Таблет за училиште: кој да избере


Таблет за училиште: кој да избере

 

Пред неколку децении за да студирате, доволно беше да ги наведете сите училишни книги на наставникот; Денес, од друга страна, младите и многу млади кои посетуваат училиште и средно училиште нужно мора да имаат барем една таблета, што не е корисно за водење белешки, за истражување на Интернет и за продлабочување на некои точки на студии заедно со наставникот, но исто така и за брзо организирање лекција на далечина или да учат со колегите преку видеоконференција (што е уште поважно во случај на ограничувања и ограничувања наметнати од здравствените власти.

Само затоа што таблетата е од суштинско значење за патот на студирање на современиот студент, во овој водич ќе ви покажеме најдобрите таблети за на училиште дека можете да купувате преку Интернет, за да можете да изберете само модели што се брзи, подвижни и компатибилни со апликации, што се корисни за образование. Ако сакаме купете ја новата таблета за на училиште Во физичка продавница или во трговски центар секогаш е препорачливо прво да ги разгледате предложените технички карактеристики, за да избегнете купување бавни, не-проширливи таблети со сомнителна компатибилност.

ИСТО ПРОЧИТАЈТЕ: Најдобра таблета со Android: Samsung, Huawei или Lenovo?

Индекс()

  Најдобра училишна таблета

  Постојат бројни таблети погодни за училиште, но само неколку навистина заслужуваат да бидат земени предвид за настава. Некои наставници и професори ќе наметнат специфични модели за целиот час, затоа секогаш прашувајте пред да направите купување што може да биде неточно.

  Технички карактеристики

  Пред да купите каква било таблета што треба да ја посветите на училиште, ве советуваме да ги проверите следниве технички карактеристики:

  • Процесор: За да можеме да ги започнеме сите училишни апликации, ние мора да се фокусираме на модели со 2-GHz четири-јадрен процесор или повеќе екстремни ажурирања (верзии со Octa-core процесор)
  • RAM меморија: за да го стартувате оперативниот систем и едукативните апликации, доволно е 2 GB RAM меморија, но за да можете да отворите дури и 2 или 3 тешки апликации без проблеми, препорачливо е да се фокусирате на модели со 4 GB RAM меморија.
  • Внатрешна меморија- Училишните таблети брзо ќе се полнат со преземени белешки, брошури и PDF-датотеки, па затоа е најдобро веднаш да имате барем 32 GB меморија, уште подобро ако може да се прошири (барем кај моделите со Android). За да избегнете проблеми со вселената, многу препорачуваме интегрирајте услуга во облак каде да ги зачувате најголемите датотеки.
  • Екран: Екранот мора да биде најмалку 8 инчи и мора да поддржува HD резолуција (повеќе од 700 хоризонтални линии). Повеќето модели ќе обезбедат екрани со IPS технологија, но можеме да ја најдеме и Retina (кај Apple).
  • Conectividad- За да можете да се поврзете на која било Wi-Fi мрежа, потребен ви е безжичен модул со двојна лента, така што исто така може да имате корист од брза врска од 5 GHz. Присуството на Bluetooth LE е исто така неопходно, за да можете да поврзете кој било модел на безжични слушалки. Моделите со поддршка за SIM и мобилна мрежа (LTE или понова) се поскапи и за образование е апсолутно излишна функција.
  • Камери: За видео конференции е од суштинско значење да има предна камера, за да можете да користите Skype или Zoom без проблеми. Присуството на задната камера е интересна опција, бидејќи покрај фотографиите тоа ќе ви го овозможи скенирајте документи од хартија за да ги претворите во дигитални.
  • АвтономијаТаблетите имаат поголеми батерии од паметните телефони и овозможуваат, под нормални услови на употреба, безбедно да достигнат 6-7 часа употреба.
  • Оперативен систем: скоро сите таблети што ќе ви покажеме дека ги имате Андроид како оперативен систем но не смееме да потцениме премногу iPad-и со iPadOS, брз, брз и често неопходен систем (некои наставници конкретно ќе бараат iPad-и како алатки за настава).

  Модели на продажба за избор

  Откако видовме заедно некои од карактеристиките што треба да ги има добар таблет за училиште, ајде веднаш да видиме кои модели можете да ги купите, почнувајќи од најевтините до горниот дел од опсегот. Првиот модел што ве советуваме да го сметате за таблета за училиште е новиот Оган HD 8, достапно на Амазон за помалку од 150 евра (со активни специјални понуди).

  Во овој ефтин таблет наоѓаме 8-инчен IPS HD екран, четири-јадрен процесор, 2 GB RAM, 64 GB внатрешна меморија што може да се прошири, влез USB-C за полнење, предна камера, задна камера, автономија до 12 часа и оперативен систем базиран на сопственик на Android (без Play Store, но со Amazon App Store).

  Ако сакаме Play Store на училишен таблет и го олеснуваме наоѓањето апликации за студии, можеме да се фокусираме на таблетот Samsung Galaxy Tab A7, достапен на Амазон за помалку од 250 евра.

  Во таблетот Самсунг наоѓаме 10,4-инчен екран со резолуција од 2000 x 1200 пиксели, окта-јадрен процесор, 3 GB RAM меморија, 32 GB внатрешна меморија што може да се прошири, дво-опсег Wi-Fi, автоматско жариште, предна камера, камера заден дел, батерија од 7040 mAh и оперативен систем Андроид 10.

  Друга таблета погодна за училишна употреба е Lenovo Tab M10 HD, достапен на Амазон за помалку од 200 евра.

  Во овој таблет можеме да најдеме 10,3-инчен Full HD екран, процесор MediaTek, 4 GB RAM, 64 GB внатрешна меморија, WiFi + Bluetooth 5.0, приклучок со наменски аудио звучници, интегриран гласовен асистент Alexa и 10-часовна батерија времетраење.

  Ако, напротив, сакаме најпродавана таблета на пазарот по секоја цена (или наставниците ни наметнуваат производ на Apple), можеме да размислиме заApple iPad, достапен на Амазон за помалку од 400 евра.

  Како и сите производи на Apple, за него се грижат и до најмалите детали и има 10,2 инчен ретино-дисплеј, процесор А12 со неврален мотор, поддршка за молив од Епл и паметна тастатура, задна камера од 8 МП, Wi-Fi на двоен опсег, Bluetooth 5.0 LE, 1.2MP Front FaceTime HD видео камера, стерео звучници и iPadOS оперативен систем.

  Ако не сме задоволни со едноставен iPad и сакаме преносен мини компјутер да стори сé, единствениот модел на кој треба да се фокусираме еApple iPad Pro, достапен на Амазон за помалку од 900 евра.

  Овој таблет се одликува со течен ретино дисплеј од 11 до раб со технологија ProMotion, процесор A12Z Bionic со неврален мотор, задна камера со широк агол од 12MP, ултра-широк агол од 10MP, скенер LiDAR, предна камера од 7MP TrueDepth, Face ID , аудио со четири звучници, нов оперативен систем 802.11ax Wi-Fi 6 и iPadOS.

  Заклучоци

  Таблетите што ги предложивме погоре се совршени за секој курс на студии, од основно училиште до колеџ. Дури и најевтините модели го прават своето многу добро, иако секогаш е препорачливо да се фокусирате на iPad (кога тоа го дозволува економската состојба) за неговата леснотија, брзина на извршување на апликацијата и компатибилност со образовните алатки.

  Ако барате таблети со вградена тастатура, ви предлагаме да ги прочитате нашите упатства Најдобар 2-во-1 таблет-компјутер со отстранлива тастатура mi Најдобри лаптопи со Windows 10, кабриолет во таблет. Ако, напротив, не се одрекнеме од моќта и удобноста при пишувањето што ги нуди традиционална тетратка, можеме да продолжиме да читаме во упатството Најдобри тетратки за студенти.

   

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации