Како да го поставите стандардниот прелистувач на iPhone


Како да го поставите стандардниот прелистувач на iPhone

 

Со пристигнувањето на ажурирањето на iOS 14 за iPhone, можно е да се смени стандардната апликација за да се отвораат веб-страници и врски во е-пошта, разговори и социјални мрежи, без нужно да се оди преку апликацијата Safari (секогаш стандардниот прелистувач во сите Производи од јаболко). Ова може да изгледа тривијално и очигледно, особено ако доаѓаме од светот на Андроид, но една од најголемите јаки / слаби страни на „Епл“ беше токму поради силната врска со системските апликации на „Епл“, што не беше можно целосно да се превиди. Ако ова може да се сфати како предност за одржување на екосистемот на Apple поконзистентен, тоа сериозно ја ограничи слободата на корисникот, кој всушност не можеше да ги отвори врските со прелистувачот по избор.

Музиката изгледа се смени со ова ажурирање: ајде да видиме заедно како да поставите стандарден прелистувач на iPhone, избирање помеѓу многуте алтернативи што се достапни во App Store (од Google Chrome преку Mozilla Firefox, Opera и анонимниот прелистувач на DuckDuckGo).

Индекс()

  Како да го поставите стандардниот прелистувач на iPhone

  Во следните поглавја, прво ќе ви покажеме како да проверите системски ажурирања за нашиот iPhone и, само по добивањето на iOS 14 оперативен систем, можеме да продолжиме со инсталирање на нашиот прелистувач и да ги направиме потребните измени за да го направиме стандарден прелистувач на нашиот iPhone.

  Како да се ажурира iPhone

  Пред да продолжите, секогаш го препорачуваме тоа проверете за ажурирања на iPhone, особено ако не сме забележале никакви промени во верзијата или ажурирања во последните неколку дена или месеци. За да го ажурирате iPhone, поврзете го со брза Wi-Fi мрежа (дома или во канцеларија), притиснете на апликацијата Конфигурации, ајде да одиме во менито Генерално, продолжуваме понатаму Ажурирање на софтвер и, ако има ажурирање, инсталирајте го со притискање на Преземете и инсталирајте.

  На крајот од преземањето, го рестартираме iPhone и чекаме да започне новиот оперативен систем; ако нема ажурирање на iOS 14 (можеби затоа што нашиот iPhone е премногу стар), не можеме да ја направиме промената за стандардниот прелистувач. За повеќе информации, препорачуваме да го прочитате нашиот водич. Како да ажурирате iPhone. Ако наместо тоа, сакаме да го смениме вашиот iPhone за нов или за реновиран, но компатибилен со iOS 14, ве покануваме да го прочитате нашиот водич Кој iPhone вреди да се купи денес? Верзии и модели на располагање.

  Како да инсталирате или ажурирате прелистувач од трета страна

  По ажурирањето на iPhone, го инсталираме нашиот омилен прелистувач со отворање на App Store и користење на менито Барај, за да можете да пребарувате за Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera Touch или прелистувачот DuckDuckGo.

  Ако веќе имаме инсталирано еден или повеќе прелистувачи на нашиот iPhone, пред да продолжите со најважното поглавје од ова упатство, проверете дали се ажурирани во најновата верзија со отворање на App Store, притискање на иконата на нашиот профил горе десно и конечно притискање Ажурирајте ги сите. Дали знаеме други алтернативни прелистувачи на Safari? Можеме да го решиме ова веднаш со читање на нашиот водич за Најдобри прелистувачи за iPhone и iPad алтернативи на Safari.

  Како да го поставите новиот стандарден прелистувач

  По преземањето или ажурирањето на прелистувачот на трети лица на iPhone, можеме да го поставиме како стандарден прелистувач за секоја врска или веб-страница што ќе ја отвориме со тоа што ќе не однесеме до апликацијата. Конфигурации, скролувајте додека не го пронајдете името на прелистувачот и, откако ќе се отвори, притиснете на менито Стандардна апликација за прелистувач и направете го нашиот избор од оваа листа.

  Со кликнување на името на прелистувачот ќе се прикаже ознаката, знак дека системот ја прифатил промената. Ние не го гледаме нашиот прелистувач во списокот или ставката не се појавува Стандардна апликација за прелистувач? Проверуваме дали прелистувачот и оперативниот систем се ажурирани (како што се гледа во претходните поглавја), во спротивно нема да може да се направи никаков избор.

  Заклучоци

  Со оваа мала промена, Apple се обидува да излезе од кутијата и да се доближи до флексибилноста и практичноста што се гледа во секој модерен смартфон со Android. Всушност, со iOS 14 не сме врзани за употреба на Safari за секоја врска отворена во е-пошта или разговори, што ни овозможува да го користиме нашиот омилен прелистувач во сите прилики кога е потребно. Ова може да се сфати како „половина револуција“ или поточно „еволуција“: Apple сфати дека неговите корисници не се секогаш поврзани со апликациите што ги произведува и дека, во повеќето случаи, тие користат Safari само затоа што системот не можете да користите други прелистувачи по дифолт (што сега е можно со iOS 14). Покрај прелистувачот, стандардниот прекинувач за апликации е достапен и за други системски апликации како што е пошта: затоа, можеме да ги отвориме нашите е-пошта или прилози со други клиенти без да мора да поминуваме низ системските апликации поврзани со опкружувањето на Apple ( побрзи, но не секогаш оние со повеќе функции).

  Ако сакаме да ги промениме стандардните апликации на паметен телефон со Android, препорачуваме да го прочитате нашиот водич Како да ги промените стандардните апликации на Android. Ние често користиме компјутер Виндоус 10, но не знаеме како да ги смениме стандардните програми? Во овој случај, можеме да помогнеме во чекорите наведени во нашиот водич. Како да ги смените стандардните апликации во Windows 10.

  Зар не сакаме да го оставиме Safari од необично или сè уште го сметаме за најдобар прелистувач за iPhone? Во овој случај, можеме да продолжиме да читаме во нашата статија Трикови со Safari и подобри карактеристики на прелистувачот iPhone и iPad, за да можете веднаш да научите разни корисни трикови и скриени функции за да продолжите да го користите овој стандарден прелистувач.

   

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации