10 најдобри прегледувачи на фотографии за замена на апликацијата Виндоус

10 најдобри прегледувачи на фотографии за замена на апликацијата Виндоус

10 најдобри прегледувачи на фотографии за замена на апликацијата Виндоус

 

Мајчин прегледувач на фотографии на Windows 10 не е многу популарен кај корисниците на системот. Главно, поради бавноста да се отворат слики и да се биде компатибилен со неколку формати. Исто така, достапните функции за уредување се ограничени.

Ако барате алтернативи на програмата, ги наведовме топ 10-те бесплатни прегледувачи на слики што треба да ги преземете на вашиот Windows компјутер. Проверете!

Индекс()

  1. Прегледувач на слики FastStone

  Лесен и лесен за употреба, FastStone Прегледувачот на слики ви овозможува да прегледувате слики на цел екран, зумирање и прегледување на податоците EXIF. Навигацијата со папки може да се изврши преку горното мени. Алатките се достапни во лента на дното на екранот.

  Компатибилен со десетици екстензии, тој исто така нуди функции за уредување. Овие вклучуваат сечење, промена на големината, отстранување на црвени очи и прилагодување на осветлувањето. Исто така е можно, покрај другите опции, да се прават слајдови, вметнување текстови и налепници на фотографии.

  • Прегледувач на слики FastStone (бесплатно): Windows 10, 8, 7, Виста и XP.

  2. Винаеро твикер

  Winaero има буквално десетици функции за прилагодување на поставките и одликите на Windows. Меѓу нив, постои опција да се донесе класичниот системски прегледувач на фотографии на Виндоус 10.

  За да го направите ова, отворете ја програмата и побарајте Фото во полето за пребарување. Кликнете на Преземете класични апликации / активирајте Windows Photo Верр Потоа одете на Активирајте Windows Photo Верr.

  Beе бидете однесени во зададените поставки на апликацијата. Кликнете на апликацијата дефинирана во Photo Viewer и во списокот што се појавува, одете на Прегледувач на фотографии за Windows. Да, ќе го има во опциите, исто како и старите денови.

  • Твикер Винаеро (бесплатно): Windows 10, 8 и 7

  3. ImageGlass

  Една од најубавите програми за интерфејс на нашата листа. ImageGlass нуди ресурси за оние кои бараат добар прегледувач на слики, без додатоци. Апликацијата ви овозможува да ја ротирате сликата хоризонтално и вертикално, како и да ја прилагодите ширината, висината или да го окупирате целиот екран.

  Можете исто така да ги поврзете наставките со специфични уредници на слики, на пример, само отворете PNG во Фотошоп. Можете исто така да изберете дали да ги прикажувате лентата со алатки, панелот за сликички и темната или карирана позадина.

  Програмата поддржува датотеки во повеќе од 70 формати, како што се JPG, GIF, SVG, HEIC и RAW.

  • ImageGlass (бесплатно): Windows 10, 8.1, 8, SP1, 7

  4. JPEGView

  Лесни, брзи и функционални се зборови што можат да го дефинираат JPEGView. Апликацијата ја истакнува сликата, со лентата со алатки со минималистички и транспарентни икони. Се прикажува само кога глувчето лебди над дното на екранот. Податоците за фотографијата, вклучително и хистограмот, може да се видат со кликнување на буквата i.

  Ако го поместите покажувачот надолу, се прикажуваат неколку интересни опции за уредување. Меѓу нив, алатка за прилагодување на контрастот, осветленоста и сатурацијата, промените во засенчување и замаглувањето. Поддржува формати JPEG, BMP, PNG, WEBP, TGA, GIF и TIF.

  • JPEGView (бесплатно): Windows 10, 8, 7, Виста и XP

  5. 123 Прегледувач на фотографии

  123 Photo Viewer се издвојува по својата поддршка за формати кои тешко може да се најдат во другите гледачи на слики за Windows, како што се LIVP, BPG и PSD. Апликацијата ви овозможува да зумирате со еден клик и има кратенки на тастатурата за лесна употреба.

  Покрај тоа, таа има различни функции за уредување, како што се филтри, спојување на слики и вметнување текст. Програмата поддржува и екстензии на анимации, како што се GIF, APNG и WebP. Единствената лоша работа е да се справиме со рекламата за платената верзија на почетниот екран.

  • 123 Прегледувач на фотографии (бесплатно): Windows 10 и 8.1

  6. IrfanView

  IrfanView е лесен, лесен за употреба прегледувач со лесни пристапни копчиња за печатење, отсекување дел од сликата и прегледување на информациите EXIF. Програмата има функција за конверзија на формат, како што е лесно од PNG во JPEG.

  Можете исто така да вметнете воден жиг, да додадете граници и да направите корекции на бојата. Сепак, во однос на уредувањето, корисникот може да ја менува големината и да ја ротира датотеката, да применува филтри и ефекти, па дури и да смени една боја за друга.

  Апликацијата можеби не е толку интуитивна за оние кои немаат искуство со уредување. Исто така, за да го користите на португалски јазик, треба да преземете и инсталирате јазичен пакет достапен на веб-страницата на инвеститорот. Но, процесот е брз.

  • IrfanView (бесплатно): Windows 10, 8, 7, Виста и XP
  • Пакет за јазици IrfanView

  7. XnView

  XnView е уште една опција за прегледување фотографии што доаѓа со голем број дополнителни функции. Иако не е една од најпријателските опции во однос на употребливоста, таа е компатибилна со повеќе од 500 формати и дозволува сериски активности. Помеѓу нив, преименувајте и конвертирајте повеќе датотеки одеднаш.

  Можете исто така да ја менувате големината и да ги исечете сликите, да цртате на нив и да ги поправите црвените очи. Исто така, постои можност за прилагодување на аспектите како што се осветленост, контраст, сатурација, нијанси, меѓу другите.

  • XnView (бесплатно): Windows 10 и 7

  8. HoneyView

  Лесен и лесен за употреба, HoneyView ги истакнува основните карактеристики што се очекуваат од прегледувачот на слика. Тоа е, зумирајте и намалете, ротирајте ја фотографијата и одете на следната или вратете се на претходната.

  До информациите EXIF ​​може брзо да се пристапи преку копче горе лево од екранот. Покрај тоа што има серија конверзија на формат на слика, програмата ви овозможува да прегледувате компресирани датотеки без да ги декомпресирате.

  • HoneyView (бесплатно): Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista и XP.

  9. номаци

  Номакс има изглед кој потсетува на класичниот прегледувач на фотографии во Виндоус. Затоа, секој што ја сака програмата Microsoft не треба да има потешкотии во користењето на оваа апликација. Што се однесува до самиот дисплеј, тој ви овозможува лесно менување на режимот помеѓу цел екран, 100% или почетен.

  Исто така е можно да ја ротирате, менувате големината и да ја исечете сликата со помош на обележаните копчиња. Софтверот исто така нуди разни алатки за уредување како што се прилагодување на сатурација, создавање на икони за компјутер и многу повеќе.

  • номаци (бесплатно): Windows 10, 8, 7, Vista, XP и 2000

  10. Фотографии на Google

  Единствениот прегледувач на Интернет на нашата листа, „Фотографии на Google“ можеби е избор на оние кои сакаат да ги чуваат сите датотеки заедно на едно место. Мобилната апликација ви овозможува автоматски да направите резервна копија на фотографиите и да пристапите до нив од прелистувачот.

  Ако сакате, можете исто така да ги поставувате сликите зачувани на компјутер и Google Drive на веб-верзијата на програмата. Услугата има пребарување теми и места и едноставни алатки за уредување. Исто така, има автоматски собранија и сувенири од истиот ден во претходните години.

  Она што може да биде недостаток за некои е потребата од интернет-врска за да ја користат.

  • Google Photos (бесплатно): Интернет

  Поставете го новиот прегледувач на фотографии како стандарден

  Windows ја дефинира мајчината системска програма како стандарден прегледувач. Тоа е, ќе се користи за автоматско отворање на сите фотографии. За да се префрлите на преземената програма, едноставно следете ги чекорите подолу:

  1. Кликнете со десното копче на сликата и во отвореното мени, кликнете Отворете со;

  2. Колку и да ја гледате емисијата во прикажаната листа, изберете Изберете друга апликација;

  3. Пред да кликнете на иконата за програма, проверете го полето до Секогаш користете го ова апликација за отворање датотеки .jpg (или какво и да е проширувањето на сликата);

  4. Сега, кликнете на програмата и потврдете на Океј.

  Ако не можете да го најдете името на програмата, скролувајте по списокот и одете до Повеќе апликации. Ако сè уште не можете да го најдете, кликнете Пребарајте друга апликација на овој компјутер. Во полето што се отвора, напишете го името на програмата во лентата за пребарување.

  Кога ќе го пронајдете, кликнете на него, а потоа на копчето Отворете. Потоа повторете ги чекорите погоре, апликацијата ќе биде вклучена во опциите за апликација.

  SeoGranada препорачува:

  • Одлични видео плеери за компјутер и Mac
  • Најдобрите бесплатни и онлајн уредници на текст

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации