8-те најдобри програми за веб-камери за Windows, macOS и Linux

8-те најдобри програми за веб-камери за Windows, macOS и Linux

8-те најдобри програми за веб-камери за Windows, macOS и Linux

 

Можете да најдете некои категории на програми за веб-камери на пазарот. Некои апликации се користат за тестирање на компјутерската камера и проверување дали таа го испорачува она што го ветува. Другите имаат позабавен предлог и вклучуваат филтри до снимената слика. Исто така, постојат опции што ви дозволуваат да снимите сè што е прикажано за подоцнежен преглед.

Подолу се наведени 8-те најдобри програми за веб-камери за Windows, macOS и Linux. Проверете!

Индекс()

  1. ManyCam

  ManyCam нуди голем број корисни функции за видео конференција или снимање видео лекција. Апликацијата ви овозможува да пишувате и да цртате на екранот, да додавате слики на видеото, да вклучувате форми, меѓу другите. Исто така е можно да се преклопи сликата на веб-камерата со датотеки, да се прикаже екранот на компјутерот, па дури и камерата од мобилниот телефон.

  Корисникот сè уште може да изврши прилагодување на бојата, зум, промена на непро opирноста, како и употреба на забавни филтри и ефекти. Исто така, постои можност за емитување во живо на различни платформи, како што се YouTube, Twitch и Facebook. Или, ако сакате, зачувајте содржина до 720p во бесплатната верзија и 4K во платената верзија.

  Видеото може да се зачува во популарни формати како MP4, MKV, MOV и FLV.

  • ManyCam (бесплатно, со опции за платени планови со повеќе карактеристики и без воден жиг): Windows 10, 8 и 7 | macOS 10.11 или повисок

  2. YouCam

  YouCam е програма што нуди алатки за работа и игра. Компатибилен со разни услуги за видео повици и видео платформи во живо, има филтри за разубавување во реално време. Да не ги спомнувам стотиците ефекти на проширена реалност.

  Што се однесува до презентациите, корисникот има ресурси да белешки, да го надмине видеото со слики, да го сподели екранот, меѓу другите. Неговиот пријателски интерфејс ви овозможува лесно да ги пронајдете главните карактеристики.

  Ако изберете да снимате, видеото може да се зачува во различни резолуции, вклучувајќи Full HD, во формати AVI, WMV и MP4.

  • YouCam (платен, 30-дневен бесплатен пробен период): Windows 10, 8 и 7

  3. Тест за веб-камера

  Тест за веб-камера е онлајн апликација која ви овозможува да ги тестирате функциите што ги нуди вашата компјутерска камера на едноставен начин. Едноставно, внесете ја веб-страницата и пристапете до копчето Кликнете овде за да дозволите пристап до идентификаторите на веб-камерата. Потоа одете на Обидете се со мојот фотоапарат. Евалуацијата може да трае неколку минути.

  Можно е да се познаваат податоци како што се резолуција, брзина на бит, број на бои, осветленост, осветленост, меѓу другите. Во прилог на општиот тест, корисникот може да оцени и повеќе специфични аспекти како што се резолуција, стапка на рамка и микрофон. Исто така, постои опција да снимите видео на самата веб-страница и да го зачувате како WebM или MKV.

  • Тест за веб-камера (бесплатно): Интернет

  4. Виндоус камера

  Самиот Виндоус нуди програма за природна веб-камера. Виндоус камерата е едноставна, но функционална алтернатива, особено за оние на кои им требаат само основни функции. Со активирање на режимот Professional во поставките, можно е да се прилагоди рамнотежата на белата боја и осветленоста.

  За секогаш да остане во рамката, апликацијата има неколку мрежни модели. Исто така, постои можност за промена на квалитетот на видеото помеѓу 360p и Full HD и фреквенцијата, но секогаш со 30 FPS. Резултатите се зачувуваат во JPEG и MP4.

  • Виндоус камера (бесплатно): Виндоус 10

  5. Играчка со веб-камера

  Играчка за веб-камера е едноставна апликација преку Интернет за секој што бара забавни филтри за фотографирање со веб-камерата. Само одете на веб-страницата и кликнете Спремен? Насмевка!. Ако прелистувачот го блокира пристапот, дајте дозвола за користење на компјутерската камера.

  Потоа кликнете на копчето нормално за вчитување на сите достапни ефекти. Постојат десетици опции, вклучувајќи калеидоскоп, сенишен стил, чад, стар филм, цртан филм и многу повеќе. Изберете што сакате и потоа одете во иконата за камера за да се најавите.

  Резултатот може да се зачува на компјутер или лесно да се сподели на Твитер, Google Photos или Tumblr.

  • Играчка од веб-камера (бесплатно): Интернет

  6. Студио ОБС

  Многу повеќе од само програма со веб-камера, OBS Studio е познат по својата компатибилност со сите главни услуги за видео-стриминг. Меѓу нив, Twitch, Facebook Gaming и YouTube.

  Но, се разбира, исто така ви овозможува да ја снимите сликата на вашата камера и да ја зачувате содржината во MKV, MP4, TS и FLV. Резолуцијата може да се движи од 240p до 1080p.

  Апликацијата исто така има неколку алатки за уредување, способни да направат вашиот материјал да изгледа професионално. Меѓу нив има одлики за корекција на бојата, зелена позадина, мешање на аудио канал, намалување на бучавата и многу повеќе.

  • Студија за ОБС (бесплатно): Windows 10 и 8 | macOS 10.13 или повисок | Линукс

  7. GoPlay

  GoPlay може да биде добра опција за почетници, но тие сакаат да се извлечат од основните работи. Програмата нуди функции за пишување на екранот, како и за вметнување фотографии. Видеата може да се снимаат до 4K со 60fps и да се уредуваат во вграден уредник.

  Апликацијата исто така ви овозможува да снимате екран на вашиот компјутер и да создавате видеа во живо. Бесплатната верзија на апликацијата ви овозможува да снимате видеа од само 2 минути, со воден печат. Резултатот може да се зачува во MOV, AVI, MP4, FLV, GIF или во аудио.

  • Оди да играш (бесплатно, со целосна платена верзија): Windows 10, 8 и 7

  8. Apowersoft бесплатен онлајн снимач на екран

  Бесплатниот онлајн снимач на екран Apowersoft е погоден за оние кои треба да снимаат екран на компјутер додека гледаат слика на веб-камера. Веб-страницата нуди ресурси за слободно пишување на екранот и вклучување на форми. Сè е на Интернет, но пред да започнете, треба да преземете А. ракетен фрлач мало без компјутер.

  Резултатот може да се зачува на вашиот компјутер како видео или GIF, да се зачува во облакот или лесно да се сподели на YouTube и Vimeo. Резолуцијата може да се постави како ниска, средна или висока.

  • Apowersoft бесплатен онлајн рекордер на екранот (бесплатно): Интернет

  SeoGranada препорачува:

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации