Како да креирате видеа за роденден и забава


Како да креирате видеа за роденден и забава

 

Снимањето видеа од родендени и семејни забави е секогаш многу забавно и ги приближува учесниците уште поблиску, бидејќи секогаш ќе биде можно да ги оживеете тие спомени со започнување на видеото, можеби неколку години по настанот или по одреден временски период. За жал, не сите корисници знаат како да се движат и каков вид на програма или апликација да користат за да создадат роденденски и забавни видеа - класичните алатки за уредување видео можат да бидат многу тешки за употреба, како и скапи.

За да ги задоволиме потребите на сите во овој водич, ние составивме најдобри апликации, најдобри програми и најдобри мрежни страници за создавање видеа за родендени и забави, обезбедувајќи само бесплатни алатки кои се лесни за почетници, и некако дури и забавни.

ИСТО ПРОЧИТАЈТЕ: Како да се организира забава за пренос на видео

Индекс()

  Креирајте видеа за роденден или забава

  Во следните поглавја ќе најдеме серија алатки за да креирате ваш сопствен роденден или забава од видеа снимени со нашиот паметен телефон или дигитална видео камера (за оние што имаат). Бидејќи уредувањето на видеото може да се изврши на која било платформа, ние ќе ви ги покажеме компјутерските програми, апликациите за паметни телефони и таблети, па дури и интернет-страниците, за да можете да го креирате видеото за роденден со едноставно отворање на прелистувачот.

  Програми за создавање видеа за роденден

  Програма што можеме да ја користиме во Виндоус за да креираме роденденски и забавни видеа е Видео едитор на EaseUS, бесплатно за преземање од официјалната веб-страница.

  Со оваа програма можеме да креираме креативни видеа користејќи добар избор на филтри, ефекти и асистенти за да креираме тематски видеа, без да бидеме одлични експерти. Програмата се нуди бесплатно во пробната верзија, но сите функции се веднаш достапни за употреба: всушност, единствените граници на оваа програма се присуството на воден жиг што ги идентификува програмата и границата за извоз од направените видеа (максимум 720p), лесно заобиколени со купување на претплата.

  Друга многу корисна програма за правење видеа на забави и родендени е Чудо Филмора, бесплатно за преземање за Windows и Mac од официјалната веб-страница.

  Со оваа програма можеме да создадеме многу убави видеа со неколку кликања на глувчето: во повеќето случаи ќе биде доволно да ја повлечете видео-датотеката за да ја уредите во програмскиот интерфејс и да изберете еден од достапните ефекти или транзиции, за да можете да го направите единствениот видео од ваков вид. Бесплатната програма ги има сите потребни функции за создавање на нашето видео, но во фаза на извоз ќе додаде воден жиг за идентификација: ако сакаме да го отстраниме, само купете ја лиценцата за комерцијална употреба.

  За да откриете други корисни програми за уредување за создавање видео за родендени и забави, ви предлагаме да го прочитате нашиот водич Креирајте фото видео, музика, ефекти како слајдшоу за слики.

  Апликација за создавање видеа за роденден

  Дали сакаме да создадеме видео за роденден и забава директно од нашиот паметен телефон или таблет, без да ја пренесуваме содржината за да ја уредиме на компјутер? Во овој случај, препорачуваме веднаш да ја тестирате апликацијата. Quik, достапно бесплатно за Android и за iPhone / iPad.

  Лозинката со оваа апликација е брзина, всушност ќе биде доволно да го изберете видеото за уредување и да изберете еден од многуте достапни стилови за уредување за да создадете квалитетно видео. Апликацијата исто така ви овозможува да синхронизирате видео со кое било музичко парче, да исечете делови од видеото и да додадете карактери или наслови. Апликацијата е целосно бесплатна, не треба да плаќате претплата или дополнителни функции.

  Друга многу комплетна апликација за создавање видеа за родендени и забави е Magisto, достапно бесплатно за Android и за iPhone / iPad.

  Со оваа апликација можете да создадете прекрасни и смешни видеа за неколку минути, само изберете го почетното видео, изберете еден од готовите стилови за уредување (има и стил за родендени и празници воопшто), додадете налепници и ефекти и конечно извезувајте го новото видео, за да можете да го споделувате на социјални мрежи или апликации за пораки. Апликацијата е бесплатна, но има некои платени функции, кои во секој случај не влијаат на употребливоста.

  Ако сакаме да пробаме други апликации за уредување видео, ви препорачуваме да ја прочитате нашата статија. Најдобри апликации за создавање слајдови за Android и iPhone.

  Интернет-страници за создавање видеа за родендени

  Зар не сакаме да користиме програми и апликации за да создадеме видео за роденден или забава? Во овој случај, само отворете го кој било веб прелистувач (вклучително и Google Chrome) и отворете го Kapwing, достапен уредувач на видеа на Интернет.

  Веб-страницата работи без регистрација и ги нуди сите потребни алатки за да се создаде посакуваното видео. За да го користите, притиснете го копчето Кликнете за да се вчита да го поставите видеото за уредување и да ги користите алатките на горниот дел од прозорецот за да додадете текст, да додадете слики или аудио трака; На крајот од работата, го притискаме големото црвено копче Извоз на видео во горниот десен дел за да го преземеме новото видео, за да може да се сподели или зачува во меморијата на уредот.

  Друга многу интересна страница за создавање видео за родендени и забави преку Интернет е Clipchamp, која во споредба со претходната страница нуди многу повеќе опции надвор од кутијата.

  Откако ќе се регистрирате бесплатно на страницата (исто така можеме да користиме сметка на Google или Facebook за веднаш да пристапиме до сите одлики), го поставуваме видеото за уредување и избираме еден од достапните шаблони за видео, за да заштедиме многу време. На крајот само притиснете Извоз горе десно за преземање или споделување на видеото.

  Ако сакаме да користиме други веб-страници за уредување видео, можеме да продолжиме да читаме во нашиот водич Интернет-видео-монтажа и веб-страница за уредување видео со ремикси и специјални ефекти.

  Заклучоци

  За да снимиме видео за роденден или семејна забава, не мора да бидеме режисери: користејќи ги алатките презентирани погоре, можеме искористете ги готовите шаблони или стилови, за да можете да го прикачувате видеото и да го монтирате спектакуларно со само неколку кликања или допири. Ако сме loversубители на уредување видео, сите презентирани страници, апликации и програми ни овозможуваат да дејствуваме рачно, да ја ослободиме нашата креативност.

  За да креирате смешни и симпатични видеа за споделување на социјалните мрежи, ви предлагаме да ги прочитате и нашите водичи Апликација за создавање приказни од фотографии и музички видеа (Андроид - iPhone) mi Создадете видеа со бумеранг и изменете ги (Андроид апликација).

   

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации