8 програми за креирање игри на компјутер дури и без да знаете како да програмирате

8 програми за креирање игри на компјутер дури и без да знаете како да програмирате

8 програми за креирање игри на компјутер дури и без да знаете како да програмирате

 

Постојат програми кои ви дозволуваат да креирате игри дури и ако имате малку или воопшто не знаете за програмирање. Со овој софтвер е можно да се развијат мултиплатформски игри во 2D и 3D, со теми кои се движат од RPG до едукативни игри. Постојат бесплатни и платени опции за да одговараат на кој било буџет на проектот.

Индекс()

  1. канап

  Репродукција / нишка

  Twine е една од алатките за создавање игри што бара малку или воопшто не познава програмски јазик. Програмата, сепак, е ограничена на развој на игри базирани на текст, што овозможува создавање интерактивни и нелинеарни приказни.

  Идеално за авантура, играње улоги и трилери мистерија, објавете го резултатот во HTML. Форматот ви дава слобода да ја направите играта достапна на различни платформи преку прелистувачот. Ако сакате да го направите во компјутер или апликација за паметен телефон, мора да користите конвертер.

  • Навивам (бесплатно): Windows | macOS | Linux | веб

  2. Нереален мотор

  Unreal Engine ви овозможува да креирате сè, од едноставни 2D игри до наслови со бујна 3Д графика. Теоретски, треба да имате програмски вештини за да го користите. Но, се нуди пријателско решение за почетници, наречено Plano.

  Алатката е толку моќна што може да се користи во сложени проекти, како на пр Повторно de Final Fantasy VII. Можно е, меѓу другото, да се извезува играта креирана на различни платформи, како што се компјутер, видео игра, паметни телефони, опрема за виртуелна реалност.

  Услугата е бесплатна, сè додека вашиот проект не заработи 3,000 УСД. Оттаму, креаторот мора да плати 5% од профитот на Epic Games, развивач на Unreal Engine.

  • Нереален мотор (бесплатно): Windows | macOS | Линукс

  3. Студио на GameMaker 2

  GameMaker Studio 2 - повлечете и спуштете

  И покрај поддршката за 3Д игри, GameMaker е најпознат по развојот на 2D игри. Програмата се издвојува по тоа што е лесна за употреба и дозволува секој да креира сопствена игра. Без да напишете линија на код, користејќи механизам за влечење и испуштање.

  Но, тоа не значи дека секој што знае да кодира не може да се забавува. Ако сте дел од таа група, креацијата можете да ја прилагодите на кој било начин. Услугата ви овозможува да го извезувате резултатот во повеќе платформи. Сепак, во некои е потребно да се плати дополнителна сума.

  • ИграМајкер Студио 2 (платено, со бесплатна пробна верзија): Windows | Mac OS

  4. ИграСалад

  Gamesalad е добра опција за оние кои се нови во универзумот за развој на игри. Не бара познавање на програмски јазици, што ви овозможува да креирате со помош на механизам за влечење и паѓање.

  Софтверот гарантира добри резултати во 2Д, иако со ограничени ресурси. Платформата има и верзија насочена кон едукација, со цел да предава концепти на програмирање, дизајн на игри и создавање дигитални медиуми.

  Претплатниците на верзијата Pro можат да објавуваат на сите поголеми платформи, како што се HTML, компјутер и мобилни уреди.

  • Игра Салата (платено, со бесплатна пробна верзија): Windows | Mac OS

  5. Креатор на игри со улоги

  Како што сугерира неговото име, RPG Maker е алатка за развој на игри во 2Д стил. Игра улога. Програмата има неколку достапни верзии, кои нудат различни карактеристики. RPG Maker VX ветува дека ќе биде толку едноставен што дури и дете може да го користи.

  Тоа е, не е потребно знаење за програмирање за да се развие игра, туку само влечи и пушти. Апликацијата ви овозможува да креирате карактери, да вметнувате музика и звучни ефекти, меѓу другите функции. Играта може да се извезува во HTML5, Windows, macOS, Linux, Android и iOS.

  • Создавач на RPG (платено, со бесплатна пробна верзија): Виндоус

  6 Пребарај

  Репродукција / YouTube

  Потрагата е алатка која ви овозможува да играте игри со интерактивна приказна дури и без да знаете како да програмирате. Иако фокусот е на текстот, можно е да вметнете фотографии, музика и звучни ефекти. Видеата на YouTube и Vimeo исто така се поддржани.

  Секој со програмски вештини може да го прилагоди изгледот на играта на кој било начин што го преферира. Резултатот може да се извезе на компјутер или како мобилна апликација.

  • Пребарување (бесплатно): Windows | веб

  7. Единица

  Единството е опција за оние кои знаат програмирање. Бесплатно за корисниците кои заработуваат помалку од 100.000 УСД годишно, софтверот ви овозможува да креирате 3D игри со зачудувачка графика.

  Програмата има анимација, аудио и видео алатки, вметнете ефекти, осветлување и многу повеќе. Делото може да се објави на различни платформи, како што се компјутер, мобилен телефон, видео игри и VR и AR уреди.

  • Единица (бесплатно, со опции за платен план): Windows | macOS | Линукс

  8. Кахот!

  Kahoot не е развојна платформа, но може да биде корисна за оние кои сакаат да создадат едноставни едукативни игри. Веб-страницата ви овозможува да креирате прашалници, вистинска или лажна динамика, загатки, меѓу другите ресурси да се користат во виртуелни или часови лице в лице.

  Можно е да го поставите бројот на поени и да вметнете Тајмер, да ја направиме играта уште позабавна и поконкурентна. Сè се прикажува индивидуално на екранот на секој студент, или преку наменската апликација или преку веб-верзијата на услугата.

  • Кахот! (бесплатно, со опции за платен план): Веб | Андроид | iOS

  Која програма да ја користите за да креирате игри?

  Сè ќе зависи од вашите вештини, цели и вид на опрема што ја имате.

  Вештина

  Постојат алатки кои нудат практично подготвени игри, како Кахот, додека други бараат програмски јазични вештини, како Единство. Значи, пред да изберете, треба да ги земете предвид вашите вештини за дизајн и програмирање.

  Програмите подготвени за игри можат да бидат идеални за оние кои не сакаат да инвестираат во кариера во развој. Оние со можност за креирање со кликнување и влечење предмети во играта, бараат малку или воопшто не разбирање на темата.

  Иако се лесни за употреба, тие нудат повеќе креативна слобода и елементи за прилагодување. Тоа е добра опција за оние кои сакаат да научат да програмираат и да инвестираат во гејмерскиот универзум. Ова е случај со GameMaker Studio 2 и Quest.

  Вреди да се спомене дека повеќето програми, дури и оние со ресурси за почетници, имаат ресурси за оние кои се вешти во програмирањето. Овие корисници можат дополнително да ги истражуваат опциите, прилагодувајќи буквално секој аспект на играта.

  Тимот

  Исто така е важно да се разгледа опремата што треба да ја развиете. Пред да започнете со преземање на програмата, треба да проверите дали вашиот компјутер ги исполнува минималните услови. Од суштинско значење е да имате хардвер што ви овозможува да работите без проблеми и без неуспеси.

  Инаку, изберете полесен софтвер со помалку ресурси или онлајн алатка. На тој начин, барем, можете да правите што сакате.

  цели

  Дали сакате да креирате игра заснована на приказна или претпочитате 3D FPS игра? Тогаш е потребно да се анализираат ресурсите што ги нуди програмата, за да се осигура дека ќе го донесе посакуваниот резултат.

  Ако играта што сакате да ја развиете има специјализирана апликација, препорачуваме да ја изберете. RPG Maker, на пример, нуди специфични карактеристики за овој вид наратив, кои веројатно нема да ги најдете во другите алатки. Или ќе ги видите на помалку интуитивен начин.

  Исто така, важно е да проверите дали софтверот ја извезува играта на посакуваната платформа. Нема смисла да се развива целосна игра, а потоа да се открие дека не може да се репродуцира на мобилен телефон или VR слушалки.

  SeoGranada препорачува:

  • Како да креирате апликација без да знаете програмирање? Откријте неверојатни алатки
  • Пробни апликации за забава и истовремено учење
  • Логички апликации за обука на размислување и меморија

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации