Blendë

Blackjack është një lojë që luhet me letra në kazino dhe mund të luhet me 1 deri në 8 kuvertë me 52 letra, ku objektivi është të kesh më shumë pikë sesa kundërshtari, por pa kaluar mbi 21 (nëse humbet). Tregtari mund të arrijë vetëm deri në maksimum 5 letra ose deri në 17.

Indeks()

  Blackjack: si të luajmë hap pas hapi?

  Për të luajtur Blackjack në internet falas, duhet vetëm ndiqni këto udhëzime hap pas hapi:

  hap 1. Hapni shfletuesin tuaj të preferuar dhe shkoni në faqen e internetit të lojës Emulator.online.

  hap 2. Sapo të hyni në faqen e internetit, loja do të shfaqet tashmë në ekran. Ju vetëm duhet lojë e goditur dhe ju mund të filloni të luani.

  Hap 3. Këtu janë disa butona të dobishëm. Mund "Shtoni ose hiqni tingullin", Jep butonin"Luaj"Dhe filloni të luani, mundeni"Ndalo"dhe"reboot" në çdo kohë.

  Hap 4. Afrohuni sa më afër 21.

  Hap 5. Pas përfundimit të një loje, klikoni "Rifillo, fillo përsëri" për të filluar nga e para.

  Çfarë është blackjack?🖤

  Bordi i Blackjack

  Blackjack është një nga lojërat më të famshme me letra në botë. Loja është e thjeshtë, intuitive dhe çdokush mund ta luajë atë. Blackjack mund të luhet me një numër kuvertash që variojnë nga 1 në 8, me 52 letra secila. Përveç kësaj, ekziston mundësia për të luajtur shkop polici në internet.

  Qëllimi i lojës është i thjeshtë: të arrijë rezultatin më të lartë të mundshëm, pa kaluar 21 pikë. Për të arritur këtë qëllim, lojtari fillimisht merr dy letra, por mund të kërkojë më shumë gjatë lojës.

  Rezultati më i lartë i mundshëm quhet Blackjack, prandaj loja ka këtë emër fantastik.

  Historia e shkop polici

  Kuvertë e Zezë e Zezë

  Blackjack, siç e njohim ne, ka evoluar nga lojëra të ndryshme të shekullit të XNUMX-të që janë luajtur në Evropë. Shumica e këtyre lojërave kishin një gjë të përbashkët: qëllimi ishte të shkonim në 21.

  Referenca e parë për këto lojëra u bë në 1601 dhe është i pranishëm në veprën e Miguel de Cervantes, Rinconete y Cortadillo. Ky roman tregon jetën dhe keqardhjet e dy mashtruesve Sevillian të Epokës së Artë, të cilët janë shumë të aftë për të luajtur një lojë të quajtur "Ventiuno".

  Versioni frëngjisht Loja 21 është paksa e ndryshme pasi tregtari mund të dyfishojë bastet dhe lojtarët të vënë bast pas çdo raundi.

  Nga ana tjetër, versioni italian, i cili ka emrin Shtatë e gjysmë, bie dakord që loja të luhet me letrat e fytyrës, si dhe numrat 7, 8 dhe 9. Loja ndryshonte në versionin italian sepse, siç nënkupton vetë emri, qëllimi ishte për të arritur shtatë pikë e gjysmë. Padyshim, nëse lojtarët kalojnë shenjën e shtatë e gjysmë, ata humbin.

  A Amerika erdhi pas Revolucionit Francez, dhe fillimisht nuk ishte aq popullor në strofkat e lojërave të fatit. Për të tërhequr lojtarë në këtë lojë, pronarët ofruan një larmi bonuse. Opsionet më të njohura përfshinin një sistem pagese 10-në-1, për një dorë me një ace të lopatave dhe shkop polici. Ajo dorë filloi të quhej Blackjack, duke i dhënë emrin lojës.

  Llojet e blackjack✅

  Kartat Black Jack

   Blackjack është një lojë që ka shumë ndryshore brenda vetë kazinove. Këtu ne paraqesim variacionet kryesore më të përdorura:

  Spanjisht 21

  Shtë një variant shumë i ngjashëm me origjinalin, luhet normalisht me të 6 deri në 8 kuvertë me 48 letra.

  Sidoqoftë, këtu Possibleshtë e mundur të dyfishoni çdo numër letrash, ashtu siç është e mundur të godisni një letër më shumë pasi të hiqni aces.

  Në Spanjisht 21, Blackjack i lojtarit gjithmonë mposht atë të tregtarit.

  Blackjack me shumë duar

  Blackjack me shumë duar luhet saktësisht në të njëjtën mënyrë si Blackjack i rregullt dhe shpesh shfaqet në kazinotë në internet pasi lejon që lojtari të ketë deri në 5 duar të ndryshme gjatë së njëjtës lojë.

  Ky ndryshim luhet me 5 kuvertë në të njëjtën kohë.

  Shkop polici evropian

  Luaj ky version 52 letra dhe gjithmonë mund të kërkoni të palosni lojën tuaj në 9 ose Ace. Sidoqoftë, në këtë version nëse tregtari ka Blackjack, ai e humb të gjithë bastin e tij.

  Çelës shkop polici

  Blackjack Switch ju ofron disa lëvizje që zakonisht klasifikohen si mashtrime në një lojë normale me letra.

  Sidoqoftë, ky ndryshim kryhet me 6 deri në 8 kuvertë, lojtarët gjithmonë kanë dy duar të ndryshme, letrat merren me fytyrë lart dhe lojtarët mund të shkëmbejnë letrat e duarve.

  Rrip Las Vegas

  Vegas Strip është një tjetër variacion i Blackjack dhe luhet me 4 kuvertë me 52 letra. Këtu tregtari është i detyruar të ndalojë për sa kohë që shuma e kartave të tij është 17.

  Gjithashtu, një lojtar mund të heqë dy letrat e para dhe të rivendosë duart e tij.

  Rregullat e Blackjack

  Rregullat e Black Jack

  Tani ne e dimë se çfarë është blackjack dhe bazat e tij, por para se të luash blackjack në një kazino në tokë ose në internet, duhet të mësosh dhe zotërosh rregullat e shkop polici. Kjo do t'ju lejojë të ndiheni më rehat gjatë përvojës tuaj të parë të lojrave dhe që loja të zhvillohet më shpejt për të gjithë lojtarët në tryezën tuaj.

  BlackJack është një lojë strategjie, e luajtur në një tryezë kolektive ku mund të luajnë disa lojtarë, por secili varet nga strategjia e tij dhe luan individualisht kundër Tregtarit.

  Objektivi i lojës

  Qëllimi i secilit lojtar është të bëjë 21 ose të marrë dorën e tij sa më afër 21. Lojtari ose tregtari bën BlackJack kur dy kartat e tyre fillestare janë Ace dhe 10 (Ace + letra 10, ose Ace plus letra).

  Filloni të luani 🖤

  BlackJack Në përgjithësi luhet me 6 kuvertë letrash njëkohësisht që shkëmbehen ndërmjet secilës lojë.

  raundi i pare letrat që u janë dhënë lojtarëve merren me fytyrë lart, përveç kartës së parë të tregtarit që trajtohet me fytyrë poshtë.

  Kur shpërndahet karta e dytë e lojës, të gjitha letrat merren me fytyrë dhe është vlera e kartës së tregtarit që do të ndikojë në të gjitha vendimet që lojtarët do të marrin në lidhje me lojën.

  Vlera e kartave të tregtarit duhet të jetë gjithmonë mbi 17Me fjalë të tjera, nëse dy letrat e para të tregtarit kanë një vlerë më të ulët se 17, ai duhet të tërheqë më shumë letra derisa të arrijë një minimum prej 17 dhe një maksimumi 21.

  Nëse tregtari bën më shumë se 21, ai kontrollon, dhe të gjithë lojtarët fitojnë. Në rast se tregtari vendos një vlerë midis 17 dhe 21, lojtarët me një vlerë më të lartë fitojnë, ata lidhin lojtarët me të njëjtën vlerë dhe lojtarët me një vlerë më të ulët se tregtari humbasin bastet e tyre.

  BlakJack paguan 2 me 1, por nëse një lojtar bën BlackJack ata fitojnë 3 me 2. Nëse Dealer Blackjacks, ai i fiton të gjitha duart në tryezë, madje edhe ato me një vlerë 21. Kur lojtari dhe Dealer Blackjack, konsiderohet barazim dhe nuk ka asnjë shpërblim.

  Kufijtë e basteve

  Në përgjithësi do të gjeni informacione në secilën tryezë të shkop polici që tregon kufijtë minimal dhe maksimal të bastit për atë tryezë. Nëse kufiri i tabelës tregon 2 - 100 €, kjo do të thotë që minimumi i bastit është 2 € dhe basti maksimal është 100 €.

  Vlera e kartës Blackjack

  Çdo kartë e numëruar nga 2 në 10 ka vlerën e saj nominale (e barabartë me numrin e kartës).

  Jacks, mbretëreshat dhe mbretërit (figurat) janë me vlerë 10 pikë.

  Ace vlen 1 pikë ose 11 pikë, sipas zgjedhjes së lojtarit në varësi të dorës së tij dhe vlerës që është më e favorshme për të. Kur luani BlackJack në internet, softueri merr vlerën e Ace që është më e dobishme për lojtarin.

  Pavarësisht nga ndryshimi i kësaj loje, llojet e lëvizjeve janë të njëjta për të gjitha ato.

  Black Jack

  Lëviz Blackjack

  Atje 5 tipe të ndryshme të lëvizjeve.

  1. Qëndrim (ndalo) Siç sugjeron edhe emri, lojtari është i kënaqur me dorën e tij dhe nuk dëshiron të marrë më letra.
  2. Hit: ndodh kur lojtari dëshiron të marrë një kartë tjetër.
  3. Dyfish: Nëse lojtari mendon se i duhet vetëm një letër shtesë (vetëm një), ai mund të kërkojë që basti i tij të dyfishohet dhe të marrë një letër më shumë. Importantshtë e rëndësishme të theksohet se ky opsion mund të ofrohet vetëm në dy kartat e para që merrni.
  4. Ndani: Nëse dy letrat e para të marra nga lojtari kanë të njëjtën vlerë pikë, ai mund të zgjedhë t'i ndajë ato në dy duar të ndryshme. Në këtë rast, secila letër do të jetë karta e parë e një dore të re. Për më tepër, është gjithashtu e nevojshme të vendosni një bast të ri (të barabartë në vlerë me të parin) për këtë dorë të re.
  5. Dorezohu: Ka disa kazino që lejojnë lojtarin të paloset pasi të marrë dy kartat e para. Sidoqoftë, në këtë rast ju gjithmonë humbni 50% të shumës që vini fillimisht.

  Me shume lojera

  Lini një përgjigje

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  upload

  Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe, ju pranoni përdorimin e cookies. Më shumë informacion