Паркеи

Паркеи. Сакан од генерации луѓе ширум светот, парчињата е игра на табла што воодушевува и забавува во својата едноставност. Да ги видиме историјата и curубопитноста на Парчееси.

Индекс()

  Паркези: како да се игра чекор по чекор

  Што е Парчееси? 🎲

  Играта на Парчеиси е табла што не треба да се воведува. Исток традиционална игра Секогаш е одлична опција за зближување на деца и возрасни дома или на отворено.

  Правила на Парчееси 

  1. Плочките не можат да се вратат назад, тие можат да напредуваат само во насока спротивно од стрелките на часовникот, и за да влезете во последната куќа мора да го превртите точниот број што е потребен.
  2. Ако бројот што излезе е поголем од потребниот и пионот го поместува влезот на последниот плоштад, ќе треба да ја свртите таблата уште еднаш.
  3. Играчите се тие се вртат наизменично да се тркалаат коцките.
  4. За да ја отстраните картичката од неговиот дом или почетната кутија, учесникот мора да добие број 5 (на некои места бројот 6). Дотогаш, мора да останете на тој плоштад и да продолжите да го поминувате својот ред.
  5. Шестиот е Светиот Грал на Парчеиси, како и да е дозволува парче да напредува 6 квадрати и повторно да ги преврти коцките.
  6. Ако се тркалате со коцки три 6 по ред, последната пион за движење ќе биде казнети со враќање на почетниот плоштад, местото каде што се пионите на почетокот на играта.
  7. Во Парчееси, Не е дозволено повеќе од 2 парчиња да го заземаат истиот плоштад на таблата.
  8. Во случај да има две парчиња на истиот плоштад, се формира „кула“ или „бариера“ што го блокира преминот на други бои.
  9. Бариерата може да ја отстрани само неговиот творец. Ако овој играч преврти 6 на умре, тој ќе биде принуден да ја расклопи својата структура, придвижувајќи една од пионите на кулата.
  10. Ако некој ги преврти коцките и заврши да слета на истото место каде што веќе е пријател, овој несреќен пријател ќе мора да се вратиме на почетокот. Ова движење се нарекува "јаде противникот".

  Дадо

  Историја на Парчеиси

  Историјата вели играта што би го родила Парчеиси е родена во Индија одамна, во средината на XNUMX век.

  Наречен Пачиси , порано се играше во познатата Пештери Ајанта , сместена во државата Махараштра.

  пештери аџанта

  Неговата прва претстава се појавува на подот и wallsидовите на пештерите, кои се се користи како табла.

  Куриозитет е тоа што токму поради богатството на нејзините скулптури и пештерски слики кои датираат од XNUMX век п.н.е.Денес, овој архитектонски комплекс составен од триесет и две пештери е светско наследство на УНЕСКО. Мора да се види туристичко место за секој што ја посетува Индија.

  потекло на Парчееси

   

  Друг куриозитет, кој беше обележан во старите приказни, беше начинот на кој е малку „поинтерактивен“ од индискиот император Alaалалудин Мухамед Акбар измислен за да игра Пачиси. Во основа создаде во живо верзија на играта, заменувајќи ги парчињата на таблата со жени од неговиот харем.

  Парчееси и неговите различни имиња

  Бидејќи сè добро се копира, на крајот на XNUMX век, со британската колонизација, Пачиси ги направи првите чекори во странство.

  Колонистите од Британската империја бргу ја воведоа играта во Велика Британија, каде што, по некои адаптации, беше официјално именувана како Лудо (латински „игра“) и со тоа беше патентирана во 1896 година.

  Она што се знае од тогаш е дека играта „исчезна“ и, за време на патувањето, Лудо и неговите варијанти постигнаа голема популарност во многу земји во светот, под различни имиња.

  Во Германија, на пример, Лудо се нарекува „Менш Оргере", Што значи нешто како"Пријателе, не лути се”, И има еквивалентни имиња на холандски, српско-хрватски, бугарски, чешки, словачки и полски, каде што е попознат како кинески ("Кинез (и))".

  менш

  Во Шведска е познато како „ФИА", Име потекнува од латинскиот збор фиат, што значи"нека биде".

  Вообичаени варијации во името се "Fia-spel"(Играта Fia) и"Fia med knuff”(Фиа со туркање). Во Данска и Норвешка, колку и да е чудно, се чуваше името Лудо.

  6 играчи лудо

   

  Во Северна Америка, како во Шпанија, се нарекува Парчееси. Но, постојат и варијации создадени од различни брендови, познати како Извинете! и проблеми.

  И во Шпанија, сите го знаеме како Парчееси.

  Cубопитност во Парчееси

  За сите возрасти

  Благодарение на релативно едноставните правила кои се лесни за паметење, играта на Паркези е погодна за сите возрасти, дека децата можат да си играат едни со други или со остатокот од семејството. Најчесто е дека играат 2 до 4 играчи, но наоѓаме и сорти кои играат двајца или повеќе играчи. Во овој случај, боите се додаваат на веќе традиционалната црвена, сина, жолта и зелена боја.

  Тркачка игра

  За оние кои успеаја да поминат рамнодушни на ова чудо и не знаат многу добро за што станува збор, на Парчееси е игра на табла што може да ја играат 2, 3 или 4 играчи (во овој случај можат да формираат парови).

  Плочката Парчееси е квадратна и е обележана со крст, со секоја рака на крстот со различна боја (обично црвена, жолта, зелена и сина боја).

  табла за лудо

   

  Секој играч треба да ги направи своите 4 парчиња, наречени „пиони"Или"коњи”, Завршете круг на таблата и стигнете до последниот плоштад пред другите.

  лудо чипови

  Како? Играње коцки! Така е, Паркези е игра на среќа, но не помалку возбудлива.

  Две вообичаени игри

  Парчеиси и гуска

   

  Сигурно веќе видовте дека вртењето на таблата во оваа игра исто така вклучува и Игра на гуска. Исто така од двострано, но со малку поинаков дизајн е нашата игра Parchis y Gloria. Инспирирани од класични приказни како „Мравката и скакулецот"Или"Лисицата и врана”Овозможува деца над 3 години да се забавуваат со две игри. Неговите парчиња се во форма на коњ.

  Повеќе игри

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации