Што е откривање на зраци и на кои видео картички е достапно?


Што е откривање на зраци и на кои видео картички е достапно?

 

Кога ги читаме прегледите на нови видео игри, честопати се среќаваме со изразот Следење на зраци кога станува збор за графика, дури и ако всушност има малку корисници кои точно знаат за што служи и зошто стана толку важно да се процени графичката добрина на играта. . Иако доцни рокот Следењето на зраците е комплексна и тешка технологија за објаснување Сепак, во едноставни термини, можеме да го сумираме неговото работење со едноставни и лесно разбирливи зборови, така што секој корисник може да разбере зошто неговата употреба во игрите од следната генерација стана толку важна.

Во овој водич ќе ви покажеме што е откривање на зраци и ние исто така ќе ви ги покажеме видео картичките што го поддржуваат, за да можеме веднаш да ја активираме оваа одлика веднаш штом ја лансираме играта што вклучува употреба на технологија (обично е добро истакната во прегледите или во табулаторот за преглед на избраниот производ.

Индекс()

  Водич за трагање по зраци

  Следењето на зраците е тешко да се објасни, но неговото работење мора да биде апсолутно истражено, за да се разбере какви предности носи и зошто е препорачливо секогаш да го оставате активен во игрите што го поддржуваат (нето од графичката картичка што ја имаме). Ако немаме компатибилна графичка картичка, ние исто така ќе ви покажеме кои модели можеме да ги купиме за да добиеме следење на зраци на компјутерски игри.

  Што е следење на зраци?

  Следувањето на зраците е технологија која работи на оптичка геометрија за да ја реконструира патеката што ја прави светлината, следејќи ги нејзините зраци преку интеракција со површините. Вистинската светлина се рефлектира на сите површини и стигнува до нашето око, што ја толкува како светлина и бои; во видео игра, оваа патека мора прецизно да се пресмета со алгоритам, за да се рекреираат ефектите на светлината и сенката на најреален можен начин; моментално најдобриот алгоритам за рекреирање на светлата и сенките близу до фотореализмот користи следење на зраци при рендерирање на 3Д-слика.

  Со активно следење на зраците, сенките се многу детални, а осветлените предмети (на кое било светло) се навистина спектакуларни, што го прави најточна и најубава графика во играта особено со висока резолуција (4K UHD).

  Лошата страна на следењето на зраците е неговото влијание врз перформансите на која било графичка картичка- Работата со ултра реалистична светлина и сенка бара многу моќен графички процесор (можеби опремен со чип посветен само на следење на зраци), многу простор за видео меморија и голема потрошувачка на енергија. Ако одлучиме да го активираме следењето на зраците, честопати ќе наидеме на пад на вкупните перформанси, што неизбежно ќе бара а минимална поставка пред да го пронајдете вистинскиот компромис.

  Закажете видео со следење на зраци

  Заинтригиран од квалитетот на графиката со активно следење на зраците? Ако нашата видео картичка е доволно неодамнешна (барем 2019 година), таа треба да поддржува следење на зраци без проблем, само проверете ги избраните поставки за игра (обично достапни како наменска ставка (RTX или слично) или е активиран со висока графичка поставка или High-end) Дали нашата видео картичка не поддржува следење на зраци? Можеме да го поправиме веднаш со избирање на едно од јазичињата подолу.

  Ако сакаме да се фокусираме на картичка NVIDIA за да искористиме трага по зраци, го препорачуваме Gigabyte GeForce RTX 3070, достапен на Амазон за помалку од 1000 евра.

  Во оваа видео картичка ја наоѓаме втората генерација на Core RT, чип посветен на следење на зраци што гарантира истовремено засенчување и фотореалистички светла, за ново ниво на изведба за овој вид технологија. Покрај специфичните оптимизации за следење на зраците, наоѓаме и подобрен систем за ладење и автоматски систем за оверклокување, што автоматски ја зголемува фреквенцијата на графичкиот процесор кога се потребни повеќе пресметки за пресметка (како на пр., Кога активираме следење на зраци).

  Ако сакаме да ја искористиме трагата на зраците со AMD картичка AMD, препорачуваме да се фокусирате на SAPPHIRE NITRO + AMD Radeon RX 6800 XT OC, достапен на Амазон за помалку од 2000 евра.

  Со оваа картичка ќе можеме да го искористиме напредното следење на зраците на AMD, управувано преку интегрираните брз CU јадра (нема посветен чип како во NVIDIA, но има голем број на минипроцесори способни да ги генерираат сите графички компоненти). Доколку сакаме поевтини решенија, ве покануваме да го прочитате нашиот водич. Најдобрите видео картички за компјутер.

  Дали конзолите за игри поддржуваат следење на зраци?

  Досега зборувавме за компјутерски видео картички, но ако фокусот го насочиме кон конзоли во дневната соба, кои се компатибилни со следење на зраците? Како се сега работите PS4 и Xbox One (конзоли од претходната генерација) следењето на зраците не е поддржанододека PS5 и Xbox Series X поддржуваат следење на зраци преку имплементациите обезбедени од AMD картичките (бидејќи и двајцата користат модифицирана верзија на графичкиот чип присутен во најновите AMD картички со AMD).

  Ако сакаме да имаме корист од следење на зраци без да мора да купиме раскошна компјутерска станица за игри (дури и над 1200 €) само фатете една од двете конзоли за дневна соба од следната генерација и ги турка графичките поставки до максимум (во игри каде што е достапен селектор за квалитет на графика). За повеќе информации на темата PS5, предлагаме да го прочитате нашиот водич Како е PS5? анализа и водич за новата Playstation.

  Заклучоци

  Следењето на зраците може вистински да направи револуција во модерната графичка игра, многу повеќе од само зголемување и издржливо усвојување на HDR: да се биде сложен и напреден алгоритам, ќе треба време да се интегрира во сите игри, но со тоа ќе се приближиме. до вистинскиот фотореализам.

  Дали нашиот компјутер не поддржува следење на зраци? Во овој случај, ќе мора да извршиме важни ажурирања покрај видео картичката; да знаете повеќе ве советуваме да ги прочитате нашите водичи Хардверски барања и спецификации за играње видео игри на вашиот компјутер mi Најмоќниот компјутер досега - Најдобрите хардверски делови денес. Ако, напротив, сакаме да играме компјутерски игри на телевизија (наместо конзолата), ви препорачуваме да ја прочитате нашата студија во длабочина. Како да играте компјутерски игри на ТВ.

   

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации