6 програми за создавање бутабилен флеш диск за Windows, Linux и macOS

6 програми за создавање бутабилен флеш диск за Windows, Linux и macOS

6 програми за создавање бутабилен флеш диск за Windows, Linux и macOS

 

Програмите за создавање бутабилен флеш диск бараат да се олесни трансформацијата на USB флеш-уредот во бутабилен диск. Овие уреди сè повеќе ги заменуваат ЦД-а и ДВД-а, или за да се опорават од неуспешен систем или да се инсталираат од нула.

Следната листа го собира најдобриот софтвер за дистрибуција на Windows, macOS и Linux. Проверете!

Индекс()

  1. Руф

  Репродукција / Руф

  Достапно на португалски јазик, Rufus е извршна датотека што дури и не треба да се инсталира на вашиот компјутер за да ја користите. Апликацијата ви овозможува да направите бутабилен флеш диск за да креирате медиум за инсталација од ISO-датотека.

  Исто така е можно да се направат средства за ажурирање на BIOS-от, фирмверот или програмите на јазик на ниско ниво. Апликацијата исто така има можност да го провери флеш-уредот за лоши сектори. Програмерите гарантираат дека софтверот е до два пати побрз од главните конкуренти.

  • Руфус (бесплатно): Windows | Линукс

  2. Универзален USB инсталер

  Линукс за репродукција / пенкало

  Универзален USB инсталер се издвојува по својата едноставност во користењето. Само изберете го оперативниот систем, ISO-датотеката и USB-стикот. Потоа одете на Креирај и наскоро. Програмата може да се користи не само за инсталација на системот, туку и како уред за обновување, безбедност.

  Софтверот ви овозможува да креирате уреди за подигнување со постојано складирање на некои дистрибуции на Linux. Функцијата ви овозможува пристап до системските поставки и резервните копии на датотеки.

  Ако го користите за преносна верзија на Windows, pendrive мора да биде форматиран како NTFS и да има 20 GB слободен простор. Во други случаи, уредот исто така може да се форматира во Fat16 или Fat32.

  • Универзален USB инсталер (бесплатно): Windows | Линукс

  3. YUMI

  Линукс за репродукција / пенкало

  Од истиот развивач како Универзалниот USB инсталер, YUMI се издвојува по тоа што е инсталиран мултибут. Што значи тоа? Тоа ви овозможува да инсталирате неколку оперативни системи, фирмвер, да чувате антивирусни единици и фотоапарати, меѓу другите ресурси, на истиот прилив.

  Единствената пречка е можноста на уредот да ги собере сите овие. Апликацијата нуди и можност за создавање на pendrive со постојано складирање. За да го користите, тој мора да биде форматиран во Fat16, Fat32 или NTFS.

  • YUMI (бесплатно): Windows | Linux | Mac OS

  4. Windows USB / DVD алатка

  Репродукција / Softonic

  Алатката за Windows USB / DVD е официјална алатка на Microsoft за создавање бутабилен флеш диск за инсталирање на Windows 7 или 8. Програмата ви овозможува да направите копија на ISO-датотеката, која ги обединува сите инсталациони ставки во комбинација заедно.

  Лесен за употреба, само вметнете го медиа-уредот во USB-портата, изберете ISO и кликнете Движете се заедно. Потоа само следете ги упатствата. Ако не барате дополнителна функционалност или опции за прилагодување на вашиот диск за подигање, ова може да биде апликација за вас.

  • Windows USB / DVD алатка (бесплатно): Windows 7 и 8

  5. Рекордер

  Репродукција / Балена

  Ечер се издвојува по својата лесна употреба, иако има компатибилност со разни системи. Само со неколку кликања, ви овозможува да претворите флеш-уред во бутабилен медиум, без разлика дали станува збор за дистрибуција на Windows, macOS или Linux. Тоа е добра опција за луѓе со малку искуство во оваа област.

  • Ечер (бесплатна, но има и платена верзија): Windows | macOS | Линукс

  6. WinSetupFromUSB

  Репродукција / Софтпедија

  WinSetupFromUSB ви овозможува да креирате флеш-уреди со повеќе бутови со која било верзија на Windows, од XP до Windows 10. Иако името се фокусира на системот на Microsoft, програмата е исто така компатибилна со некои варијанти на Linux.

  Покрај тоа, тој нуди опција за правење резервна копија на софтверски дискови, како што се антивирус и дискови за обновување од различни производители. Дури и со толку многу функции, се издвојува по тоа што има интуитивен и лесен за употреба интерфејс.

  • WinSetupFromUSB (бесплатно): Windows | Линукс

  За што служи бутабилен флеш-уред?

  Претходно, беше вообичаено да се користат ЦД-а, ДВД-РОМ-ови, па дури и флопи дискови како бутабилен медиум. Бидејќи многу од денешните компјутери веќе не ги поддржуваат овие медиуми, USB флеш-уредот и SD-картичките добиваат простор со замените.

  Покрај тоа што е попренослив, pendrive е и побрз. Правејќи го бутабилен, можете да го користите како надворешен инсталатор на ОС. Програмата за инсталација на дискот за подигање има целосна контрола врз компјутерот и може да го пребрише постојниот систем или да инсталира нов од нула.

  Уредот може да се користи и како диск за обновување, способен да ги реши дефектите на системот. Во овој случај, се користи многу лесна верзија на системот, но со доволно дискови и ресурси за да се реши проблемот или барем да се креира резервна копија од важни податоци.

  SeoGranada препорачува:

  • Најдобри програми за согорување ЦД, ДВД и Blu-Ray
  • Како да преземете и инсталирате Google Chrome офлајн
  • Најдобар антивирус бесплатно за компјутер

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации