Како да знаете дали iPhone е оригинален или лажен и да не бидете измамени

Како да знаете дали iPhone е оригинален или лажен и да не бидете измамени

Како да знаете дали iPhone е оригинален или лажен и да не бидете измамени

 

Можно е да се знае дали iPhone е оригинален или лажен на некој начин. Сопственикот може да го провери IMEI (меѓународна идентификација на мобилна опрема) или да го види серискиот број на веб-страницата на Apple. Покрај тоа, постојат физички аспекти кои помагаат да се идентификува дали уредот е оригинален или копија. Меѓу нив, екранот, билетите и логото.

Еве како да препознаете дали iPhone е оригинален или не и немојте да бидете измамени.

Индекс()

  Со IMEI и сериски број

  IMEI (акроним на англиски јазик за Идентитетот на меѓународниот мобилен тим) е единствен идентификациски број за секој мобилен телефон. Како да станува збор за документ за лична карта со меѓународна важност. Ниту еден друг уред во светот нема да има еднаков.

  Серискиот број е код составен од букви и броеви што собира информации за уредот, како што се локацијата и датумот на производство, моделот, меѓу другите. Во принцип, може да се најде на истите места како и IMEI.

  На оригиналниот iPhone, овие податоци се достапни во полето, на телото на паметниот телефон и преку оперативниот систем.

  Во случај на iPhone

  Репродукција / Apple

  IMEI и серискиот број се веднаш до баркодот на полето за уредот. Оди напред, ќе биде напишано IMEI или IMEI / MEID (1) И (S) сериски број (2), проследено со нумеричка или алфанумеричка низа. Овие низи мора да бидат исти како оние прикажани во прашањата подолу.

  Преку системот

  Репродукција / Apple

  За да го дознаете IMEI преку системот, само следете ја патеката Поставки → Општо → За. Скролувајте надолу по екранот додека не ја пронајдете ставката ИМЕИ / МИДЕД mi Сериски број.

  На самиот iPhone

  Секој iPhone има IMEI број регистриран на самиот уред. Локацијата варира според моделот. Во повеќето од нив, тој е достапен на фиоката за SIM.

  Репродукција / Apple

  На iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE (1-та генерација), iPhone 5s, iPhone 5c и iPhone 5, содржината се снима на задниот дел од паметниот телефон. Може да се најде веднаш под зборот. iPhone.

  Репродукција / Apple

  ID на коса Apple

  Можете да пристапите на веб-страницата на Apple ID преку кој било интернет прелистувач. Само внесете ги деталите за најавување и потоа скролувајте надолу до делот уреди. Кликнете на сликата на уредот на кој сакате да го откриете IMEI и ќе се отвори прозорец.

  Покрај бројот, се прикажуваат информации како што се модел, верзија и сериски број.

  Со тастатура за мобилни телефони

  Друг начин да дознаете IMEI е со внесување * # Дваесет и еден # на тастатурата на уредот. Информациите автоматски ќе се прикажат на екранот.

  Преку услугата Проверете ја покриеноста (Проверете ја покриеноста)

  Apple има веб-страница на која корисникот може да го провери статусот на гаранцијата на Apple и подобноста да купи дополнително покритие на AppleCare. За да го направите ова, мора да го внесете серискиот број на уредот.

  Ако iPhone не е оригинален, кодот нема да се препознае. Ако сè оди добро, можно е да се знае дали датумот на купување е валиден и дали се активни техничката поддршка и поправка и сервисното покритие.

  Оперативен систем и инсталирани апликации

  Сите iPhone телефони работат само на системот iOS. Тоа е, ако го вклучите уредот и тој е Андроид, без сомнение уредот е лажен. Сепак, фалсификаторите често користат уреди кои го имитираат изгледот на софтверот на Apple.

  Во такви случаи, вреди да се провери дали телефонот има ексклузивни апликации, како што се App Store, прелистувачот Safari, асистентот Siri, меѓу другите. За да се ослободите од сомнежот, можете да ја проверите верзијата iOS во поставките.

  За да го направите ова, следете ја патеката Поставки → Општо → Ажурирање на софтвер. Таму, корисникот се соочува со системската верзија и информации за тоа, како што се компатибилни уреди и новости.

  Преку екранот

  Овој совет е особено важен за оние кои купуваат половен iPhone. Понекогаш првиот корисник може да го оштети екранот и да го замени со не-Apple или потврден од компанијата.

  Но, кој е проблемот со користење на А. следење што не е оригинално? „Дисплеите што не се од„ Епл “можат да предизвикаат проблеми со компатибилноста и перформансите“, објаснува производителот. Ова може да значи грешки во мулти-допир, зголемена потрошувачка на батерија, неволни допири, меѓу другите пречки.

  Репродукција / Apple

  Од iPhone 11 е можно да се провери потеклото преку системот. За да го направите ова, само следете ја патеката Поставки → Општо → За.

  Ако видите Важна порака на екранот. Не е можно да се потврди дека овој iPhone има оригинален екран на Apple, можеби не е применета оригинална замена.

  Други физички аспекти

  Некои карактеристики на телото на уредот можат да покажат дали iPhone е оригинален или не. Значи, ако размислувате да купите уред на Apple, важно е да знаете некои детали.

  Влез од молња

  Од iPhone 7, Apple не ги користи традиционалните приклучоци за слушалки на своите паметни телефони, познати како P2. Затоа, можно е да се користат само оние со конектор од типот молња, истиот оној што овозможува полнење на паметниот телефон. Или безжични модели, поврзани преку Bluetooth.

  Значи, ако купивте нов iPhone кој има заеднички приклучок за слушалки, уредот не е оригинален.

  логото

  Сите iPhone телефони го имаат познатото лого на Apple лоцирано на задниот дел од уредот. Во оригинал, кога корисникот ја лизга иконата, тие не забележуваат никаква разлика или олеснување во однос на површината.

  И покрај се повеќе специјализирани, на репликите и на фалсификуваните производители им е тешко да репродуцираат ваков тип на печатење. Затоа, резултатот обично има јаз помеѓу површината и сликата на Apple.

  Останете во тек за повеќе детали

  Со уредот во рака, можно е да се спореди неговиот изглед со описот направен на веб-страницата на Apple. Проверете ги деталите, како што се боите достапни за тој модел, положбата на копчињата, фотоапаратите и блицовите, меѓу другите.

  Компанијата дури го опишува типот на завршницата. Како „стакло со мат текстура, со рамка од не'рѓосувачки челик околу рамката“, во случајот на iPhone 11 Pro Max.

  Погледнете го и достапниот капацитет за секој модел. Ако понудите 128 GB iPhone X, бидете внимателни, на крајот на краиштата, серијата има опции само со 64GB или 256 GB.

  Она што го нема iPhone

  IPhones немаат некои вообичаени функции во паметните телефони од други брендови. Епл уредите немаат дигитална телевизија или очигледни антени. Тие исто така немаат фиока за мемориски картички или дво-сим.

  Внимание: моделите како iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR или подоцна имаат функција за двојна симулација. И покрај тоа што има само простор за еден чип, се користат нано-СИМ-картичка и е-СИМ-картичка, што е дигитална верзија на чипот.

  Пазете се од многу ниски цени

  Се чини малку очигледно, но кога понудата е премногу добра за да биде вистинита, важно е да бидете сомнителни. Ако пронајдете iPhone со многу ниска цена во одредена продавница во споредба со другите доверливи установи, бидете сомнителни.

  Вреди да се напомене дека некои оригинални уреди обично се продаваат од сериозни компании по поевтини цени, бидејќи тие се прикажани или обновени, исто така наречени реформиран. Општо, продавниците ја пријавуваат причината за намалувањето на вредноста.

  Изложбениот iPhone, како што подразбира и името, е оној што се прикажува веќе некое време. Тоа е, тој не беше заштитен на касата и може да има некои ознаки поради интеракција на клиентите или вработените.

  Поправен уред е оној што, поради одреден проблем, е вратен на производителот и ги замениле проблематичните делови. Батеријата и задниот дел исто така се променети. Тие обично се продаваат со попуст до 15% и ги имаат истите гаранции како и новиот паметен телефон.

  Како да дознаете дали мојот iPhone е реновиран

  Можно е да се знае преку број на модел. За да го направите ова, одете до Поставки → За. Ако бројот на моделот започнува со буквата METRO, тоа значи дека е ново. Ако започнете со писмото F, Обновен е.

  Ако случајно го видите писмото Стр, тоа значи дека е персонализирано. Писмото север покажува дека е дадена од Apple за замена на неисправен уред.

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации