Modele 3D në Google me efekte AR (vendet, planetët dhe trupi i njeriut)


Modele 3D në Google me efekte AR (vendet, planetët dhe trupi i njeriut)

 

Jo shumë kohë më parë kemi biseduar për mundësinë e të qenit në gjendje për të parë Modele 3D të kafshëve në realitetin e shtuar, me një efekt vërtet realist. Në fakt, mjafton të kërkosh në Google, duke përdorur smartphone (nuk funksionon nga PC), emri i një kafshe, për shembull qeni, për të parë se shfaqet butoni "View in 3D". Duke shtypur këtë buton, jo vetëm që kafsha shfaqet në ekran duke lëvizur sikur të ishte e vërtetë, por është gjithashtu e mundur ta shohësh atë me një efekt të realitetit të shtuar sikur të ishte para nesh, në dyshemenë e dhomës sonë, dhe gjithashtu të bësh një foto të së njëjtës.

Megjithëse të gjitha bloget dhe gazetat kanë folur për kafshët 3D, të cilat u bënë virale rreth një vit më parë, askush nuk e ka kuptuar se në Google është e mundur të shihet në modele 3D dhe me një efekt të realitetit të shtuar jo vetëm kafshët, por edhe shumë të tjera gjëra. . Ekzistojnë më shumë se 100 elementë 3D për t'u përdorur për argëtim, shkollë dhe studim, të cilat mund të gjenden në Google duke bërë kërkime specifike, të gjitha me mundësinë për t'i parë në realitetin e shtuar në smartphone të pajtueshëm (pothuajse të gjithë smartphone modernë Android dhe iPhone).

Më poshtë, pra, një listë gjithëpërfshirëse e shumë prej tyre Modele 3D për të google me efekt AR. Vini re se për "Shikoni në 3D"Ju duhet të kërkoni me fjalë specifike të sakta dhe që pothuajse gjithmonë nuk funksionon nëse përpiqeni ta bëni atë kërkim duke e përkthyer në italisht ose gjuhë të tjera. Ju përsëri mund të përpiqeni të kërkoni ndonjë gjë duke kërkuar emrin dhe më pas fjalën"3d".

Indeks()

  Shikoni për vende të veçanta

  Për Ditën Botërore të Turizmit të Kombeve të Bashkuara 2020, Google bashkëpunoi me arkivistët dixhitalë nga CyArk dhe Universiteti i Florida Jugore për të hulumtuar modele 3D të 37 vendeve historike dhe kulturore. Thjesht gjeni emrin origjinal (kështu që nuk ka përkthime, vetëm atë që nuk është në kllapa në listë) të një prej monumenteve në telefonin tuaj dhe lëvizni poshtë derisa të gjeni çelësin që e tregon atë në 3D.

  • Chunakhola Masjid - Xhamia e Kupolës Nime - Shait Gombuj Masjid (Ka tre xhami historike në Bangladesh, secila me një model 3D)
  • Site Historik Kombëtar Fort York (Kanada)
  • Varrezat Amerikane të Normandisë (France)
  • Porta e Brandenburgut (Gjermani)
  • Fontana Pirene (Korint, Greqi)
  • Tempulli i Apollonit (Naxos, Greqi)
  • Porta e Indisë (Indi)
  • Dhoma e fronit të Tempullit të Eshmunit (Liban)
  • Katedralja Metropolitane e Qytetit të Meksikës (Meksikë)
  • Chichen Itza (Piramida në Meksikë)
  • Pallati i Arteve të Bukura (Meksikë)
  • Tempulli i tij kyaung (Birmania)
  • Kisha e Shën Sofisë, Ohër (Ohri në Maqedoni)
  • Statujat e Budës në Jaulian (Pakistan)
  • Stela Lanzón në Chavin de Huántar - Dhomat Rituale në Pallatin Tschudi, Chan Chan - Pallati Tschudi, Chan Chan (në Peru)
  • Moai, Ahu Nau Nau - Moai, Ahu Ature Huki - Moai, Rano Raraku (Ishulli i Pashkëve / Rapa Nui)
  • Shtëpia e San Ananías (Siria)
  • Tempulli Lukang Longshan (Tajvan)
  • Xhamia e Madhe, ishulli Kilwa (Tanzani)
  • Autthaya - Wat Phra Si Sanphet (Tajlandë)
  • Mauzoleumi i Perandorit Tu Duc (Vietnam)
  • kalaja e edinburgut (UK)
  • Përkujtimore e Linkolnit - Monumenti i Martin Luther King - Tryezë jeshile - Memoria e Misionit NASA Apollo 1 - Monumenti Thomas Jefferson (Sh.B.A)
  • Punishte vere Chauvet (Shpella Chauvet, piktura në shpellë)

  LEXONI EDHE: Udhëtime virtuale të muzeve, monumenteve, katedraleve, parqeve në 3D në internet në Itali dhe në botë

  hapësirë

  Google dhe NASA janë bashkuar për të sjellë një koleksion të madh trupash qiellorë 3D në smartphone-in tuaj, jo vetëm planetë dhe hëna, por edhe disa objekte si asteroidë si Ceres dhe Vesta. Ju mund të gjeni versione AR të shumicës së këtyre artikujve thjesht duke kërkuar emrat e tyre (shikoni ato në anglisht me fjalën 3D dhe Nasa për shembull Mërkuri 3D o Venus 3D Nasa) dhe lëviz poshtë derisa të gjesh "Shikoni në 3D".

  Planetët, hënat, trupat qiellorë: Merkur, Venus, Tokë, Hënë, Mars, Fobos, Ne themi, Jupiter, Evropë, Callisto, Ganymede, Saturni, titan, Mimas, Tethy, Japetus, Hyperion, Uran, Umbriel, Titania, Oberon, Ariel, Neptun, triton, Plutoni.

  Anije kozmike, satelitë dhe gjëra të tjera: 70 metra antenë 3d nasa, Moduli i Komandës Apollo 11, Cassini, kuriozitet, Delta II, GRACE-FO, Junonë, Padia hapësinore e Neil Armstrong, SMAP, Spirit, Voyager 1

  Nëse dëshironi të shihni ISS në 3D, mund të shkarkoni aplikacionin Spacecraft AR të NASA-s, bazuar në të njëjtën teknologji AR të përdorur nga Google.

  LEXONI EDHE: Telescope Online për të eksploruar hapësirën, yjet dhe qiellin në 3D

  Trupi i njeriut dhe biologjia

  Pas eksplorimit të hapësirës, ​​është gjithashtu e mundur të eksploroni trupin e njeriut në 3D falë Trup i dukshëm. Pastaj mund të Google, nga smartphone-i juaj, termat anglisht për shumë pjesë të trupit të njeriut dhe elementë të tjerë të biologjisë, së bashku me fjalët Trupi 3D i dukshëm për të zbuluar modelet në realitetin e shtuar.

  Organet dhe pjesët e trupit. (gjithmonë kërkoni me Visibile Body 3D, për shembull trupi i brinjëve i dukshëm 3d): shtojcën, tru, koksi, nervi kranial, veshit, Ojo, byrek, pelo, Mano, zemër, mushkëri, gojë, përkulja e muskujve, qafë, hundë, vezore, legen, trombocitet, Qelizat e kuqe te gjakut, brinjë, hombro, skelet, zorrë e hollë / e trashë, stomak, sinapsi, testikuj, diafragma torakale, gjuhë, gypi i erës ,rruaza

  Gjithmonë duke shtuar terma në kërkimet Trupi 3D i dukshëm Ju gjithashtu mund të kërkoni për sistemet e mëposhtme anatomike: sistemi nervor qendror, sistemi i qarkullimit të gjakut, sistemi endokrin, Sistemi sekretues, sistemi riprodhues i femrave, sistemi tretës i njeriut, sistemi integrues, sistemin limfatik, sistemi riprodhues mashkullor, sistemi muskulor, sistemi nervor, sistemi nervor periferik, Sistemi i frymëmarrjes, sistemi skeletor, trakti i sipërm i frymëmarrjes, sistemi urinar

  Strukturat qelizore: qeliza shtazore, kapsulë bakteriale, bakteret, membranë qelizore, muri qelizor, Vakuola qendrore, kromatina, cisterna, ridges, retikulumin endoplazmatik, eukariote, fimbria, flagellum, Aparat Golgi, mitokondria, cipa nukleare, nukleusi, qeliza bimore, plazma membrana, plazmidet, prokariotik, ribozomet, retikul i përafërt endoplazmatik, retikul i butë endoplazmatik

  Me siguri ka shumë më tepër modele 3D ende për t'u kërkuar, dhe ne do të shtojmë më shumë në këtë listë ndërsa ato zbulohen (dhe nëse doni të raportoni modele të tjera 3D të gjetura në Google, më lini një koment)

   

  Lini një përgjigje

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  upload

  Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe, ju pranoni përdorimin e cookies. Më shumë informacion