6 programe për të krijuar një flash drive bootable për Windows, Linux dhe macOS

6 programe për të krijuar një flash drive bootable për Windows, Linux dhe macOS

6 programe për të krijuar një flash drive bootable për Windows, Linux dhe macOS

 

Programet për krijimin e një flash drive bootable kërkojnë të lehtësojnë transformimin e flash drive USB në një disk bootable. Këto pajisje po zëvendësojnë gjithnjë e më shumë CD-të dhe DVD-të, ose për t'u rikuperuar nga një sistem i dështuar ose për t'u instaluar nga e para.

Lista e mëposhtme bashkon softuerin më të mirë për shpërndarjet e Windows, macOS dhe Linux. Shikoni!

Indeks()

  1. Rufus

  Rishikim / Rufus

  Në dispozicion në portugalisht, Rufus është një skedar i ekzekutueshëm që as nuk ka nevojë të instalohet në PC tuaj për ta përdorur atë. Aplikacioni ju lejon të bëni një flash drive bootable për të krijuar media instalimi nga një skedar ISO.

  Alsoshtë gjithashtu e mundur të bësh një mjet për azhurnimin e BIOS, firmware ose programeve në një gjuhë të nivelit të ulët. Aplikacioni gjithashtu ka mundësinë për të kontrolluar flash drive për sektorë të këqij. Zhvilluesit garantojnë se softueri është deri në dy herë më i shpejtë se konkurrentët kryesorë.

  • Rufus (falas): Windows | Linux

  2. Instalues ​​Universal USB

  Riprodhimi / Linux Drive i Pen

  Instaluesi Universal USB dallon për thjeshtësinë e tij të përdorimit. Thjesht zgjidhni sistemin operativ, skedarin ISO dhe shkopin USB. Pastaj shkoni te Krijo dhe së shpejti Programi mund të përdoret jo vetëm për instalimin e sistemit, por edhe si një makinë rikuperimi, sigurie.

  Softueri ju lejon të krijoni pajisje boot me hapësirë ​​ruajtëse të vazhdueshme në disa shpërndarje Linux. Karakteristika ju jep juve akses në cilësimet e sistemit dhe rezervimet e skedarëve.

  Nëse do ta përdorni për një version të lëvizshëm të Windows, flash drive-i duhet të formatohet si NTFS dhe të ketë 20 GB hapësirë ​​të lirë. Në raste të tjera, pajisja gjithashtu mund të formatohet si Fat16 ose Fat32.

  • Instalues ​​Universal USB (falas): Windows | Linux

  3. YUMI

  Riprodhimi / Linux Drive i Pen

  Nga i njëjti zhvillues si Instaluesi Universal USB, YUMI dallohet për të qenë një instalues ​​multiboot. Cfare do te thote ajo? Kjo ju lejon të instaloni disa sisteme operative, firmware, të ruani njësi antivirus dhe kamera, midis burimeve të tjera, në të njëjtën pendrive.

  E vetmja pengesë është aftësia e pajisjes për të akomoduar të gjitha këto. Aplikacioni gjithashtu ofron mundësinë e krijimit të një pendrive me hapësirë ​​ruajtëse të vazhdueshme. Për ta përdorur atë, duhet të formatohet në Fat16, Fat32 ose NTFS.

  • YUMI (falas): Windows | Linux | Mac OS

  4. Windows USB / DVD Tool

  Luajtja / Softonic

  Windows USB / DVD Tool është mjeti zyrtar i Microsoft për krijimin e një flash drive bootable për të instaluar Windows 7 ose 8. Programi ju lejon të bëni një kopje të skedarit ISO, i cili bashkon të gjithë artikujt e instalimit të Windows të kombinuar.

  Lehtë për t'u përdorur, thjesht futni diskun e medias në portën USB, zgjidhni ISO dhe klikoni Qarkulloj. Pastaj thjesht ndiqni udhëzimet. Nëse nuk po kërkoni ndonjë mundësi shtesë funksionimi ose personalizimi në pajisjen tuaj boot, ky mund të jetë aplikacioni për ju.

  • Vegla USB / DVD e Windows (falas): Windows 7 dhe 8

  5. Regjistruesi

  Rishikim / Balena

  Etcher shquhet për lehtësinë e përdorimit, megjithëse ka pajtueshmëri me sisteme të ndryshme. Me vetëm disa klikime, ju lejon të ktheni një flash drive në një media të bootable, qoftë për shpërndarjet e Windows, macOS ose Linux. Shtë një mundësi e mirë për njerëzit me pak përvojë në këtë fushë.

  • Gdhendës (falas, por gjithashtu ka një version të paguar): Windows | macOS | Linux

  6. WinSetupFromUSB

  Luajtja / Softpedia

  WinSetupFromUSB ju lejon të krijoni disqe flash me shumë boot me çdo version të Windows, nga XP në Windows 10. Megjithëse emri përqendrohet në sistemin Microsoft, programi është gjithashtu i pajtueshëm me disa variante të Linux.

  Përveç kësaj, ai ofron mundësinë e krijimit të kopjeve rezervë të programeve kompjuterikë, të tilla si antivirus, dhe disqe rikuperimi nga prodhues të ndryshëm. Edhe me kaq shumë funksione, ajo dallohet për të pasur një ndërfaqe intuitive dhe të lehtë për t’u përdorur.

  • WinSetupFromUSB (falas): Windows | Linux

  Për çfarë shërben një flash drive i bootable?

  Më parë, ishte e zakonshme të përdoren CD, DVD-ROM, dhe madje edhe floppy disqe si media bootable. Ndërsa shumë prej kompjuterëve të sotëm nuk i mbështesin më këto media, disku USB dhe kartat SD kanë fituar hapësirë ​​me zëvendësuesit.

  Përveç që është më i lëvizshëm, pendrive është gjithashtu më i shpejtë. Duke e bërë të bootable, mund ta përdorni si instalues ​​të jashtëm të sistemit operativ. Programi i instalimit në diskun e nisjes ka kontroll të plotë të PC dhe mund të mbishkruajë sistemin ekzistues ose të instalojë një të ri nga e para.

  Pajisja mund të përdoret gjithashtu si një disk rikuperimi, i aftë të zgjidhë dështimet e sistemit. Në këtë rast, përdoret një version shumë i lehtë i sistemit, por me njësi dhe burime të mjaftueshme për të rregulluar problemin ose të paktën të jetë në gjendje të rezervojë të dhëna të rëndësishme.

  SeoGranada rekomandon:

  • Programet më të mira për djegien e CD, DVD dhe Blu-Ray
  • Si të shkarkoni dhe instaloni Google Chrome jashtë linje
  • Antivirusi më i mirë falas për PC

  Lini një përgjigje

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  upload

  Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe, ju pranoni përdorimin e cookies. Më shumë informacion