Користете инстант преведувач на толкувач: Паметен телефон или уреди за купување


Користете инстант преведувач на толкувач: Паметен телефон или уреди за купување

 

Кога патуваме во странство, најголемиот проблем е несомнено странскиот јазик: иако сега сите зборуваат малку англиски, тешко е да се разбереме од домородците на тоа место, особено ако тие зборуваат само нивни. јазик За среќа, технологијата за превод помина долг пат во последните неколку години и тоа е можно, со мали преносни уреди, добиете брз и брз превод додека започнуваме дискусија.
Во ова упатство навистина ќе ви покажеме најдобрите инстант преведувачи дека можете да купувате преку Интернет за да можете да зборувате и да преведувате на локален јазик и обратно да ги слушате дијалозите на нашите соговорници и да го разбирате секој изговорен збор. Овие уреди се многу корисни и практични и можат да се користат за секое патување во странство.

ИСТО ПРОЧИТАЈТЕ: Најдобра повеќејазична речничка и апликација за преведувачи за Android и iPhone

Најдобри инстант преведувачи

 

Инстант преведувачите имаат различни функционалности и, пред да го купите првиот модел што веднаш го наоѓаме, секогаш вреди да ги погледнете карактеристиките што треба да ги имаат овие уреди, затоа изберете ги само моделите што најдобро одговараат на нашите потреби. потреби за превод.

Толкувач на улоги во реално време

 

Добриот инстант преведувач мора да ги има следниве карактеристики за да бидат дефинирани како такви и да може да одговори на сите наши потреби за превод:

 • Поддржани јазици- еден од најважните параметри, бидејќи има многу различни инстант преведувачи на располагање и ние треба да избереме еден што поддржува барем најпопуларни јазици или јазици со кои може да имаме проблеми кога сме во странство. Па, ајде да провериме дали поддржува англиски, шпански, француски, руски, кинески, јапонски, хинди и португалски.
 • Методи на превод- Покрај поддржаните јазици, да се осигураме дека избраниот инстант преведувач има различни режими на превод. Наједноставниот е линеарен превод (од јазик А на јазик Б или обратно), додека поскапите и напредни модели овозможуваат моментален превод на два различни јазика, без притоа да треба да притискате копчиња или да поставувате јазици пред дијалог (двонасочен превод) .
 • Conectividad: за да можат ефикасно и брзо да преведуваат, огромното мнозинство на инстант преведувачи мора да бидат поврзани на Интернет, со цел да имаат корист од моторите за онлајн превод и вештачката интелигенција развиени од производителите на овие уреди. Наједноставните модели се поврзуваат преку Bluetooth со паметниот телефон (кој затоа мора секогаш да биде поврзан на Интернет), додека другите поскапи модели имаат Wi-Fi, Bluetooth и посветена СИМ-картичка за да можат да се поврзуваат независно во секоја ситуација.
 • Автономија: бидејќи се работи за преносни уреди, тие имаат внатрешна литиум-јонска батерија, способна да гарантира барем 5-6 часа превод пред трајно преземање. Во овој случај, од суштинско значење е секогаш да носите компатибилен USB полнач или, бидејќи сме во странство, исто така и powerbank со соодветна големина (како оние што се гледаат во упатството Како да го одржувате вашиот паметен телефон секогаш наполнет).
 • Големина и форма- Обликот и големината на преведувачот се исто така важни, бидејќи инстант преведувачот треба да биде лесен за држење и исто така удобен за вклучување и исклучување кога е потребно. Иако се достапни разни уреди со различни форми, ние секогаш се обидуваме да насочиме модели со ергономска форма (во форма на диктафони).

Ако уредите ги почитуваат овие карактеристики, можеме да ги посочиме со затворени очи, сигурни во добриот резултат.

Преведувачи што може да ги купите

 

Откако ги видовме функционалностите што треба да ги имаат инстант преведувачите, да видиме заедно кои уреди можеме да ги купиме на Амазон, кој отсекогаш бил еден од реперите за онлајн електронска трговија благодарение на неговата целосна гаранција, за што зборувавме и во упатството . Гаранцијата на Амазон ги враќа парите потрошени во рок од две години.

Меѓу најмалите и најевтините инстант преведувачи ги наоѓаме Travis Touch Go, достапен на Амазон за помалку од 200 евра.

Овој уред може да преведе 155 јазици во двонасочен режим (со преводи што може да се добијат за помалку од една секунда), има Wi-Fi, Bluetooth и мрежна врска со податоци (преку eSIM) и, откако ќе се поврзе на Интернет, користи напредна интелигенција. тип на вештачки облак за да ни помогне во преводите во реално време. Овој преведувач е придружен со 2,4-инчен екран на допир и неколку функциски копчиња за избор на јазик на кој ќе се преведува.

Друг добар инстант преведувач што можеме да го разгледаме е Преведувач на паметен вормор, достапен на Амазон за помалку од 250 евра.

Овој уред има ергономска и компактна форма, екран во боја од 2.4 инчи и задна камера, за да може да ги врами и преведе дури и постерите и пораките што можеме да ги најдеме на улиците на странската земја. Благодарение на безжичната врска, тој овозможува моментален и двонасочен превод до 105 јазици, со навистина завидна прецизност.

Ако, напротив, бараме многу напредни преведувачи резервирани за деловни клиенти, првиот уред што треба да се разгледа е Баскиски мини 2, достапен на Амазон за помалку од 300 евра.

Дизајнот потсетува на претходната генерација на Apple iPod Minis, а за лесна преносливост, тој исто така доаѓа со удобно куќиште, така што секогаш можете да го понесете со нас без страв од оштетување или загуба. Како преведувач, поддржува до 50 јазици, нуди режим на двонасочен превод и може да се поврзе со која било мрежа за мобилни податоци бесплатно, каде било во светот (благодарение на договорите за роаминг на производителот, кои гарантираат пристап преку LTE).

Ако, напротив, бараме компактен и практичен двонасочен уред за превод, како што се слушалки, можеме да се фокусираме на високиот производ. WT2 Plus, достапен на Амазон за помалку од 200 евра.

Овие слушалки потсетуваат на Apple AirPods, но тие работат како двонасочни и универзални преведувачи, придружени со апликацијата (да бидат инсталирани на нашиот мобилен уред). Откако ќе се поврзете со наменската апликација за превод, сè што треба да направите е да ја предадете слушалката на нашиот соговорник и да започнете разговор со другата слушалка: можеме да зборуваме на нашиот јазик, другата личност сигурно ќе не разбере, а ние исто така можеме да разбереме сè. тој вели. Овој спектакуларен преносен преведувач преведува до 40 различни јазици и 93 акценти, така што можете да ги разберете и дијалозите за специфични региони на избраната земја.

Индекс()

  Користете го вашиот паметен телефон како толкувач во реално време

  Без да купите ништо, можете да го користите и Режим на толкувач на Google Translate во реално време колку е часот исто така интегриран во „Помошникот на Google“ што сега е достапно на уредите со Android и iPhone. Преводот поддржува вкупно 44 јазици за избор, вклучувајќи арапски, англиски, француски, германски, грчки, италијански, јапонски, португалски, шпански и многу други. Откако ќе се активира режимот на толкувач, можете едноставно да зборувате во уредот за да го прикажете преводот на екранот и да го читате гласно од „Помошникот на Google“, за да разговарате со луѓе што зборуваат на различни јазици.

  Како да го активирате режимот на толкувач на „Помошникот на Google“

  На вашиот телефон, отворете го „Помошникот на Google“ со изговарање „Ok Google“ или со отворање на апликацијата Google и потчукнување на копчето за микрофон во лентата за пребарување. За да го започнете режимот на толкувач, само кажете "Здраво Гугл, биди мој руски преведувач"или јазикот што го сакате. Може да користите и други гласовни команди како што се:"Помогнете ми да зборувам шпански„или“Толкување од романски на холандски"Или едноставно:"Француски толкувач„ИЛИ“Активирајте го режимот на толкувач".

  Волшебникот потоа ќе ве замоли да го допрете копчето за микрофон и да започнете да зборувате. На екранот можете веднаш да го прочитате преводот и серија одговори на преведен јазик за да продолжите со течен разговор.

  Заклучоци

   

  До пред неколку години, универзалните преведувачи беа чиста научна фантастика, додека денес тие лесно се купуваат на Амазон и исто така работат доста добро, помагајќи ни да ја надминеме јазичната бариера кога патуваме во странство.

  Секогаш на тема преведувачи, препорачуваме да го прочитате и нашиот водич Како да користите преведувач на глас и да преведувате истовремено.
  Дали бараме двонасочен преведувач за Skype? Можеме да го користиме интегрираниот преведувач, како што се гледа и во нашиот водич. Skype Translator како автоматски аудио толкувач во говорен и видео разговор.

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации