Блек Џек

Блек ackек е игра што се игра со карти во казина и може да се игра со 1 до 8 палуби од 52 карти, каде целта е да имате повеќе поени од противникот, но без да надминете 21 (ако изгубите). Дилерот може да достигне најмногу до 5 картички или до 17.

Индекс()

  Блек ackек: како да се игра чекор по чекор?

  За да играте Блек ackек на Интернет бесплатно, само треба следете ги овие упатства чекор по чекор:

  чекор 1. Отворете го преферираниот прелистувач и одете на веб-страницата на играта Емулатор.он-лајн.

  чекор 2. Веднаш штом ќе влезете на веб-страницата, играта веќе ќе се прикаже на екранот. Вие само треба хит игра и може да започнете да играте.

  3 чекор. Еве неколку корисни копчиња. Може "Додадете или отстранете звук", Дај го копчето"Игра„И започнете да играте, можете“Пауза„и“Рестартирајте го„во секое време.

  4 чекор. Приближете се што е можно повеќе до 21.

  5 чекор. По завршувањето на играта, кликнете "Рестарт" да се започне одново.

  Што е блек џек?????

  Блек ackек одбор

  Блек ackек е една од најпознатите игри со карти во светот. Играта е едноставна, интуитивна и секој може да ја игра. Блек ackек може да се игра со голем број палуби кои се движат од 1 до 8, со по 52 карти. Покрај тоа, постои опција да играте блек џек преку Интернет.

  Целта на играта е едноставна: постигне највисок можен резултат, без да надмине 21 поен. За да се постигне оваа цел, играчот првично добива две карти, но може да бара повеќе во текот на играта.

  Највисокиот можен резултат е наречен Блек ackек, поради што играта го има ова фантастично име.

  Историјат на блек џек

  Палуба на Блек Jackек

  Блек ackек, како што го знаеме, еволуирал од различни игри на XNUMX век, кои се играле во Европа. Повеќето од овие игри имаа едно заедничко нешто: целта беше да се дојде до 21.

  Првиот повик за овие игри беше направен во 1601 година и е присутен во делото на Мигел де Сервантес, Ринконете и Кортадило. Овој роман го раскажува животот и жалењето на двајцата Севилјански непријатели од Златното доба, кои се многу вешти во играњето на играта наречена „Вентиуно“.

  Француската верзија Играта 21 е малку поинаква, бидејќи дилерот може да ги удвои облозите, а играчите да се обложуваат по секоја рунда.

  За возврат, италијанската верзија, кое го носи името Седум и пол, се согласува играта да се игра со карти за лице, како и со броевите 7, 8 и 9. Играта варираше во италијанска верзија, бидејќи, како што имплицира името, целта требаше да достигне седум и пол поени. Очигледно, ако играчите ја преминат границата од седум и пол, тие губат.

  A Америка дојде по Француската револуција, и првично тоа не беше толку популарно во комарниците. За да привлечат играчи на оваа игра, сопствениците понудија различни бонуси. Најпопуларните опции вклучуваа систем на исплата од 10 на 1, за рака со кец на кече и блек џек. Таа рака се вика Блек ackек, и го даде името на играта.

  Видови блек џек✅

  Картички на Блек Jackек

   Блек ackек е игра која има многу варијабли во самите казина. Тука ги претставуваме главните најкористени варијации:

  Шпански 21

  Тоа е варијација многу слична на оригиналот, се игра нормално со 6 до 8 палуби од 48 карти.

  Сепак, тука можно е да се удвојат кој било број на картички, исто како што е можно да се погоди уште една картичка по отстранувањето на асовите.

  На шпански 21, Блек ackек на играчот секогаш го победува дилерот.

  Мулти рака Блек ackек

  Мулти-рака Блек ackек се игра на ист начин како и нормалниот Блек ек и често се појавува во онлајн казина бидејќи му овозможува на играчот да има до 5 различни раце за време на истата игра.

  Оваа варијација се игра со 5 палуби истовремено.

  Европски блек џек

  Со оваа верзија се игра 52 карти и секогаш можете да побарате да ја свиткате играта на 9 или Ас. Меѓутоа, во оваа верзија, ако дилерот има Блек ackек, тој го губи целиот облог.

  Прекинувач за блек џек

  Блек ackек Прекинувач ви нуди неколку потези што обично би биле класифицирани како измами во вообичаена игра со карти.

  Сепак, оваа варијација изведена со 6 до 8 палуби, играчите секогаш имаат две различни раце, картите се делат одозгора и играчите можат да ги разменуваат картите на рацете.

  Лас Вегас

  Вегас Стрип е уште една варијанта на Блек ackек и се игра со 4 палуби од 52 карти. Тука дилерот е должен да запре се додека збирот на неговите картички е 17.

  Исто така, играчот може да ги отстрани првите две картички и повторно да ги распореди своите раце.

  Правила за Блек ackек😀

  Правила на Блек Jackек

  Сега знаеме што е блек џек и неговите основни поими, но пред да играте блек џек во копно или онлајн казино, мора да научите и да го совладате правила за блек џек. Ова ќе ви овозможи да се чувствувате попријатно за време на вашето прво искуство со игри и играта да се одвива побрзо за сите играчи на вашата маса.

  Блек ackек е стратешка игра, играна на колективна маса каде што можат да играат неколку играчи, но секој зависи од сопствената стратегија и игра индивидуално против Дилерот.

  Цел на играта

  Целта на секој играч е да направи 21 или да ја добие својата рака што е можно поблиску до 21. Играчот или дилерот прави BlackJack кога нивните две почетни карти се Ace и 10 (Ace + 10 картичка, или Ace plus картичка).

  Почнете да играте ????

  Блек ackек Генерално се игра со 6 палуби картички истовремено, кои се мешаат помеѓу секоја игра.

  Во прв круг картите што им се делат на играчите се делат со лицето нагоре, освен за првата картичка на дилерот која се дели со лицето надолу.

  Кога ќе се подели втората играчка картичка, сите карти се делат нагоре и тоа е вредноста на картата на дилерот што ќе влијае на сите одлуки што играчите ќе ги донесат во врска со играта.

  Вредноста на картичките на дилерот секогаш мора да биде над 17Со други зборови, ако првите две картички на дилерот имаат вредност помала од 17, тој мора да извлече повеќе картички додека не достигне минимум 17 и максимум 21.

  Ако дилерот направи повеќе од 21, тој проверува, а сите играчи победуваат. Во случај дилерот да постави вредност помеѓу 17 и 21, играчите со поголема вредност победуваат, ги врзуваат играчите со иста вредност и играчите со помала вредност од дилерот ги губат своите облози.

  Блек ackек плаќа 2 спрема 1, но доколку некој играч направи Блек ackек тие победуваат со 3 спрема 2. Ако дилерот Блек acksекс, тој ги освојува сите раце на масата, дури и оние со вредност од 21. Кога играчот и дилерот Блек ackек, се смета за нерешен резултат и нема исплата.

  Ограничувања за обложување

  Општо, ќе најдете информации на секоја табела со блек џек што ги означува минималните и максималните ограничувања на обложувалниците за таа маса. Ако ограничувањето на табелата означува 2 € - 100 €, тоа значи дека минималниот облог е 2 €, а максималниот облог е 100 €.

  Вредност на картичката со блек џек

  Секоја картичка нумерирана од 2 до 10 има своја номинална вредност (еднаква на бројот на картичката).

  Jековите, кралиците и кралевите (фигури) вредат 10 поени.

  Асот вреди 1 поен или 11 поени, по избор на играчот во зависност од неговата рака и вредноста што му е најповолна. Кога играте BlackJack преку Интернет, софтверот ја презема вредноста на Ace што е најповолна за играчот.

  Без оглед на варијацијата на оваа игра, видовите на движења се исти за сите нив.

  Блек Џек

  Блек ackек се движи😀

  Има 5 типа различни од движењата.

  1. Stand (стоп) Како што сугерира името, играчот е задоволен од својата рака и не сака да прима повеќе карти.
  2. Удри: се јавува кога играчот сака да добие друга картичка.
  3. Двојно: Ако играчот почувствува дека му треба само една дополнителна картичка (само една), може да побара неговиот облог да се удвои и да добие уште една картичка. Важно е да се напомене дека оваа опција може да се понуди само на првите две картички што ги добивате.
  4. Подели: Ако првите две картички добиени од играчот имаат иста вредност на поен, тој може да избере да ги подели на две различни раце. Во овој случај, секоја картичка ќе биде првата картичка на нова рака. Понатаму, исто така е потребно да се постави нов облог (еднаков по вредност на првиот) за оваа нова рака.
  5. Откажете се: Постојат некои казина што му дозволуваат на играчот да се свитка по добивањето на првите две картички. Меѓутоа, во овој случај секогаш губите 50% од износот што првично го обложувавте.

  Повеќе игри

  Остави одговор

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  Горе

  Ако продолжите да ја користите оваа страница, прифаќате употреба на колачиња. Повеќе информации