Икс точка


Икс точка Кој никогаш не играл тик-прст? Ова е едно од најпопуларните и забавни хоби за паметење. Освен што е едноставна и брза, оваа игра помага во голема мера да ја подобри вашата логичка способност.

Индекс()

  Тик Так прст: како да се игра чекор по чекор? 🙂

  Да играш Блек Џек бесплатно на Интернет, само  следете ги овие чекор по чекор упатства :

  Чекор 1 . Отворете го преферираниот прелистувач и одете на веб-страницата на играта  Емулатор.он-лајн.

  Чекор 2 . Веднаш штом ќе влезете на веб-страницата, играта веќе ќе се прикаже на екранот. Треба само да кликнете  Игра и можете да започнете да играте, да изберете да играте против машината или игра со пријател. Можете исто така да изберете број на квадрати што треба да ги има таблата.

  Чекор 3.  Еве неколку корисни копчиња. Ти можеш " Додадете или отстранете звук ", удри во" Игра "копче и започнете ја репродукцијата, можете" Пауза "И" Рестарт "во секое време.

  Чекор 4. добие три од вашите плочки да се редат вертикално, хоризонтално или дијагонално.

  Чекор 5.  По завршувањето на играта, кликнете  "Рестарт"  да се започне одново.

  Постојат неколку страници што прават Икс точка достапно бесплатно. Може да играте со робот или со личност. Дури и Google го прави достапен. На кратко, само треба да пребарувате „tic-tac-toe“ на платформата.

  Пред сè, оваа игра е погодна за секој од петгодишна возраст.

  Што е прст на Тик Так? 🤓

  историја на тик-прст на прстот

  Икс точка е исклучително едноставна игра на правила, која не им носи големи потешкотии на нејзините играчи и лесно се учи. Потеклото е непознато, со индикации дека можеби започнало во антички Египет, каде што биле пронајдени плех издлабени од карпата, стари повеќе од 3,500 години.

  Целта на играта е да се постават О или три Х во права линија.

  Историја на прстот на Тик Так 😄

  историја тик так на прст

  Играта стана популарна во Англија во 19th век , кога жените се собираа доцна попладне за да разговараат и везат. Сепак, старешините, бидејќи повеќе не можеа да везат поради слабите очи, ги забавуваше играта која беше преименувана Noughts и крстови .

  Но, потеклото на играта е многу постаро. Ископувања во Курна храм во Египет најде референци за тоа датираат од 14-ти век п.н.е. . Но, други археолошки откритија покажуваат дека биле развиени Тик Так То и многу други слични забави независно во најразличните региони на планетата : тие се играа и во античка Кина, пред-колумбиска Америка и Римската империја, меѓу другите.

  Во 1952, на EDSAC компјутерска игра ОКСО беше развиен, каде што играчот го предизвика компјутерот во игрите на Тик Так То. Така настана една од првите видео игри за кои има новости.

  Правила за тик-так прсти 📏

  трпезариска маса

  • Одборот е а три реда по три колони матрица .
  • Двајца играчи избираат по една ознака, обично а круг (О) и крст (X).
  • Играчите играат наизменично, еден потег по вртење , на празен простор на таблата.
  • Целта е да се добијте три круга или три крста по ред , или хоризонтално, вертикално или дијагонално, а во исто време, секогаш кога е можно, спречете го противникот да победи на следниот потег.
  • Кога играчот ќе ја постигне целта, сите три симболи обично се прецртани.

  Ако и двајцата играчи секогаш играат најдобро, играта секогаш ќе заврши нерешено.

  Логиката на играта е многу едноставна, па затоа не е тешко да се заклучат или запаметат сите можности за да се направи најдобриот потег, иако вкупниот број на можности е многу голем, повеќето се симетрични, а правилата се едноставни.

  Од оваа причина, многу е вообичаено играта да биде нерешено (или „старее“).

  1. Победник : Ако имате две парчиња по ред, поставете го третото.
  2. Блокирање на : Ако противникот има две парчиња по ред, поставете го третиот за да го блокира.
  3. Триаголник - Создадете можност каде ќе можете да победите на два начина.
  4. Блокирајте го триаголникот на противникот
  5. Центар : Играјте во центарот.
  6. Празно катче - Играјте во празен агол.

  Совети за тоа како да се победи

  Икс точка

  За да вежбате логично размислување, ова хоби има неколку трикови кои помагаат при заминување.

  1 - Ставете еден од симболите во аголот на таблата

  Да претпоставиме дека некој од играчите го поставил Х во еден агол. Оваа стратегија помага да се натера противникот да направи грешка, бидејќи ако постави О во простор во центарот или на страната на таблата, тој најверојатно ќе изгуби.

  2 - Блокирај го противникот

  Меѓутоа, ако противникот постави О во центарот, треба да се обидете да поставите X на линија што има само празно место помеѓу нејзините симболи. Така, ќе го блокирате противникот и ќе создадете повеќе шанси за ваша победа.

  3- Зголемете ги шансите за победа

  За да ги зголемите вашите шанси за победа, секогаш е добра идеја да го поставите вашиот симбол на различни редови. Ако ставите две X по ред, вашиот противник ќе забележи и ќе ве блокира. Но, ако го ширите X на други линии, ќе ги зголемите шансите за победа.

  Како да направите човечки прст на Тик Так? 🥇

  tic tac toe човек

  Соберете ја таблата

  Изберете отворено, рамно место за играње. Следно, дистрибуирајте ги хула-обрачите во три реда и три реда, како табла за игри со хартија-тик-прсти. Не оставајте премногу простор помеѓу хула-обрачите.

  • Ако играте во затворено со тврд под, користете лента за да ја направите таблата . На бетон, можете исто така да ги нацртате линиите со креда.
  • За да не се повреди никој во текот на играта, погледнете во земјата за дупки, опасни остатоци (како што е скршено стакло) или некој друг вид опасност, како што се корените и камењата.
  • Обидете се да поставите повеќе од една табла ако имате голем број играчи. Идеално, секој тим треба да има помеѓу еден и тројца учесници. 

  Одделни тимови

  Човечката игра со тик-прсти може да се игра индивидуално или во тимови. Во вториот случај, секој тим мора да има најмногу три члена. Секој одбор мора да има две екипи кои се натпреваруваат, по една на секоја страна.

  • Можете дури да дозволите тимови со повеќе од три играчи, но ова ќе ја забави играта и може да заврши досадно за помладите играчи.

  Изберете го тимот за почеток 

  Изберете кој ќе го направи првиот потег со паричка или паричка. Друга опција е да побарате од секој тим да избере водач што ќе го земе, кој ќе започне со карпа, хартија и ножици. Првиот тим што ќе игра ќе добие Х, додека вториот тим ќе го добие О.

  • За да ја направите играта побурна, замолете ги играчите да се натпреваруваат во кружна посета и да го направат првиот чекор за победниците.
  • Продолжете да играте додека еден тим не може да пополни три квадрати по ред. Дајте четири вреќи за ткаенина на секој тим. Користете торби во различни бои за да разликувате Х од О. Секој тим мора да постави една вреќа на таблата истовремено додека не победи еден или нерешените натпревари. Ако тимовите имаат повеќе од еден учесник, замолете еден член од секој тим да игра истовремено.
  • Извадете ги кесите од таблата за да ја рестартирате играта. За да не се уморат учесниците да играат секогаш во исти тимови, обидете се да ги менувате едни со други.

  Повеќе игри

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации