8 programe për të krijuar lojëra në PC edhe pa ditur të programoni

8 programe për të krijuar lojëra në PC edhe pa ditur të programoni

8 programe për të krijuar lojëra në PC edhe pa ditur të programoni

 

Ka programe që ju lejojnë të krijoni lojëra edhe nëse keni pak ose aspak njohuri programimi. Me këtë softuer është e mundur të zhvillohen lojëra multiplatforme në 2D dhe 3D, me tema që variojnë nga RPG te lojërat edukative. Ka mundësi falas dhe të paguara për t'iu përshtatur çdo buxheti të projektit.

Indeks()

  1. Spango

  Riprodhimi / filli

  Spangoja është një nga mjetet e krijimit të lojërave që kërkon pak ose aspak njohuri të gjuhës së programimit. Programi, megjithatë, është i kufizuar në zhvillimin e lojërave të bazuara në tekst, të cilat lejojnë krijimin e historive interaktive dhe jo-lineare.

  Ideale për aventura, lojë me role dhe thrillers mister, posto rezultatin në HTML. Formati ju jep lirinë për ta bërë lojën të disponueshme në platforma të ndryshme përmes shfletuesit. Nëse dëshironi ta bëni atë në një kompjuter ose aplikacion smartphone, duhet të përdorni një konvertues.

  • Kaçurrela (falas): Windows | macOS | Linux | Uebfaqe

  2. Motori joreal

  Unreal Engine ju lejon të krijoni gjithçka, nga lojërat e thjeshta 2D te titujt me grafikë të harlisur 3D. Teorikisht, duhet të keni aftësi programuese për ta përdorur atë. Por ofrohet një zgjidhje miqësore për fillestarët, e quajtur Plano.

  Mjeti është aq i fuqishëm sa mund të përdoret në projekte komplekse, të tilla si Riparo de Final Fantasy VII. Possibleshtë e mundur të eksportoni lojën e krijuar në platforma të ndryshme, të tilla si PC, lojë video, smartphone, pajisje të realitetit virtual, ndër të tjera.

  Shërbimi është falas, derisa projekti juaj të fitojë 3,000 dollarë. Nga atje, krijuesi duhet të paguajë 5% të fitimeve Epic Games, zhvilluesit të Unreal Engine.

  • Motori joreal (falas): Windows | macOS | Linux

  3. LojëMaker Studio 2

  GameMaker Studio 2 - tërhiqeni dhe hidhni

  Përkundër mbështetjes së lojërave 3D, GameMaker është më i njohur për zhvillimin e lojërave 2D. Programi dallohet për të qenë i lehtë për t'u përdorur dhe për të lejuar këdo të krijojë lojën e tij. Pa shkruar një rresht të kodit, duke përdorur mekanizmin e tërheqjes dhe lëshimit.

  Por kjo nuk do të thotë që kushdo që di të kodojë nuk mund të argëtohet. Nëse jeni pjesë e atij grupi, mund ta personalizoni krijimin në çfarëdo mënyre që dëshironi. Shërbimi ju lejon të eksportoni rezultatin në shumë platforma. Sidoqoftë, në disa është e nevojshme të paguani një shumë shtesë.

  • Gamemaker Studio 2 (me pagesë, me version provë falas): Windows | Mac OS

  4. LojëSalat

  Gamesalad është një mundësi e mirë për ata që janë të ri në universin e zhvillimit të lojës. Nuk kërkon njohuri të gjuhëve të programimit, duke ju lejuar të krijoni duke përdorur një mekanizëm drag-and-drop.

  Softueri garanton rezultate të mira në 2D, edhe pse me burime të kufizuara. Platforma gjithashtu ka një version që synon edukimin, me qëllim të mësimdhënies së koncepteve të programimit, dizenjimit të lojërave dhe krijimin e mediave dixhitale.

  Pajtimtarët e versionit Pro mund të publikojnë në të gjitha platformat kryesore si HTML, kompjuteri dhe pajisjet mobile.

  • LojëSalat (me pagesë, me version provë falas): Windows | Mac OS

  5. Krijuesi i lojërave me role

  Siç sugjeron emri i saj, RPG Maker është një mjet për zhvillimin e lojërave në stilin 2D. Lojë me role. Programi ka në dispozicion disa versione, duke ofruar veçori të ndryshme. RPG Maker VX premton të jetë aq i thjeshtë sa që edhe një fëmijë mund ta përdorë atë.

  Kjo është, asnjë njohuri programimi nuk është e nevojshme për të zhvilluar një lojë, vetëm drag and drop. Aplikacioni ju lejon të krijoni karaktere, të futni muzikë dhe efekte zanore, ndër funksionet e tjera. Loja mund të eksportohet në HTML5, Windows, macOS, Linux, Android dhe iOS.

  • Krijuesi RPG (version i provës falas me pagesë): Windows

  6. kërkim

  Luajtja / YouTube

  Quest është një mjet që ju lejon të luani lojëra me histori interaktive edhe pa ditur si të programoni. Edhe pse fokusi është tek teksti, është e mundur të futni foto, muzikë dhe efekte zanore. Videot YouTube dhe Vimeo gjithashtu mbështeten.

  Kushdo me aftësi programuese mund ta rregulloje pamjen e lojës në çfarëdo mënyre që preferon. Rezultati mund të eksportohet në PC ose si një aplikacion celular.

  • Kërko (falas): Windows | Uebfaqe

  7. Njësia

  Uniteti është një mundësi për ata që dinë programim. Softueri, falas për përdoruesit që fitojnë më pak se $ 100.000 në vit, ju lejon të krijoni lojëra 3D me grafikë mahnitëse.

  Programi ka mjete animimi, audio dhe video, futje efektesh, ndriçim dhe shumë më tepër. Puna mund të publikohet në platforma të ndryshme, të tilla si PC, telefoni celular, lojërat video dhe pajisjet VR dhe AR.

  • njësi (falas, me opsione të planit të paguar): Windows | macOS | Linux

  8. Kahoot!

  Kahoot nuk është në të vërtetë një platformë zhvillimi, por mund të jetë e dobishme për ata që duan të krijojnë lojëra të thjeshta edukative. Faqja ju lejon të krijoni pyetësorët, dinamika e vërtetë ose e gabuar, puzzles, midis burimeve të tjera për t'u përdorur në klasat virtuale ose ballë për ballë.

  Shtë e mundur të vendosni numrin e pikave dhe të futni kohëmatës, për ta bërë lojën edhe më argëtuese dhe konkurruese. Gjithçka shfaqet individualisht në ekranin e secilit student, qoftë përmes aplikacionit të dedikuar ose versionit në internet të shërbimit.

  • Kahoot! (falas, me opsionet e planit të pagesës): Ueb | Android | iOS

  Çfarë programi të përdorësh për të krijuar lojëra?

  Gjithçka do të varet nga aftësitë, objektivat dhe lloji i pajisjeve që keni.

  aftësi

  Ka mjete që ofrojnë lojëra praktikisht të gatshme, të tilla si Kahoot, ndërsa të tjerët kërkojnë aftësi të gjuhës programuese, siç është Uniteti. Pra, para se të zgjidhni, duhet të keni parasysh aftësitë tuaja të dizajnit dhe programimit.

  Programet e gatshme për lojë mund të jenë ideale për ata që nuk duan të investojnë në një karrierë në zhvillim. Ata me aftësinë për të krijuar duke klikuar dhe tërhequr zërat brenda lojës kërkojnë pak ose aspak kuptim të temës.

  Megjithëse janë të lehta për t'u përdorur, ato ofrojnë më shumë liri krijuese dhe elemente të personalizimit. Isshtë një mundësi e mirë për ata që duan të mësojnë të programojnë dhe të investojnë në universin e lojrave. Ky është rasti me GameMaker Studio 2 dhe Quest.

  Vlen të përmendet se shumica e programeve, madje edhe ato me burime për fillestarët, kanë burime për ata që janë të aftë në programim. Këta përdorues mund të eksplorojnë më tej opsionet, duke personalizuar praktikisht çdo aspekt të lojës.

  Ekip

  Shtë gjithashtu e rëndësishme të merrni në konsideratë pajisjet që duhet të zhvilloni. Para se të filloni të shkarkoni programin, duhet të kontrolloni nëse kompjuteri juaj i plotëson kërkesat minimale. Essentialshtë thelbësore që të keni një pajisje që ju lejon të punoni pa probleme dhe pa dështime.

  Përndryshe, zgjidhni një program më të lehtë me më pak burime ose një mjet në internet. Në atë mënyrë, të paktën, ju mund të bëni çfarë të doni.

  objektivat

  Dëshironi të krijoni një lojë të bazuar në një histori apo preferoni një lojë 3D FPS? Atëherë është e nevojshme të analizohen burimet që ofron programi, për të siguruar që ai do të japë rezultatin e dëshiruar.

  Nëse loja që dëshironi të zhvilloni ka një aplikacion të specializuar, ju rekomandojmë që ta zgjidhni. RPG Maker, për shembull, ofron veçori specifike për këtë lloj rrëfimi, të cilat ndoshta nuk do t'i gjeni në mjetet e tjera. Ose do t’i shihni në një mënyrë më pak intuitive.

  Gjithashtu, është e rëndësishme të kontrolloni nëse softueri eksporton lojën në platformën e dëshiruar. Nuk ka asnjë pikë në zhvillimin e një loje të plotë dhe më pas zbulimin se nuk mund të luhet në një celular ose pajisje të realitetit virtual.

  SeoGranada rekomandon:

  • Si të krijoni një aplikacion pa ditur programimin? Zbuloni mjete të mahnitshme
  • Aplikacione provë për argëtim dhe mësim në të njëjtën kohë
  • Aplikime logjike për të trajnuar të menduarit dhe kujtesën

  Lini një përgjigje

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  upload

  Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe, ju pranoni përdorimin e cookies. Më shumë informacion