Осамен

Осамен е игра со карти за една личност. Бидејќи играта се игра сама, главната цел не е да се удри противник, туку да се реши играта, да се обучи вашето логично размислување, а понекогаш дури се користи и за медитација.

Индекс()

  Пасијанс: Како да се игра чекор по чекор? 🙂

  Да се ​​направи а Осамен бесплатно на Интернет, вие само треба да следете ги овие упатства чекор по чекор:

  чекор 1. Отворете го преферираниот прелистувач и одете на веб-страницата на играта  Емулатор.он-лајн

  чекор 2. Веднаш штом ќе влезете на веб-страницата, играта веќе ќе се прикаже на екранот. Вие само треба хит игра и можете да започнете со избор на пасијанс кој најмногу ви се допаѓа. Можете да ја изберете тешкотијата што најдобро одговара на вашето ниво на игра.

  Откако го избравтеМожете исто така да изберете број на парчиња што ќе ги има загатката.

  3 чекор. Еве неколку корисни копчиња. Може "Додадете или отстранете звук", Дај го копчето"Игра„И започнете да играте, можете“Пауза„и“Рестартирајте го„во секое време.

  4 чекор. Отстранете ги сите карти од играта до Победа. За ова мора да ги поставите овие картички во неколку палуби картички одВо иста боја и по уреден редослед.

  5 чекор. По завршувањето на играта, кликнете "Рестарт" Да се ​​направи уште еден пасијанс

  Што е пасијанс? ????

  solitario

  Осамен (исто така наречен пасијанс или пасијанс на француски јазик) е игра со карти за една личност. Преводот од француски јазик многу добро покажува за што станува збор. Во превод, тоа значи „трпеливост“. Различни видови палуби може да се користат за играње солитер, и двата шпански чекан како покерот.

  Има различни сорти на пасијанс што ни овозможува да имаме многу предлози за забава.

  Една од главните причини за нејзиниот успех се заснова на можноста да игра една личност, без ривал. Правејќи ја совршена игра за релаксација и медитација.

  Приказна за пасијанс

  осамена приказна

  Осамена е име за различни видови игри со карти. Најпозната игра меѓу нив е позната како „Класичен пасијанс„Точното потекло на играта е непознато, но распоредот на картите доаѓа од тарот-картичките што беа користени за гатање. На крајот на XNUMX век, играта се споменува за прв пат во Северна Европа, и играта требаше да Франција на почетокот на XNUMX век.

  За Наполеон Бонапарта, се вели дека често играл пасијанс за време на егзилот во Света Елена во 1816 година. Во следните години, играта станала популарна забава во Франција и на крајот го освоила остатокот од светот, вклучително и Германија. Многу осамени термини (на пример, „кутија“) доаѓаат од француски јазик.

  И денес, оваа позната игра е сè уште популарно хоби за многу луѓе. Сè што ви треба е едно палуба картички, права површина и неколку едноставни правила. Значи практично секој може да ја игра оваа игра. 

  Осамениот е а некомплицирана форма на забава од време кога луѓето сè уште имаа време и светот сè уште не беше во таков наплив. Не е важно дали го играте на класичен начин (рачно) или на најнов компјутер - тој го опушта и вежба вашиот ум и е попопуларен денес од кога било!

  Историја на игри со солитери на компјутер

  Откако првиот компјутер беше достапен на пазарот, беше само логичен чекор да се игра дигитална верзија на пасијанс на него. Бидејќи играњето карти на екранот бара релативно мала компјутерска моќ, се појавија голем број игри за кратко време. Во ерата на MS-DOS, повеќето игри беа базирани на текст и наменети само за еден играч.

  Сепак, компјутерите станаа побрзи и помодерни, а со тоа ги подобруваа графичките можности за игрите. Зголемениот капацитет на меморија им овозможи на програмерите да вметнат повеќе игри во една програма. Така се создадени цели колекции на игри со солитери.

  Првата комерцијална колекција беше „Ројал солитерНапишано е од Бред Фрегер и издадено од Spectrum Holobyte во 1987 година. Играта беше соодветна и за компјутер (MS-DOS) и за Macintosh. Содржеше осум различни варијанти, работеше со 16 графички графики EGA и работеше со глувче.

  Неколку години подоцна, во 1992 година, QQP (Квантски квалитетни продукции) лансираше голема колекција наречена „Патување со солитерОваа игра беше издадена и за MS-DOS и содржеше вртоглав број 105 различни варијанти на игри, како и детална статистика за секоја игра! Играчите можеа да изберат некои игри и не само да организираат свои патувања (патувања), туку исто така учествувајте во мисии (потраги) и заработувајте дополнителни поени таму по победата во неколку рунди.

  Microsoft Windows Solitaire Првпат се појави во Windows 3.0 во 1990 година. Во 1995 година, Windows 95 ја објави играта Freecell. Freecell стана многу популарен за кратко време и се појавија голем број на алтернативни верзии на споделување на играта. Конечно, Пасијанс се појави заедно со Microsoft XP Spider, проследено со нови нокаути и подобрени верзии.

  Денес, игрите се достапни за секоја платформа што може да се замисли, вклучувајќи таблети и паметни телефони. Каде и да сте, секогаш постои варијанта на солитер достапна за релаксација и задоволство!

  осамена приказна

  Како да играте пасијанс: Совети ️ ♠ ️ ♣ ️

  Совет 1: Прво работете со картичките солитер подолу

  Соло, дефинитивно треба да ги користите следниве картички, бидејќи прво треба да се испразнат овие купишта.

  • Погледнете дали можете да ги ставите следните картички една врз друга. Ако може да преместите повеќе картички одеднаш, треба да го користите купот со најмалку картички како водич.. На овој начин ќе добиете побрзо празно место под.
  • Потоа можете повторно брзо да ги пополните празните места. Откријте го горниот оџак само кога не можете да направите друг потег под него.

  Совет 2: секој ас мора веднаш да се подигне

  Не заборавајте да ги преместите асовите веднаш.

  • Ова е особено точно за асови кои се наоѓаат во еден од долните купови. Ги туркате со рака во еден од слободните простори. Алтернативно, кликнете двапати на асот.
  • Исто така, треба веднаш да ги преместите асовите на горниот куп. Затоа, можеби ќе имате можност да преместите повеќе картички од еден од долните купови.

  Совет 3: поставете го Осамениот крал во слободниот простор

  Работете ги батериите најдобро што можете. Потребен ви е дозвола за кралевите.

  • Штом имам слободен простор, мора да го наполни со крал. Потоа ставете ги сите други картички една по друга. На овој начин можете да ги спуштите буквите подоцна.
  • Ако можете да изберете помеѓу двајца кралеви, треба да обрнете внимание на бојата со која можете да редите повеќето картички.
  • Истото важи и за две бесплатни места. Идеално пополнете го ова со црн крал и еднаш со црвен крал. Ова ја зголемува веројатноста да можете да играте повеќе карти истовремено.

  Совет 4: сменете ги картичките

  Ако веќе не можете да правите движења или ако ништо не ви изгледа логично, мора да се смените.

  • Погледнете ги картите и префрлете се меѓу нив за да можете да ставите неколку карти на врвот.
  • Промената е важна и честопати единствениот начин да ја совладате играта.
  • Ако не гледате повеќе возови, кликнете на ставката "Предлог"во менито. Со некои игри можете исто така да го притиснете" Т "на тастатурата и играта ќе ви покаже какво движење е можно.

  Видови на пасијанс

  Постојат неколку варијации на пасијанс, кои бараат повеќе од една палуба и различни нивоа на вештина од играчот. Подолу на списокот се опфатени различни видови на пасијанс, од класичните Клондајк и Пајак до игри што бараат брзина или, за девојчиња, игра каде што мора да побарате карти и да го облечете секој модел.

  Klondike Solitaire

  Класиката на класиците! Нарачајте ги картите Аце на Кинг, одделувајќи ги според тужбата. За да го направите ова, одделете ги картите во колони по растечки редослед, секогаш наизменично меѓу црвените и црните картони, сè додека не се открие целата палуба. Кога ќе најдете ас, раширете го на горниот дел од екранот и ставете ги другите картички од истиот костум на него.

  Пајакот Solitaire

  пајак пасијанс

  Малку поразлично од претходното, во овој пасијанс мора да ги организирате картите од кралот до кецот. Исто така, имате само еден костум на масата, сепак картичките ќе се повторуваат повеќе пати, што ќе ви овозможи да направите повеќе од една уредена низа.


  Пирамида Пасијанс

  осамена пирамида

  Целта на оваа игра еОтстранете ја целата пирамида на картички, совпаѓајќи ги во парови што додаваат точно тринаесет за да ги отстраните од екранот. Покрај картичките што се ставаат во пирамидата, имате три дополнителни картички кои мора да се користат за да се елиминираат другите и да се ослободат картите што се наоѓаат на дното, плус дополнителен простор за одделување на една од картичките.


  Патијци

  патијците

  Патот може да се преведе како „рута“ и добро ги сумира целта и механиката на оваа игра. Мора да креирате маршрути со картички, придружувајќи им се според нумерирањето на секое лице, по растечки или опаѓачки редослед. Секоја картичка може да се поврзе само со картичка претходник или претходник или со некој од шегаџиите.

  Марвин Пасијанс

  Тука мора да ги ставите картичките во парови со додавање до тринаесет, исто како и Пасијансот на пирамидата. Кога ќе ги отстраните картите од горниот дел од купот, следните ќе бидат превртени, отворајќи нови можности за комбинирање со четирите карти што ги имате во рака.

  Картичка за брзина

  Брзината е она што се брои, барем во оваа игра. Против компјутерот, мора да бидете брзи и да ги отстраните сите картички од вашиот куп. За да го направите ова, ставете ги вашите картички во една од двете купишта во центарот на екранот, според нумерирањето на картичката на дното, таа треба да биде само еден број повисока или пониска од картичката на масата.

  Магични кули пасијанс

  Друга игра што се занимава со елиминација на картите според нумерирањето на секоја од нив. Разликата е во тоа мора да ги отстраните картите за да го ослободите замокот од три кули на дното, секогаш набудувајќи ја вредноста на обележаната картичка на дното на екранот.

  Моден пасијанс

  моден пасијанс

  Трпение и мода заедно, во многу забавна игра. Мора да ги елиминирате сите картички што се наоѓаат на екранот во исто време кога го облекувате секој од моделите. За да ги соберете картите на дното, наредете ги картичките што имаат ист тип, покрај тоа што треба да се земат предвид: некои од моделите имаат преференции за бои, модели и стилови.

  Крстарење со солитер

  крстарење со солитер

  Без сомнение, најинтересно од сите. Картите мора да ги отстраните од екранот во комбинација на Човеч и мемориска игра- Ставете ги во парови за да ги свртите картите што се наоѓаат на дното и, за да ги отворите картите што имаат заклучување, побарајте ги картите со изваден клуч.

  Повеќе игри

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации