Видеогиочи стриминг со Cloud Gaming di Stadia, Geforce Now, Playstation Now


Видеогиочи стриминг со Cloud Gaming di Stadia, Geforce Now, Playstation Now

 

До неодамна, за да ги играте вашите омилени наслови на видео игри, требаше да купите конзола за игри или да поставите скап компјутер за игри, а за да бидете во чекор со сè по деталната графика, моравме постојано да го ажурираме компјутерот или да купуваме. нова конзола приближно на секои 3-4 години. Но, со побрзи Интернет врски, започна да се зафаќа нов метод за играње видео игри: игри во облак.

Концептот на игри во облак не се разликува многу од класичните онлајн игри што се наоѓаат на Интернет, со таа разлика што преку овие облачни платформи е можно денес. играјте дури и најнапредни видео игри (како CyberPunk 2077), кои обично бараат компјутер со наменска графичка картичка или конзола како Playstation 4 или 5. Дури и да користите нормален компјутер и без да купите некој посебен уред, затоа, може да се игра без блокови и со висок графички квалитет, бидејќи ресурсите потребни за водење на играта се обезбедени од моќни далечински сервери, на кои се поврзуваме преку Интернет за да добиеме аудио / видео пренос на играта и да ги испраќаме влез за команда.

Во овој водич ќе ви покажеме како да играте на Интернет без конзола или играчки компјутер искористувајќи ги услугите за облак игри достапни во Италија и лесно достапни дури и со Интернет-врска што не работи особено (очигледно, секогаш ќе мора да избегнуваме побавни врски или ADSL конекции, сега целосно несоодветни за повеќето услуги што се нудат во мрежата).

ПРОЧИТАЈТЕ ДА: Како да играте компјутерски игри на ТВ

Индекс()

  Како да играте игри во облак

  Како што споменавме во воведот, можеме да играме во облак само ако имаме дискретна интернет-врска - практично на сите услуги ова е единствениот услов (освен GeForce Now) како она што се случува на нашиот екран е компресиран поток може да се справи со кој било компјутер дури и со 7 години или повеќе на рамената. Откако ќе ги видиме барањата, ќе ви покажеме кои услуги можете да ги користите во Италија за игри во облак и кои додатоци се препорачува да ги користите за да го направите искуството со игри навистина комплетно.

  Барања на системот и мрежата

  За игри во облак, потребна ни е фиксна мрежа со рамна претплата (оттука и без претплати или безжични врски) што може да ги исполни следниве услови:

  • Брзина на преземање: најмалку 15 мегабити во секунда (15 Mbps)
  • Брзина на Прикачување: најмалку 2 мегабити во секунда (2 Mbps)
  • Свирче: помалку од 100 ms

  За да добиеме најдобар резултат, избегнуваме користење на Wi-Fi конекција помеѓу компјутер и модем и претпочитаме врска со кабел Етернет: ако модемот е премногу далеку од компјутерот на кој сакаме да играме, можемеили да се обложи на Енергетски врски или на 5 GHz Wi-Fi репетитори да се подобри стабилноста и брзината на поврзување. За да ја тестирате вашата домашна интернет-врска и да откриете дали е погодна за игри во облак, препорачуваме да го извршите тестот за брзина во нашата статија "Тест за ADSL и влакна: Како се мери брзината на Интернет?", каде што е доволно да скролувате надолу по страницата и да го притиснете копчето Започни тест за веднаш да знаете дали ги исполнуваме барањата утврдени погоре.

  Облачни игри достапни во Италија

  Ако нашата Интернет врска е соодветна за да ги искористиме облачните игри, можеме да избереме од бројни услуги да започнеме да играме онлајн веднаш без конзола и без компјутер за игри.

  Првата услуга што ви препорачуваме да ја испробате е Google Stadia, достапно од официјалната веб-страница и работи со прелистувачот Google Chrome (да се инсталира на нашиот компјутер).

  Со оваа услуга, доволно е да имате сметка на Google и да се претплатите на месечна претплата од 9,99 € за веднаш да играте многу игри, дури и многу неодамнешни, со многу висок квалитет на пренос и одговор на командата на највисоко ниво ( благодарение на посветените сервери на Google).

  Ако сакаме да ја внесеме Google Stadia во дневната соба и да играме игри на ТВ, може да размислиме да го купиме пакетот Stadia Premiere Edition, кој нуди стадиа wifi контролер е Chromecast Ultra да играат во облак на кој било телевизор.

  ЗАБЕЛЕШКА: Ако сакате пробајте ја Stadia бесплатно и потврдете дека вашата интернет-врска е доволно брза за пренос на видео игри, можете да го сторите тоа без да обезбедите кредитна картичка. Треба да се регистрирате само за пробна сметка и пред да ја завршите регистрацијата, користете ја опцијата за тестирање на услугата 30 минути. Следно, побарајте една од бесплатните игри обезбедени од Stadia Pro и започнете ја репродукцијата за да видите дали работи добро на вашиот компјутер.

  Друга услуга што можеме да ја користиме за облачни игри е GeForce СЕГА, управувана од NVIDIA и достапна на официјалната веб-страница.

  Со претплата на услугата и преземање на специфичната апликација на нашиот уред, ќе можеме да играме бесплатно без ограничувања еден час на ден, но со влечен влез (ќе мора да најдеме бесплатно место на серверите); За да ги играте сите игри веднаш, без да чекате и со висок графички квалитет (со активирање на NVIDIA Ray Tracing), само претплатете се на претплатата за 27,45 €, да се плаќа на секои 6 месеци. За да можете да играте, постојат и минимални барања за компјутерот што се користи, бидејќи апликацијата користи минимален дел од системските ресурси: за да играте добро, доволно е да имате компјутер со 4 GB RAM и видео картичка што поддржува DirectX 11, како на пр. гледано на официјалната страница со барања. За да играме безгрижно веднаш, може да размислиме за користење на NVIDIA SHIELD TV, HDMI dongle подготвен за употреба со облачни игри и достапен на Амазон за помалку од 200 €.

  Друга добра услуга што можеме да ја испробаме за игри во облак е PlayStation сега, обезбедени од Sony и достапни од официјалната веб-страница.

  Со оваа услуга можеме да ги играме насловите достапни на PS4 и PS5 исто така од компјутер, сè што треба да сториме е да ја преземеме специфичната апликација за Windows PC, да се најавите со сметка на Sony и да плаќаме месечна претплата (9,99 € по месец). Ако сакаме да играме во облак во дневната соба пред ТВ, можеме многу добро да го искористиме PS Now на PS4 Pro или PS5, за да избегнеме купување игри и играње на Интернет со највисок квалитет.

  ПРОЧИТАЈТЕ ДА: Најдобри JoyPads за компјутер

  Заклучоци

  Со избирање на една од услугите за игри во облак, прикажана погоре, ќе можеме да играме онлајн без конзола и без да мораме да поставуваме компјутер за играње (многу скапо), да плаќаме фиксна месечна претплата или да купуваме некои наслови за нашата лична колекција. (на Google Stadia). Некои услуги се исто така бесплатни, но имаат ограничувања на време и ширина на опсег, така што не е секогаш можно да се игра како што гледате со платените услуги. Ако нашата Интернет-врска дозволува, ајде да пробаме во облачните игри, бидејќи сега користените сервери и врски се зрели за да можат да го пренесат целото искуство на игри на Интернет, избегнувајќи ги сите проблеми поврзани со старите компоненти ( видео картичка не работи или компјутер со слаби перформанси).

  Ако сме страствени за видео игрите, не пропуштајте ја листата на најдобрите 60 бесплатни игри за компјутер.

   

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации