мандали

мандали Тие се дизајни кои фасцинираат многу луѓе и навистина носат придобивки на умот. Пред сè, потребно е да се знае дека создавањето цртежи во форма на круг е нешто многу старо.

Првите записи за мандалите датираат од XNUMX век, во регионот на Тибет. Се шири и во неколку други источни земји, како Индија, Кина, па дури и во Јапонија. На сите места зборот мандала е израз добиен од санскрит , што значи круг. Тие обично се користат во верски ритуали или како форма на концентрација за време на медитацијата.

Во оваа статија ќе дознаете повеќе за историјата на оваа древна уметност која продолжува до денес и откријте кои се придобивките за телото и умот. Исто така затоа што е доста вообичаено да се најде книги став боење и тетоважи кои претставуваат најразновидни видови на мандала.

Индекс()

  Кои се мандалите? ☸️

  потекло мандали

  Мандала е збор од санскритскиот јазик, кој се смета за мртов јазик и значи круг. Сепак, дури и денес, санскритот се смета за еден од 23-те официјални јазици на Индија, поради неговата важност за хиндуизмот и будизмот.

  Така, мандалите се дизајни на концентрични геометриски форми . Тоа е, тие се развиваат од истиот центар. Од почетокот, цртежите се повикуваат yantras , што е збор изведен од јазиците што се зборуваат на полуостровот Хиндустани за инструмент. Тоа е, мандалите тие се средство за постигнување на одредена цел, а не самата цел. 

  Оваа наменета цел се менува според секоја од културите каде што се забележани. Во повеќето од нив, мандалите служат како форма на концентрација за медитација. Да се ​​биде не само концентрација на формите, туку и конструкција на цртежот од најголема важност.

  Формите може да се создадат со различни материјали, но секогаш се исклучително шарени. Најчестиот начин да се создадат мандали е преку од обоени мастила на хартија или платно. Сепак, некои будистички храмови ја одржуваат традицијата да прават мандали со железо или дрво.

  Постои уште еден метод да се создадат мандали уште попосебни, што ги прават будистичките монаси во некои храмови низ целиот свет. Во овие храмови, монасите ја проучувале уметноста за создавање мандали со обоен песок во текот на годинитеЦртежот може да трае со часови или денови и кога цртежот е завршен, тој веднаш се уништува. Само тогаш искористениот материјал се фрла во река. Оваа уметност служи за да претставува дека сè во животот е минливо.

  Каде и кога се создадени? 🤓

  мандали

  Првите записи за создавање на мандали датираат од XNUMX век, во регионот каде што се наоѓа Тибет . Од почетокот, цртежите се користеа во будистичката религија како форма на концентрација и помош при медитација.

  Во истиот период, мандалите биле пронајдени и во регионите на Индија, Кина и подоцна во Јапонија, како такви, не само во будизмот, туку и во хиндуизмот, па дури и во таоизмот, каде симболите на јин и јанг се сметаат за мандала .

  Сепак, сите религии ги третираат сликите како нешто свето , што често го претставува кругот на животот. Во некои аспекти на будизмот, мандалите се претставени како палати на богови и затоа се свети.

  Сепак, иако првите официјални записи дошле од Исток, откриено е дека староседелците на американскиот континент користеле и концентрични геометриски форми во ритуалите. Особено во култови поврзани со лекување. Помеѓу XNUMX и XNUMX век, црквата започнала да користи цртежи во светите уметности и витражот во важно згради .

  Во истиот период се шири идејата за алхемија, каде стотици научници проучувале начини за трансформација на материјалите. Во ова беа вклучени и мандалите, бидејќи цртежите се појавуваат во неколку херметички текстови напишани во тоа време. Така, познато е дека човечкото суштество отсекогаш имало одредена фасцинација за начинот на кој се градат цртежите, што продолжува до денес.

  Кое е значењето?

  потекло мандали

  Како што веќе рековме, буквалниот превод на зборот мандала од санскритскиот јазик е а круг. Овој круг се користи со векови како претстава за минување на животот па дури и палатите на богови кои треба да се почитуваат. Сепак, ова може да варира од култура до култура.

  На пример, во хиндуизмот мандалите се користат за да претставуваат живот во согласност со дизајните на универзумот. Тука тие претставуваат интеграција и хармонија во сè што треба да се направи.

  Во будизмот, тие се моќни инструменти за медитација бидејќи имаат можност да привлечат внимание кон нивните форми и бои. Во религијата тие сè уште можат да се користат за да го претставуваат краткотрајноста на животот, кога се подготвени со песок и живеалиштата на боговите.

  Во таоистичката култура, филозофијата на ји јанг користи сопствена претстава за мандалата. Тука, соединувањето на двата симболи претставува една целина и претставува рамнотежа што мора да се одржува во сите аспекти на животот. Во градовите пред колонизацијата, сепак, постојат индиции дека цртежите биле користени во церемонии на лекување.

  Какви видови мандала има? 🙂

  Како што веќе споменавме, разни материјали може да се користат за изградба на мандали. На овој начин, секој претставува нешто различно, како што е здравјето или благосостојбата на една личност, кога се користи како подарок за некого. Проверете ги главните видови на мандали и за што служат.

  Песочна мандала

  Мандала песок

  Мандалите од песок се традиција меѓу тибетските монаси. Во оваа уметност, цртежите се прават на земја со обоен песок и тоа е нешто традиционално во будистичката култура.

  Пред да започнат да создаваат мандали од песок, монасите ги проучувале техниките со години и правеле медитација однапред за да ги подготват. Работата обично трае со часови за да се подготви и на крајот сè се фрла во реката или друг извор на проточна вода.

  Идејата е да се претстави краткост на сите аспекти на животот , бидејќи сè ќе заврши за еден час. Во оваа смисла, тие исто така претставуваат нова почеток бидејќи секогаш е можно да се создаде нов дизајн на песок.

  Дрвена мандала

  Дрво Мандала

  Друг пример за будистичката традиција се мандалите направени со материјали како дрво или железо. Тука тие можат да имаат тродимензионални форми и обично се користат како претстава за домот на некое божество.

  Тие исто така се користат како подароци. Во оваа смисла, процесот е регулиран од различни традиции и ритуали, што значи добра волја, бидејќи е добро да добиете мандала како подарок од некого.

  Мастило од мастило

  боење мандала

   

  Во хиндуистичката традиција е вообичаено да се најдат насликани мандали во разни храмови и други свети места. Во овие техники се користат светли бои, кои често се користат претставуваат различни чакри на телото човечки Во хиндуистичката традиција тие се како енергетски центри, кои се шират низ човечкото тело.

  На овој начин, бојата на боите што се користат во цртежите ќе биде начин да се постават овие чакри и да се овозможи подобра циркулација на енергијата. Со тоа се обезбедува подобрување и во духовната и во физичката смисла на животот.

  Како да нацртате мандала дома?

  нацртајте мандала дома

  Монасите студираат со години за да создадат мандали во сложена боја. Сепак, со малку вежба е можно да се апсорбираат придобивките од оваа уметност, без толку многу работа. За да го направите ова, можете да нацртате свои форми со следење на неколку едноставни совети, па дури и видеа на YouTube.

  Пред сè, треба да нацртате круг на лист хартија, бидејќи мандалата буквално значи „круг“. Треба да бидете внимателни дека цртежот е што е можно посовршен ', за тоа можете да користите a компас или чинија. Само тогаш ќе биде можно да се добие добар конечен резултат.

  Проследи го кругот, треба да ја пронајдете средината и да нацртате линија. Потоа нацртајте друга права линија и продолжете да го правите ова додека не пронајдете доволно. Ова е основниот модел за сите мандали што сакате да ги создадете. Од таму, само искористете ја вашата имагинација и додадете лакови, цвеќиња, геометриски форми, па дури и зборови.

  Но запомнете, тие мора да имаат лично значење за вас и мора целосно да се посветите на тоа производство. Кога цртежот е завршен, едноставно обојте го во него, користејќи светли, живописни бои.

  Мандали да обојат

  Мандалите станаа светски хит. Затоа, постојат неколку опции за готови цртежи и боенки. Ова ги тера многу луѓе да изберат да го сторат тоа кога се обидуваат да најдат бегство од секојдневните проблеми. Ако немате време и вештина да создадете свои мандали, еве неколку цртежи што можете да ги отпечатите и насликате дома. Проверете.

  Дали навистина има придобивки од дизајнирањето мандали?

  Да, мандалите се користат со векови како начин за подобрување на концентрацијата и тие имаат вистински придобивки. Со тоа, сликањето на сликите може да помогне во намалување на вознемиреност и стрес . Така придонесувајќи за подобрување на квалитетот на животот.

  Друга позитивна точка во врска со мандалите е дека поради нивната духовна пристрасност, тие можат да бидат од голема помош за секој што бара просветлување. За оние кои сакаат само ново хоби, тие можат да бидат одлична обука за вештини за цртање и сликање.

  Повеќе игри

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации