10 shikuesit më të mirë të fotografive për të zëvendësuar aplikacionin Windows

10 shikuesit më të mirë të fotografive për të zëvendësuar aplikacionin Windows

10 shikuesit më të mirë të fotografive për të zëvendësuar aplikacionin Windows

 

Shikuesi vendas i fotografive të Windows 10 nuk është shumë i popullarizuar tek përdoruesit e sistemit. Kryesisht, për shkak të ngadalësisë për të hapur imazhe dhe të qenit i pajtueshëm me disa formate. Gjithashtu, funksionet e disponueshme të redaktimit janë të kufizuara.

Nëse jeni duke kërkuar alternativa ndaj programit, ne kemi renditur 10 shikuesit më të mirë të imazheve falas për të shkarkuar në PC tuaj Windows. Shikoni!

Indeks()

  1. Shikuesi i Imazheve FastStone

  Lehtë dhe i lehtë për t'u përdorur, Shikuesi i Imazheve FastStone ju lejon të shihni imazhet në ekran të plotë, zmadhimin dhe shikimin e të dhënave EXIF. Navigimi i dosjeve mund të bëhet përmes një menuje të sipërme. Mjetet janë në dispozicion në një shirit në fund të ekranit.

  I pajtueshëm me dhjetëra shtesa, gjithashtu ofron funksione redaktimi. Këto përfshijnë prerjen, ndryshimin e madhësive, heqjen e syve të kuq dhe rregullimin e ndriçimit. Alsoshtë gjithashtu e mundur të bëni shfaqje rrëshqitëse, të futni tekste dhe afishe në foto, midis opsioneve të tjera.

  • Shikuesi i Imazheve FastStone (falas): Windows 10, 8, 7, Vista dhe XP.

  2. Winaero Tweaker

  Winaero ka fjalë për fjalë dhjetra funksione për personalizimin e cilësimeve dhe veçorive të Windows. Midis tyre, ekziston mundësia për të sjellë shikuesin klasik të fotografive të sistemit në Windows 10.

  Për ta bërë këtë, hapni programin dhe kërkoni Foto në kutinë e kërkimit. klikoni mbi Merrni aplikacione klasike / Aktivizoni Windows Photo Verr Pastaj shkoni te Aktivizoni Windows Photo Verr.

  Ju do të merreni në cilësimet e paracaktuara të aplikacionit. Klikoni në aplikacionin e përcaktuar në Photo Viewer dhe në listën që shfaqet, shkoni te Windows Photo Viewer. Po, do të jetë aty në opsione, ashtu si ditët e vjetra.

  • Shkarkues Winaero (falas): Windows 10, 8 dhe 7

  3. ImageGlass

  Një nga programet më të mira të ndërfaqes në listën tonë. ImageGlass ofron burime për ata që kërkojnë një shikues të mirë të imazheve, pa shtesë. Aplikacioni ju lejon të rrotulloni imazhin horizontalisht dhe vertikalisht, si dhe të rregulloni gjerësinë, lartësinë ose të zini të gjithë ekranin.

  Mund të lidhni gjithashtu zgjerime me redaktorë të veçantë të imazheve, për shembull, thjesht hapni PNG në Photoshop. Ju gjithashtu mund të zgjidhni nëse do të shfaqni shiritin e veglave, panelin e miniaturave dhe sfondin e errët ose me kuadrate.

  Programi mbështet skedarë në më shumë se 70 formate, të tilla si JPG, GIF, SVG, HEIC dhe RAW.

  • ImageGlass (falas): Windows 10, 8.1, 8, SP1, 7

  4. JPEGView

  Të lehta, të shpejta dhe funksionale janë fjalë që mund të përcaktojnë JPEGView. Aplikacioni thekson imazhin, me shiritin e veglave me ikona minimaliste dhe transparente. Ajo shfaqet vetëm kur miu rri pezull në pjesën e poshtme të ekranit. Të dhënat në lidhje me foton, përfshirë një histogram, mund të shihen duke klikuar në shkronjën i.

  Nëse lëvizni treguesin poshtë, shfaqen disa opsione interesante të redaktimit. Midis tyre, mjet për rregullimin e kontrastit, shkëlqimit dhe ngopjes, ndryshimeve të hijes dhe mjegullimit. Ai mbështet formatet JPEG, BMP, PNG, WEBP, TGA, GIF dhe TIF.

  • JPEGView (falas): Windows 10, 8, 7, Vista dhe XP

  5. 123 Shikuesi i fotografive

  123 Photo Viewer dallohet për mbështetjen e tij për formate të vështira për t'u gjetur në shikuesit e tjerë të imazheve për Windows, të tilla si LIVP, BPG dhe PSD. Aplikacioni ju lejon të zmadhoni me një klik të vetëm dhe ka shkurtore tastiere për përdorim të lehtë.

  Përveç kësaj, ai ka funksione të ndryshme redaktimi, të tilla si filtra, bashkimi i imazhit dhe futja e tekstit. Programi gjithashtu mbështet shtesat e animacioneve, të tilla si GIF, APNG dhe WebP. E vetmja gjë e dobët është të merresh me reklamën e versionit të paguar në ekranin kryesor.

  • 123 Shikuesi i fotografive (falas): Windows 10 dhe 8.1

  6. IrfanView

  IrfanView është një shikues i lehtë, me përdorim të lehtë, me butona të arritshëm për shtypjen, prerjen e një pjese të figurës dhe shikimin e informacionit EXIF. Programi ka një funksion të konvertimit të formatit, të tilla si nga PNG në JPEG me lehtësi.

  Ju gjithashtu mund të futni një ujëra, të shtoni kufij dhe të bëni korrigjime të ngjyrave. Ende në lidhje me redaktimin, përdoruesi mund të ndryshojë madhësinë dhe të rrotullojë skedarin, të aplikojë filtra dhe efekte, dhe madje të ndryshojë një ngjyrë për një tjetër.

  Aplikacioni mund të mos jetë aq intuitiv për ata që nuk kanë përvojë redaktimi. Gjithashtu, për ta përdorur atë në Portugez, duhet të shkarkoni dhe instaloni një paketë gjuhësore të disponueshme nga faqja e internetit e zhvilluesit. Por procesi është i shpejtë.

  • IrfanView (falas): Windows 10, 8, 7, Vista dhe XP
  • Paketa gjuhësore IrfanView

  7. XnView

  XnView është një tjetër mundësi për shikimin e fotove që vjen me një numër veçorish shtesë. Edhe pse nuk është një nga opsionet më miqësore për sa i përket përdorshmërisë, është i pajtueshëm me më shumë se 500 formate dhe lejon veprime të grupeve. Midis tyre, riemërtoni dhe shndërroni skedarë të shumtë në të njëjtën kohë.

  Ju gjithashtu mund të ndryshoni madhësinë dhe të prisni imazhe, të vizatoni në to dhe të korrigjoni sytë e kuq. Ekziston gjithashtu mundësia e rregullimit të aspekteve të tilla si shkëlqimi, kontrasti, ngopja, nuancat, ndër të tjera.

  • XnView (falas): Windows 10 dhe 7

  8. HoneyView

  I lehtë dhe i lehtë për t’u përdorur, HoneyView nxjerr në pah tiparet themelore që priten nga një shikues i imazhit. Kjo është, zmadhoni dhe zvogëloni, rrotulloni foton dhe shkoni te tjetra ose kthehuni te e mëparshmja.

  Informacioni EXIF ​​mund të arrihet shpejt përmes një butoni në pjesën e sipërme të majtë të ekranit. Përveç kësaj që ka shndërrim në formatin e imazhit grumbull, programi ju lejon të shikoni skedarë të kompresuar pa pasur nevojë t'i dekompresoni ato.

  • Vështrim i mjaltit (falas): Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista dhe XP.

  9. nomakët

  Nomacs ka një pamje që të kujton shikuesin klasik të fotove në Windows. Prandaj, kushdo që pëlqen programin Microsoft nuk duhet të ketë vështirësi në përdorimin e këtij aplikacioni. Sa i përket vetë ekranit, ai ju lejon të ndryshoni lehtësisht modalitetin midis ekranit të plotë, 100% ose fillestar.

  Alsoshtë gjithashtu e mundur që të rrotulloheni, të ndryshoni madhësinë dhe të prisni imazhin duke përdorur butonat e theksuar. Softueri gjithashtu ofron mjete të ndryshme redaktimi të tilla si rregullimi i ngopjes, krijimi i ikonave të PC, dhe më shumë.

  • nomakët (falas): Windows 10, 8, 7, Vista, XP dhe 2000

  10. Fotografitë e Google

  I vetmi shikues në internet në listën tonë, Google Photos mund të jetë zgjedhja e atyre që duan të mbajnë të gjitha skedarët së bashku në një vend. Aplikacioni celular ju lejon të kopjoni automatikisht fotot dhe t'i përdorni ato nga shfletuesi.

  Nëse dëshironi, mund të ngarkoni gjithashtu imazhet e ruajtura në PC dhe Google Drive në versionin në internet të programit. Shërbimi ka një kërkim për tema dhe vende dhe mjete të thjeshta redaktimi. Ai gjithashtu ka asamble automatike dhe suvenire nga e njëjta ditë në vitet e mëparshme.

  Ajo që mund të jetë një pengesë për disa është nevoja për një lidhje interneti për ta përdorur atë.

  • Fotografitë Google (falas): Ueb

  Vendosni shikuesin e ri të fotografisë si të paracaktuar

  Windows përcakton programin vendas të sistemit si shikuesin e paracaktuar. Kjo do të thotë, do të përdoret për të hapur të gjitha fotot automatikisht. Për të kaluar në programin e shkarkuar, thjesht ndiqni hapat më poshtë:

  1. Klikoni me të djathtën mbi një imazh dhe në menunë që hapet, klikoni Hapni me;

  2. Sa më shumë që po shikoni shfaqjen në listën e shfaqur, zgjidhni Zgjidhni një aplikacion tjetër;

  3. Para se të klikoni në ikonën e programit, kontrolloni kutinë pranë Gjithmonë përdorni këtë aplikim për të hapur skedarë .jpg (ose cilado qoftë zgjatimi i figurës);

  4. Tani, klikoni në program dhe konfirmoni më Në rregull.

  Nëse nuk mund ta gjeni emrin e programit, lëvizni poshtë në listë dhe shkoni te Më shumë aplikacione. Nëse akoma nuk mund ta gjeni, klikoni Kërkoni për një aplikim tjetër në këtë PC. Në kutinë që hapet, shkruaj emrin e programit në shiritin e kërkimit.

  Kur ta gjeni, klikoni mbi të dhe pastaj butonin Hapur. Pastaj përsëritni hapat e mësipërm, aplikacioni do të përfshihet në mesin e opsioneve të aplikimit.

  SeoGranada rekomandon:

  • Luajtës të shkëlqyeshëm video për PC dhe Mac
  • Redaktuesit më të mirë falas dhe në internet të tekstit

  Lini një përgjigje

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  upload

  Nëse vazhdoni të përdorni këtë faqe, ju pranoni përdorimin e cookies. Më shumë informacion