Игри со мозок

Игри со мозок. Развивање на логично расудување преку Игри со мозок е важно. Не само што ви помага да добиете добри резултати на интервју за работа или испити на факултет, туку исто така беше клучно во одржувањето на мозокот вежбано, подобрување на меморијата и олеснување на извршувањето на едноставните задачи .

Ако мислите дека не сте го обучиле мозокот некое време, треба да започнете да го правите тоа. Треба да знаете дека нивните капацитет за развој и учење останува до крајот на животот, па затоа никогаш не е доцна да го обучите вашето размислување.

Индекс()

  BrainGames: како да се игра чекор по чекор?

  Да играте дама на Интернет бесплатно, само  следете ги овие чекор по чекор упатства :

  Чекор 1 . Отворете го преферираниот прелистувач и одете на Емулатор.он-лајн игра веб-страница.

  Чекор 2 . Веднаш штом ќе влезете на веб-страницата, играта веќе ќе се прикаже на екранот. Треба само да кликнете  Игра и може да започнете да играте.

  Чекор 3.  Еве неколку корисни копчиња. Ти можеш " Додадете или отстранете звук ", удри во" Игра "копче и започнете ја репродукцијата, можете" Пауза "И" Рестарт "во секое време.

  Чекор 4. Имајте ги картичките во предвид дека мора да бидат од ист пар. Играта завршува кога ќе успеете да ги подигнете сите карти. Веднаш штом ќе завршите, ќе го поминете нивото до завршување на играта.

  Чекор 5.  По завршувањето на играта, кликнете  "Рестарт"  да се започне одново.

  Значење на мозочна игра

  игри со мозок

  Игри со мозок, или игри со расудување , се игри кои го стимулираат и поттикнуваат човечкото логично расудување со цел да се постигне добро извршување.

  Овие игри ја имаат карактеристиката  за развој на човечката рационална страна,  правејќи го корисникот во голема мера да ја користи својата интелектуална страна за да го постигне точното решение.

  Овие игри со расудување се широко користени од терапевти. И за медицински совет, како дел од рутината во живеалиштата, постарите ги прават овие ментални вежби со цел да се избегнат болести.

  Примери за мозочна игра вклучуваат крстозбори, збор загатки, гатанки, Судоку загатки и долго итн.

  Предности на игрите со мозочна игра🤓

  разузнавачки игри

  Менталното вежбање е многу корисно. Според студиите, одредени вежби за обука на меморија може да го зголемат „протокот на интелигенција“ способност за расудување и решавање на нови проблеми.

  Постојат два режима на игра за мозочни игри. Има индивидуални игри и групни игри.

  Индивидуални игри

  Индивидуални игри со мозок стимулираат логично, аналитичко, визуопросторно расудување, моторна координација, работна меморија и странично размислување.

  Кога некое лице игра сам, доживува момент на интензивна интроспекција и ја практикува својата моќ на толкување и решавање на проблеми . Во тоа време, имате можност да создадете аналитички и применливи системи за живот.

  Колективни игри

  Колективни игри , од своја страна, симулираат конкурентни и / или кооперативни ситуации , ставајќи ги во пракса сите вештини споменати погоре, покрај меѓучовечките односи.

  Сега, кога ги знаеме предностите на активниот ум, најдобро би било да вклучете вежби за мозочна игра во нашата дневна рутина по ред да имаат корист од сите овие подобрувања и да добијат поголем ум.

  Видови игри на мозок

  Судоку

  судоку

  Играта е создадена од Американецот Хауард Гарнс и помага во обука на логичко математичко расудување, концентрација и планирање . Можете да го најдете на Интернет или во списанија.

  Дами

  дамаск

  Играњето дама нè прави вежбајте ги двете мозочни хемисфери . Психолозите и невробиолозите проучувале како стратешките игри помагаат во функционирањето на мозокот, а откриено е дека играњето дама предизвикува истовремено активирање на толпи од мозочни области, што исто така помага во спречување на Алцхајмеровата болест.

  Неверојатен алекс

  неверојатен алекс

  Од истите креатори на Angry Birds, неверојатната игра Алекс го охрабрува корисникот да ги развиваат своите стратешки вештини со цел да се решат презентираните проблеми и да се помине фазата.

  Водоводџија патка

  водоводџија патка

  Во оваа игра корисникот има мисија да ги поврзе цевките во исти бои и да создаде низа. Постојат неколку предизвици кои помогне при расудување, решавање проблеми, агилност и концентрација.

  Супа од азбука

  Супа од азбука

   

  Стара игра што сè уште успева да привлече играчи од целиот свет. Премисата е едноставна: да може формираат зборови во средина на заплеткување на случајни букви . Покрај верзиите отпечатени во списанија, можно е да се најде играта за мобилни верзии.

  Шах

  шаховски кралици

  Смета за спорт, шах ја подобрува имагинацијата, креативноста, развојот на социјални, когнитивни и комуникациски вештини . Покрај тоа, играта е важен сојузник за обука на мозокот. Играта може да се игра физички или онлајн на веб-страници и апликации за шаховска игра.
  Со овие мозочни игри можете да го обучите вашиот ум и бидете во можност подобро да се справите со логичките прашања, или за вашите испити или едноставно затоа што сакате да го одржувате умот во форма.

  Правила за игри со мозок📏

  правила за игри со мозок

  Логичките игри немаат универзални правила, секоја се игра со свои правила, но тие имаат нешто заедничко.

  Ние треба да активирајте когнитивно знаење како што се набудување, препознавање, идентификување, споредување, лоцирање. И користете логично расудување, планирање однапред, донесување одлуки, па дури и интуиција да може да ги игра игрите течно и вешто.

  Како пример за мозочна игра можеме да користиме шах . Ако ги прочитаме неговите правила, специфични движења, стратегии што може да се следат за да се грабнат парчиња од противникот и на крај да се убие кралот, може да добиеме идеја за тоа колку е комплексен и фантастичен овој вид на забава за нас.

  Совети за игри со мозок

  Логичките игри претставуваат предизвик за нашиот мозок, па дури и за трпеливоста. При избор на мозочна игра, започнете со едноставни игри кои го предизвикуваат вашиот ум.

  Неколку едноставни, но забавни се игри со меморија . Започнете со запомнување на положбата и цртање на неколку картички и зголемете го бројот со зголемувањето на капацитетот за задржување. Покрај тоа што е наградувачки, тоа е игра за сите возрасти , за да може да си играте со вашите деца.

  Главната мисија на овие игри е забава, бидејќи ве забавуваат, тие ќе направат вашиот ум да не се заморува толку брзо и когнитивните вештини што овие предизвици имплицираат можат да бидат развиена , дури и без да сфати.

  Искористете ги предностите на многу придобивки што ги даваат мозочните игри и забавувајте се со илјадниците игри што се во рамките на ова семејство.

  Што чекаш да ја погодиш претставата?

  Повеќе игри

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации