3Д модели во Google со AR ефекти (места, планети и човечко тело)


3Д модели во Google со AR ефекти (места, планети и човечко тело)

 

Неодамна зборувавме за можноста да можеме да видиме 3Д модели на животни во проширена реалност, со вистински реален ефект. Всушност, доволно е да пребарувате во Google, користејќи го паметниот телефон (не работи од компјутер), име на животно, на пример куче, за да видите како се појавува копчето „Поглед во 3Д“. Со притискање на ова копче, не само што животното се појавува на екранот како се движи како да е реално, туку е можно и да се види со ефект на зголемена реалност како да е пред нас, на подот од нашата соба, а исто така и да се фотографира од истиот.

Иако сите блогови и весници зборуваат за 3Д животни, кои станаа вирални пред околу една година, никој не сфати дека во Гугл е можно да се види во 3Д модели и со ефект на проширена реалност не само животни, туку и многу други ствари. . Постојат повеќе од 100 3Д елементи што треба да се користат за забава, за училиште и за студии, кои може да се најдат на Гугл со специфични пребарувања, сето тоа со можност да може да ги видите во проширена реалност на компатибилни паметни телефони (скоро сите современи Андроид и iPhone).

Подолу, сеопфатен список на многуте 3Д модели за гуглање со AR ефект. Имајте на ум дека за "Преглед во 3Д"Треба да пребарувате со точни специфични зборови и скоро секогаш не функционира ако се обидете да го направите тоа пребарување со преведување на италијански или на други јазици. Сè уште можете да се обидете да пребарувате што било со пребарување на името и потоа зборот"3d".

Индекс()

  Побарајте посебни места

  За Светскиот ден на туризмот на Обединетите нации 2020 година, Google соработуваше со дигитални архивисти од CyArk и Универзитетот во Јужна Флорида за да истражат 3Д модели на 37 историски и културни места. Само пронајдете го оригиналното име (така да нема преводи, само она што не е во заграда на списокот) на еден од спомениците на вашиот телефон и движете се надолу додека не го пронајдете клучот што го покажува во 3Д.

  • Чунахола Масџид - Imeамија на куполата Ниме - Шаит Гомбуј Масџид (Постојат три историски џамии во Бангладеш, секоја со 3Д модел)
  • Национално историско место Форт Јорк (Канада)
  • Американски гробишта во Нормандија (Франција)
  • Порта на Бранденбург (Германија)
  • Фонтана Пирине (Коринт, Грција)
  • Храмот на Аполо (Наксос, Грција)
  • Портал на Индија (Индија)
  • Престолна соба на Храмот на Ешмун (Либан)
  • Метрополитен катедрала во Мексико Сити (Мексико)
  • Чичен Ица (Пирамида во Мексико)
  • Палата на ликовни уметности (Мексико)
  • Храм храм (Мјанмар)
  • Црква Аја Софија, Охрид (Охрид во Македонија)
  • Статуи на Буда во Јаулијан (Пакистан)
  • Ланзонска стела кај Чавин де Хуантар - Ритуални простории во палатата Цчуди, Чан Чан - Палатата Цчуди, Чан Чан (во Перу)
  • Моаи, Аху Нау Нау - Моаи, Аху Атуре Хуки - Моаи, Рано Рараку (Велигденски остров / Рапа Нуи)
  • Куќа на Сан Ананиас (Сирија)
  • Храмот Луканг Лонгшан (Тајван)
  • Голема џамија, островот Килва (Танзанија)
  • Автхаја - Ват Фра Си Санфет (Тајланд)
  • Мавзолејот на Царот Ту Дук (Виетнам)
  • замокот Единбург (ОБЕДИНЕТО КРАЛСТВО)
  • Меморијал на Линколн - Споменик на Мартин Лутер Кинг - Меса Верде - Меморијал на мисијата НАСА Аполо 1 - Споменик на Томас ffеферсон (САД)
  • Винарија визба Шавет (Пештера Шавет, пештерни слики)

  ИСТО ПРОЧИТАЈТЕ: Виртуелна посета на музеи, споменици, катедрали, паркови во 3Д форма на Интернет во Италија и низ целиот свет

  Espacio

  Гугл и НАСА Тие се собраа заедно за да донесат огромна колекција на 3Д небесни тела на вашиот паметен телефон, не само планети и месечини, туку и некои предмети како астероиди како Церес и Веста. Можете да најдете верзии на АР на повеќето од овие ставки едноставно со пребарување на нивните имиња (побарајте ги на англиски јазик со зборот 3D и Наса на пример Меркур 3D o Венера 3D Наса) и движете се надолу додека не го пронајдете "Преглед во 3Д".

  Планети, месечини, небесни тела: Жива, Венера, Земјата, Луна, Марс, Фобос, Ние велиме, Јупитер, Европа, Калисто, Ганимед, Сатурн, Титан, Mimas, Тети, Јапет, Хиперион, Уран, Амбриел, Титанија, Оберон, Ариел, Нептун, Тритон, Плутон.

  Вселенски бродови, сателити и други работи: 70 метри 3d антена наса, Команден модул Аполо 11, Касини, Љубопитноста, Делта II, Благодат-ФО, Џуно, Вселенско одело на Нил Амстронг, SMAP, Спириt, Војаџер 1

  Доколку сакате да го видите ISS во 3Д, можете да ја преземете апликацијата Spacecraft AR на НАСА, базирана на истата AR технологија што ја користи Google.

  ИСТО ПРОЧИТАЈТЕ: Телескоп Онлајн за да истражите простор, starsвезди и небо во 3Д

  Човечко тело и биологија

  По истражувањето на вселената, можно е и истражување на човечкото тело во 3Д-форма благодарение на Видливо тело. Потоа можете од Google, од вашиот паметен телефон, да ги пренесете англиските поими за многу делови од човечкото тело и други елементи на биологијата, заедно со зборовите 3Д видливо тело да може да ги открие моделите во проширената реалност.

  Органи и делови од телото. (секогаш пребарувајте со Visibile Body 3D, на пример ребро тело видливо 3d): додаток, мозокот, кокцикс, кранијален нерв, уво, ojo, пита, пело, mano, срце, белите дробови, уста, мускулна флексија, вратот, носот, јајниците, карлицата, тромбоцити, Црвени крвни клетки, ребро, хомбро, скелет, тенкото / дебелото црево, стомак, синапса, тестис, торакална дијафрагма, јазик, душник ,пршлен

  Секогаш додавање на поими во пребарувањата 3Д видливо тело Можете исто така да ги пребарувате следниве анатомски системи: централен нервен систем, циркулаторниот систем, ендокриниот систем, Екскреторен систем, женски репродуктивен систем, дигестивен систем кај луѓето, интеграментарен систем, лимфниот систем, машки репродуктивен систем, мускулен систем, нервен систем, периферен нервен систем, Респираторен систем, скелетен систем, горниот респираторен тракт, уринарен систем

  Клеточни структури: животинска клетка, бактериска капсула, бактерии, клеточната мембрана, клеточен ид, Централна вакуола, хроматин, цистерни, сртови, ендоплазматичен ретикулум, еукариот, фимбрија, flagellum, Голги апарат, митохондрија, нуклеарна мембрана, нуклеолус, растителна клетка, плазма мембрана, плазмиди, прокариотски, рибозоми, груба ендоплазматска мрежа, мазна ендоплазматска мрежа

  Сигурно има уште многу 3Д модели што допрва ќе се пребаруваат, а ние ќе додадеме повеќе на оваа листа бидејќи ќе бидат откриени (и ако сакате да пријавите други 3Д модели пронајдени на Гугл, оставете ми коментар).

   

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации