Претворете го видеото во MP4 во ДВД и ДВД во MP4


Претворете го видеото во MP4 во ДВД и ДВД во MP4

 

Многу корисници помеѓу 2000 и 2009 година составиле голем број комерцијални филмски ДВД или домашни дискови, кои може да се гледаат удобно седејќи на каучот со посебен плеер. Во следните години, широко распространетата употреба на услуги за стриминг и преносни платформи значително ја намали оваа практика, што доведе до ДВД-а да собираат прашина во некои фиоки.
Ако сакаме зачувајте ги видеата содржани во ДВД во дигитална датотека или обратно (донесе MP4 на ДВД), во ова упатство ќе ви ги покажеме сите бесплатни програми дизајнирани за овие потреби, така што ќе имате максимална контрола врз содржината на оптичките дискови и што да чувате и што да отфрлате.

ИСТО ПРОЧИТАЈТЕ: Како конвертирајте видео и ДВД во MP4 или MKV на компјутер и Mac

Индекс()

  Како да конвертирате ДВД видеа во MP4 (и обратно)

  Во следните поглавја ќе ви ги покажеме бесплатните програми што можеме да ги користиме на нашиот компјутер за конвертирање на ДВД Видео оптички дискови во видео фајлови MP4 и обратно (потоа креирајте ДВД видеа од еден или повеќе MP4). Сите програми може да се користат без временски ограничувања или ограничувања на големината на датотеките или ДВД-то што треба да се направат, така што ќе заштедиме купување на скапи и сега застарени програми.

  Програми за претворање на ДВД во MP4

  Првата програма што ја препорачуваме да се обидеме за дигитална конверзија на ДВД е рачна сопирачка.

  За да ја користиме програмата, прво го вметнуваме ДВД-то во плеерот, почекаме 2 минути, а потоа ја стартуваме програмата и изберете ДВД-плеер за вчитување на видеото.
  Откако видеото ќе се вчита во интерфејсот, проверуваме кои видео и аудио записи да ги чуваме, избираме како Формат форматот MP4, ние воспоставуваме како Претходно поставено гласот 576p25 тогаш притискаме нагоре Започнете со кодирање.

  Како валидна алтернатива на HandBrake можеме да ја користиме програмата VidCoder.

  Во едноставен интерфејс можеме да ја вчитаме содржината на кое било ДВД видео, да избереме кои аудио и видео записи да ги чуваме, да избереме дали да ги интегрираме титлите, да избереме профил на конверзија (во Поставки за кодирањеs) и конечно претворете го дискот во MP4-датотека со притискање Конвертирај.

  Ако наместо MP4-датотеки, сакаме да зачуваме ДВД-видео во MKV (нов формат компатибилен со Smart TV), можеме да користиме бесплатна и ефикасна алатка како што е MakeMKV.

  Наједноставната програма што може да се користи за претворање на ДВД во дигитални видео датотеки не постои: за да ја искористиме ја отвораме програмата, изберете оптички диск од кој ќе го земеме видеото, изберете ги трагите што ќе ги зачувате, изберете патека за зачувување на новата датотека и потоа Направете МКВ да предизвика конверзија.
  Ако сте почетник и не можете да користите HandBrake и VidCoder, ова е програмата за вас!

  Конвертирајте заштитено ДВД

   

  Ако се обидеме да ги искористиме првите две програми препорачани погоре со заштитено ДВД, нема да можеме да се претвориме во MP4, виден заштитата против копирање вградена во оригиналните медиуми на пазарот. Единствениот што има систем што ги отстранува заштитите е MakeMKV, но алтернативно можеме да користиме и една од програмите што ги гледате во нашиот водич за Најдобри програми за копирање ДВД (рипување) на компјутер.

  ЗАБЕЛЕШКА: Отстранувањето на заштитата за правење лични копии не е кривично дело, важно е копиите никогаш да не ја напуштаат нашата куќа (не можеме да ги дистрибуираме или продадеме).

  Програми за претворање на MP4 во ДВД

  Ако, од друга страна, ни треба програма за доведување MP4 на ДВД видео (затоа е компатибилна со десктоп ДВД плеери), препорачуваме веднаш да го пробате Freemake Video Converter.

  За да го користите, вметнете празно ДВД во снимачот, стартувајте ја програмата, притиснете го копчето. Видео горе десно, изберете ги MP4-датотеките за конвертирање, притиснете го копчето во ДВД присутни подолу и конечно потврдете во Изгори. Во истиот прозорец можеме да избереме дали да создадеме ДВД мени и квалитетот на конверзијата, дури и ако основните параметри се повеќе од доволни за да се направат добри ДВД видеа.

  Друга многу добра програма за претворање на MP4 во ДВД е AVStoDVD.

  Со оваа програма можеме брзо да ги претвориме MP4 видеата во формат компатибилен со ДВД-видео, за да можеме веднаш да го запалиме оптичкиот диск. За да додадете видеа, само кликнете Отворено, додека за да започнеме со процесот на конверзија, го притискаме копчето почеток.

  Ако барате целосна и богата програма со одлики за да донесете MP4 на ДВД, ве покануваме да пробате ДВД Автор Плус.

  Со него, можете веднаш да ги вчитате сите MP4-датотеки од вграденото дрво со папки, без да мора да го отворате управувачот со датотеки секој пат за да го завршите конечното создавање на оптички диск. Кога нашите Табла со приказни прикажано подолу е завршено, поставете ги ДВД-параметрите во десниот дел од прозорецот, притиснете Следно на врвот и завршете ги операциите за горење.

  За да пронајдете други корисни програми за претворање на MP4 во ДВД, прочитајте ја нашата водич за претворете MKV во AVI или запалете MKV во ДВД.

  Заклучоци

  Со програмите наведени погоре, можеме да извршиме секаква конверзија од MP4 во DVD и од DVD во MP4, со цел да ги зачуваме оптичките дискови на нашите абење и филмови и истовремено да создадеме ДВД-а да им ги дадеме на нашите стари роднини или во сопственост. на старите ДВД плеери сè уште работат.

  Во друг водич ви покажавме други програми до конвертирајте ДВД во MP4 за да гледате видеа на iPhone, така што видеата (од ДВД) се компатибилни со вградениот плеер на iPhone.
  Ако наместо тоа, ние би сакале да конвертираме видеа за да ги гледаме на Андроид, ве упатуваме на нашиот водич Конвертирајте филмови и видеа за гледање на паметен телефон.

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации