtar arrin qĂ«llimin, tĂ« tre simbolet zakonisht kryqĂ«zohen.

  NĂ«se tĂ« dy lojtarĂ«t gjithmonĂ« luajnĂ« mĂ« sĂ« miri, loja gjithmonĂ« do tĂ« pĂ«rfundojĂ« nĂ« barazim.

  Logjika e lojës është shumë e thjeshtë, kështu që nuk është e vështirë të nxirrni ose memorizoni të gjitha mundësitë për të bërë lëvizjen më të mirë, edhe pse numri i përgjithshëm i mundësive është shumë i madh, shumica janë simetrike dhe rregullat janë të thjeshta.

  Për këtë arsye, është shumë e zakonshme që loja të jetë barazim (ose "të plaket").

  1. Fitues : NĂ«se keni dy pjesĂ« radhazi, vendosni tĂ« tretĂ«n.
  2. Bllok : NĂ«se kundĂ«rshtari ka dy pjesĂ« radhazi, vendosni tĂ« tretĂ«n pĂ«r ta bllokuar.
  3. TrekĂ«ndĂ«sh - Krijoni njĂ« mundĂ«si ku tĂ« mund tĂ« fitoni nĂ« dy mĂ«nyra.
  4. Bllokoni trekëndëshin kundërshtar
  5. qendĂ«r : Luaj nĂ« qendĂ«r.
  6. KĂ«ndi bosh - Luaj nĂ« njĂ« cep tĂ« zbrazĂ«t.

  Këshilla se si të fitoni

  TIK tak toe

  Për të ushtruar të menduarit logjik, ky hobi ka disa hile që ndihmojnë gjatë largimit.

  1 - Vendosni një nga simbolet në cep të tabelës

  Supozoni se njĂ« nga lojtarĂ«t vendosi X nĂ« njĂ« cep. Kjo strategji ndihmon qĂ« tĂ« nxitet kundĂ«rshtari tĂ« bĂ«jĂ« njĂ« gabim, sepse nĂ«se vendos njĂ« O nĂ« njĂ« hapĂ«sirĂ« ​​nĂ« qendĂ«r ose nĂ« anĂ«n e bordit, ka shumĂ« tĂ« ngjarĂ« tĂ« humbasĂ«.

  2 - Bllokoni kundërshtarin

  SidoqoftĂ«, nĂ«se kundĂ«rshtari vendos njĂ« O nĂ« qendĂ«r, duhet tĂ« pĂ«rpiqeni tĂ« vendosni njĂ« X nĂ« njĂ« vijĂ« qĂ« ka vetĂ«m njĂ« hapĂ«sirĂ« ​​bosh midis simboleve tĂ« saj. KĂ«shtu, ju do tĂ« bllokoni kundĂ«rshtarin dhe do tĂ« krijoni mĂ« shumĂ« shanse pĂ«r fitoren tuaj.

  3- Rritni shanset tuaja për fitore

  Për të rritur shanset tuaja për të fituar, është gjithmonë një ide e mirë të vendosni simbolin tuaj në linja të ndryshme. Nëse vendosni dy X rresht, kundërshtari juaj do t'ju vërejë dhe do t'ju bllokojë. Por nëse përhapni X tuaj në linja të tjera, ju rrisni shanset për të fituar.

  Si tĂ« krijoni njĂ« gisht njerĂ«zor Tic Tac? đŸ„‡

  gishtin e njeriut tic tac

  Mblidhni tabelën

  Zgjidhni njĂ« vend tĂ« hapur dhe tĂ« sheshtĂ« pĂ«r tĂ« luajtur. Tjetra, shpĂ«rndajini rrathĂ«t e hulave nĂ« tre rreshta dhe tre rreshta, si njĂ« tabelĂ« loje me letra me majĂ«. Mos lini shumĂ« hapĂ«sirĂ« ​​midis rrathĂ«ve hula.

  • NĂ«se jeni duke luajtur nĂ« ambiente tĂ« mbyllura me njĂ« dysheme tĂ« fortĂ«, pĂ«rdorni shirit pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« tabelĂ«n . NĂ« beton, gjithashtu mund tĂ« vizatoni vijat me shkumĂ«s.
  • KĂ«shtu qĂ« askush tĂ« mos lĂ«ndohet gjatĂ« lojĂ«s, shikoni nĂ« tokĂ« pĂ«r vrima, mbeturina tĂ« rrezikshme (siç janĂ« xhamat e thyer) ose ndonjĂ« lloj rreziku tjetĂ«r, tĂ« tilla si rrĂ«njĂ«t dhe gurĂ«t.
  • Provoni tĂ« vendosni mĂ« shumĂ« se njĂ« bord nĂ«se keni njĂ« numĂ«r tĂ« madh lojtarĂ«sh. Idealisht, secili ekip duhet tĂ« ketĂ« midis njĂ« dhe tre pjesĂ«marrĂ«sve. 

  Skuadra të ndara

  Lojë njeri-tak-shputë mund të luhet individualisht ose në ekipe. Në rastin e dytë, secili ekip duhet të ketë maksimumi tre anëtarë. Secili bord duhet të ketë dy ekipe që garojnë, një në secilën anë.

  • Ju madje mund tĂ« lejoni skuadra me mĂ« shumĂ« se tre lojtarĂ«, por kjo do tĂ« ngadalĂ«sojĂ« lojĂ«n dhe mund tĂ« pĂ«rfundojĂ« e mĂ«rzitshme pĂ«r lojtarĂ«t mĂ« tĂ« rinj.

  Zgjidhni ekipin pĂ«r tĂ« filluar 

  Zgjidhni kush do ta bëjë lëvizjen e parë me monedhën ose monedhën. Një tjetër mundësi është që të kërkohet nga secila skuadër të zgjedhë një udhëheqës për të marrë, i cili do të fillojë me shkëmb, letër dhe gërshërë. Skuadra e parë që do të luajë do të marrë X, ndërsa ekipi i dytë do të marrë O.

  • PĂ«r ta bĂ«rĂ« lojĂ«n mĂ« tĂ« ndezur, kĂ«rkojuni lojtarĂ«ve tĂ« garojnĂ« nĂ« njĂ« vajtje-ardhje dhe tĂ« hedhin hapin e parĂ« pĂ«r fituesit.
  • Vazhdoni tĂ« luani derisa njĂ« skuadĂ«r tĂ« mbushĂ« tre sheshe me radhĂ«. Jepni katĂ«r çanta lecke secilit ekip. PĂ«rdorni çanta me ngjyra tĂ« ndryshme pĂ«r tĂ« dalluar X nga O. Secila skuadĂ«r duhet tĂ« vendosĂ« njĂ« çantĂ« nĂ« tabelĂ« nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n kohĂ« derisa njĂ« prej tyre tĂ« fitojĂ« ose barazimet e lojĂ«s. NĂ«se skuadrat kanĂ« mĂ« shumĂ« se njĂ« pjesĂ«marrĂ«s, kĂ«rkoni njĂ« anĂ«tar tĂ« secilit ekip tĂ« luajĂ« nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n kohĂ«.
  • Hiqni çantat nga bordi pĂ«r tĂ« rifilluar lojĂ«n. NĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« pjesĂ«marrĂ«sit tĂ« mos lodhen duke luajtur gjithmonĂ« nĂ« tĂ« njĂ«jtat ekipe, provoni t'i ndĂ«rroni me njĂ«ri-tjetrin.

  Me shume lojera

  Lini një përgjigje

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  upload

  Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe, ju pranoni përdorimin e cookies. Më shumë informacion