Како да гледате Дизни + на ТВ


Како да гледате Дизни + на ТВ

 

Дизни + започна со голем успех во јавноста и во Италија, бидејќи ги комбинира најдобрите цртани филмови за деца (од одличните класици до новата продукција на Пиксар) со ексклузивни ТВ серии базирани на светот на Војна на вездите, без да ги заборави сите Марвел филмови. И покрај силната конкуренција од Нетфликс и Амазон премиер видео, многу корисници претпочитаат да го задржат Дизни + како стриминг претплата на барање за целото семејство, исто така со оглед на конкурентската цена (моментално 6,99 € месечно или годишна претплата за 69,99, XNUMX €).

Ако до сега се ограничивме на гледање содржина на Дизни + само од компјутер или најмногу од таблетот, имаме одлични вести за вас: можеме поставете Дизни + на кој било телевизорИли Smart TV или едноставен телевизор со рамен екран (сè додека има HDMI порт). Значи, да видиме заедно како да гледаме Дизни + на ТВ, за да ги задоволиме и децата и родителите заинтересирани за позрелата содржина на оваа платформа.

ИСТО ПРОЧИТАЈТЕ: Дизни Плус или Нетфликс? Што е подобро и разлики

Индекс()

  Гледајте Дизни + на ТВ

  Апликацијата Дизни + е достапна на голем број уреди за забава во дневната соба, како што се паметни телевизори и уреди со HDMI конекција, со можност за исто така, искористете ја содржината со висока резолуција од 4K UHD и HDR (ако условите на мрежата и користените уреди го дозволуваат тоа). Ако сеуште немаме сметка на Дизни +, најдобро е да ја набавите пред да ги прочитате предлозите во поглавјата на овој водич; За да регистрирате нова сметка, едноставно одете на официјалната страница за регистрација, внесете важечка адреса за е-пошта и следете ги упатствата дадени на екранот.

  Дизни + на Паметна телевизија

  Ако имаме Неодамнешен паметен телевизор (LG, Samsung или Android TV) можеме да уживаме во содржината на Дизни + со пристап до продавницата за апликации и барање на апликацијата Дизни +.

  По инсталирањето на апликацијата, притиснете го копчето на далечинскиот управувач за да го отворите делот Smart, притиснете ја апликацијата Дизни + и најавете се со акредитивите што ги поседуваме. Од Smart TV можеме да имаме корист од сите содржини со највисок квалитет, искористувајќи ги предностите (ако телевизорот е компатибилен), исто така, ултра-висока дефиниција 4K UHD и HDR; За да добиете највисок квалитет, потребна е многу брза интернет-врска (најмалку 25 Mbps во преземање), во спротивно содржината ќе се репродуцира со стандарден квалитет (1080p или дури и понизок). За повеќе информации, препорачуваме да го прочитате нашиот водич. Како да поврзете Smart TV на Интернет.

  Дизни + на конзоли за игри

  Ако поврземе неодамнешна конзола за игри (PS4, Xbox One, PS5 или Xbox Серија X / S), можеме да го искористиме за да гледаме содржина на Дизни + во пауза помеѓу една и друга сесија на игри, имајќи корист од истиот квалитет што ќе го добиеме на паметна телевизија.

  Со конзолата веќе поврзана на телевизорот преку HDMI, можеме да ја прегледаме содржината на Дизни + со тоа што ќе не однесеме до таблата на конзолата (со притискање на копчето PS или копчето XBox), отворање на делот Апликација O апликации и отворање на апликацијата Дизни +, веќе е присутно стандардно во сите споменати конзоли. Ако не можеме да ја најдеме инсталираната апликација, сè што треба да направиме е да ја отвориме копчето за продавница или копчето за пребарување и да ја бараме апликацијата. Дизни + меѓу достапните. Дури и на конзолите е можно да се искористат предностите на 4K UHD и HDR (ако телевизорот е исто така компатибилен), но само ако ги имаме најмоќните верзии на конзолите што се продаваат во моментов (PS4 Pro, Xbox One X, PS5 и Xbox Series X / S) .

  Дизни + вашиот оган ТВ стап

  Ако немаме паметен телевизор или посветената апликација не е присутна, можеме брзо да ја поправиме со поврзување на dongle Fire TV Stick, достапен на Амазон за помалку од 30 евра.

  По поврзувањето на Fire TV со телевизорот (следејќи ги упатствата што се гледаат во нашата посветен водич), изберете го точниот извор на ТВ, отворете го делот апликации, стандардно пребаруваме Дизни + меѓу присутните и се најавуваме. Fire TV Stick редовните и Lite уреди поддржуваат содржина со стандарден квалитет (1080p или пониска); ако сакаме Дизни + содржина во 4K UHD ќе мора да се фокусираме на Fire TV Stick 4K Ultra HD, достапен на Амазон по повисока цена (60 €).

  Дизни + вашиот Chromecast

  Друг многу познат преносен уред кој сега е присутен во секој дом е Google Chromecast, достапно директно на страницата на Google.

  Откако го поврзавме HDMI-панелот со ТВ и домашен Wi-Fi, ја отвораме апликацијата Дизни + на нашиот паметен телефон или таблет (ве потсетуваме дека апликацијата е достапна за Android и за iPhone / iPad), се најавуваме со квалификациите за услуги, избираме содржината што треба да се репродуцира и, штом е достапна, го притискаме копчето на горниот дел Да емитуваат, за емитување на видеото на ТВ преку Chromecast.

  Дизни + вашиот Apple TV

  Ако сме меѓу среќниците сопственици на Apple TV во собата, можеме да го користиме за да гледајќи Дизни + со највисок квалитет.

  За да користите Дизни + на брендираниот уред за дневна соба „Епл“, вклучете го, одете на системскиот панел, притиснете ја апликацијата Дизни + и внесете ги акредитивните писма за пристап; ако апликацијата не е присутна, ја отвараме наменската App Store, пребаруваме Дизни + и инсталирајте го на уредот. Бидејќи Apple TV за продажба поддржува 4K UHD e l'HDR Со него ќе може да се прегледаат содржините на Дизни + со највисок квалитет, се додека телевизорот е компатибилен со овие технологии и ако имаме брза Интернет линија (како што веќе споменавме, потребно е преземање од 25 Mbps).

  Заклучоци

  Донесувањето Дизни + на нашата телевизија е практично задолжително ако ја активиравме оваа услуга за стриминг, бидејќи највисок квалитет е достапен само со конфигурирање на апликацијата на Smart TV или со користење на еден од другите методи илустрирани во ова упатство. За сите корисници кои имаат едноставен телевизор со рамен екран без паметна функционалност само набавете Fire TV Stick или Chromecast за пристап до содржините на Дизни + брзо и лесно.

  Ако сме големи fansубители на содржината со ултра висока резолуција, ќе бидете среќни да продолжите да ги читате нашите статии Како да користите 4K на Smart TV mi Сите начини да го гледате Netflix во 4K UHD. Ако, пак, бараме други услуги за гледање стримување цртани филмови на ТВ, само продолжете да го читате нашиот водич. Гледајте цртани филмови на Интернет, страници и апликации бесплатно.

   

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации